اعتبار دادن به دما با استفاده از تکنیک های تصویربرداری

 

دوربین های نظارتی مرسوم در حال حاضر قادر به ضبط ویدئو در روز و مناطقی روشن و مناسب است. با این حال هنگام مواجهه با یک منطقه کم نور یا تاریکی شب، توانایی ضبط تصویر ویدئویی این دوربین ها رو به کاهش می رود که متقابلاً سنسورها باید این کمبود نور را با فزایش حساسیت (Sensitivity)، این ضعف را پوشش دهند، در نتیجه یک تصویر نویزدار تولید می شود. از آنجا که واضح بودن نظارت (Monitoring) روز و شب مهم است، معیار ارزیابی اثر بخشی سیستم نظارت، دستگاه های تصویربرداری حرارتی یک وضوح تصویری برتر با ویژگی های خاص، به صورت تبدیل انرژی حرارتی به یک تصویر قابل رویت با چشم انسان، ارائه می دهد.

 

توسعه فناوری

توانمند سازی در تجزیه و تحلیل تصویر دوربین و الگوریتم های هوشمند نیازمند یک تجربه است، داهوا تکنولوژی نسل جدیدی از دستگاه های تصویربرداری حرارتی را توسعه داده است با عملکردهای نوآورانه، که نور قابل رویت را با اشعه مادون قرمز متعادل می کند و نظارت کاربران را به طور موثر بر یک محیط تحت هر شرایط نوری قادر می سازد. علاوه بر این، این عملکردها شامل قابلیت های پیشرفته مانند اندازه گیری هوشمند دما و آنالیز رفتار می شود، به علاوه محدوده برنامه های نظارت از قبیل حفاظت محیطی یا پیش بینی تجهیزات تعمیر و نگهداری در ایستگاه های فرعی را گسترش می دهد.

 

نمونه دوربین مداربسته های ترمال داهوا

دوربین مداربسته های حرارتی داهوا

نسل جدید دوربین های تصویربرداری حرارتی داهوا

این محصولات جدید مجهز به Uncooled Infrared Detectors پیشرفته با 400×300 پیکسل موثر و تحقق بخشیدن افزایش 40 درصدی نسبت به مدل های قبلی Infrared Detector با 336×256 پیکسل، شده است. از مزایای این ارتقاء  می توان به افزایش میدان دید (FoV) اشاره کرد، به عنوان مثال دوربین مداربسته TPC-BF5400 با لنز حرارتی 13 میلیمتری دارای میدان دید 29.7⁰x22.3⁰ است که نسبت به مدل های قدیمی تر مانند دوربین مداربسته TPC-BF5300 با همان لنز حرارتی با میدان دید 25⁰x19⁰، زاویه بازتری ارائه می دهد. در همین حال، مدل های جدیدتر در کسب جزئیات تصویر، کنتراست و دیگر ارتقاء های تصویری بهبود یافته است.

 

دو نمونه تصویر از دو دوربین مداربسته حرارتی

TPC-BF5300 Vs TPC-BF5400

 

تصویربرداری حرارتی احتمالاً قابل اطمینان ترین راه حل امنیتی برای حفاظت محیطی است. یک دوربین مداربسته حرارتی  نسبت به تغییرات محیطی کمتر حساس است. این دوربین ها حرکات موجودات زنده یا اشیاء حتی در تاریکی کامل، 24 ساعت در 7 شبانه روز را تشخیص می دهند.

 

دارای سیستم ویدئویی هوشمند

IVS داهوا (سیستم ویدئویی هوشمند) دارای یک الگوریتم آنالیز ویدئویی تعبیه شده داخلی است که عملکرد هوشمندانه جهت به تصویر کشیدن یک صحنه از آلارم تعیین مرز (Tripwire)، تشخیص نفوذ (Intrusion)، و ترک کردن (Abandoned) یا مفقود شدن اشیاء (Missing Objects) را ارائه می دهد. این ویژگی نیاز به یک تعداد مشخصی از پیکسل ها نسبت به هدف مورد نظر برای عملکرد بهتر دارد. دوربین مدار بسته DH-TPC-BF5400-B13 می تواند به شکل سیستم تشخیص نفوذ محیط مورد استفاده، و به عنوان یک دیوار نامرئی عمل کند. زمانیکه در ارتفاع 5 متری که توصیه می شود نصب شود، یک دوربین می تواند تا 100 متر فنس را تحت پوشش قرار دهد. حالا چه شب باشد یا روز تا زمانیکه شخصی در محوطه تحت پوشش ورود کند یک اخطار به مرکز کنترل ارسال می شود.

 

تشخیص هوشمند دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی داهوا و حفاظت از محیط زیست

 

یک دوربین مداربسته حرارتی نه فقط برای نظارت تصویری است، بلکه مناسب برای نظارت بر دما از راه دور جهت جلوگیری از حوادث است. محاسبه متناظر با ارتباط بین انرژی تابشی دریافتی و دما، نشان دهنده این است که دمای سطح هدف از طریق مقادیر مختلف همان سطح است. در حال حاظر، تلورانس اندازه گیری دما در محدوده خاص 2± درجه سانتیگراد، به میزان 2± درصد می باشد. این ویژگی برای کاربران اطلاعات جامع در لحظه وقوع حادثه در ایستگاه های فرعی خیلی موثرتر عمل می کند، بعلاوه صرفه جویی در زمان و نیروی کار را فراهم می آورد. اگر درجه حرارت تجهیزات یا بخشی از ایستگاه، از یک آستانه از پیش تعیین شده تجاوز کند، سیستم به طور اتوماتیک یک هشدار به مدیریت ارسال می کند.

 

اندازه گیری دما در دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته حرارتی برای اندازه گیری دما از راه دور

 

برای دوربین مداربسته حرارتی، تشعشع حرارتی نه فقط از جسم دریافت می شود بلکه از محیط های اطراف جسم هم دمای حرارتی نیز دریافت می شود، به ویژه درجه حرارت بالا بقیه اشیاء در فاصله نزدیک، که توسط سطح هدف منعکس می شود، تاثیر می گذارد. تشعشع ساتع شده از شیء و حرارت منعکس شده همچنین تحت تاثیر جذب اتمسفری می شود. بنابراین، اندازه گیری دقیق دما، لازم است که اثر منابع مختلف تابشی را در نظر بگیریم.

اندازه گیری دقیق دما باید این سه مرحله را شامل شود :

  • به غیر از دخالت دمای خارجی بوسیله قرار دادن یک سوپاپ یا پوشش مواد با انتشار بالا بر روی سطح هدف برای نتیجه گیری دقیق تر
  • نگه داشتن فاصله مناسب برای اطمینان از اشغال کردن حداقل 10×10 پیکسل توسط هدف در تصویر
  • با توجه به اتلاف ناشی از انتقال انرژی، مخصوصاً در دمای بالا و رطوبت محیط، ضریب انتقال جوی قطعاً کاهش می یابد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *