بخش دوم (اکسس پوینت ها)

 

در بخش اول این مقاله درباره مفاهیم و تعاریف شبکه های بی سیم صحبت کردیم و در ادامه در این بخش به ادامه توضیحات می پردازیم.

 

کاربرد Infrastructure Mode

هم بندی زیر ساخت (Infrastructure) اصولاً برای گسترش و افزایش انعطاف پذیری شبکه های کابلی معمولی بکار می رود. بدین شکل که اتصال کامپیوترهای مجهز به تکنولوژی بی سیم را با استفاده از Access Point به آنها، امکان پذیر می سازد.

 

Access Point چیست

در برخی موارد، یک اکسس پوینت (AP) کامپیوتری است که کارت شبکه بی سیم را کنار کارت شبکه معمولی که آن را به یک LAN کابلی متصل می کند، دارا می باشد. کامپیوترهای بی سیم با استفاده از AP به عنوان واسطه با شبکه کابلی ارتباط برقرار می کنند. AP اساساً بعنوان یک پل مترجم (Translation Bridge) عمل می کند، زیرا سیگنال های شبکه بی سیم را به سیگنال های شبکه کابلی تبدیل می کند. مانند تمام تکنولوژی‌های ارتباطی بی سیم، شرایط مسافتی و محیطی می توانند بر روی عملکرد ایستگاه‌های سیار تأثیرگذار باشند . یک AP می تواند 10 تا 20 کامپیوتر را پشتیبانی کند، بسته به اینکه میزان استفاده آنها از LAN چقدر است. این پشتیبانی تا زمانی ادامه دارد که آن کامپیوترها در شعاع تقریبی 30 تا 60 متر (100 تا 200 فوت) نسبت به AP قرار داشته باشند. موانع فیزیکی مداخله کننده این عملکرد را به طرز چشمگیری کاهش می دهند.

 

wlan با فرستنده ap

 

در اینجا وظیفه یک AP دریافت اطلاعات از سرویس گیرنده ها (Clients) از طریق هوا و ارسال آن اطلاعات از طریق یک پورت به Hub می باشد. AP به عنوان یک پل ارتباطی بین شبکه WLAN و شبکه LAN عمل می کند.

 

سلول یا Cell چیست

ناحیه ای که توسط یک AP تحت پوشش قرار می گیرد سلول (Cell) نامیده می شود. هر ایستگاه در داخل Cell می تواند به AP دسترسی پیدا کند. وظیفه یک AP ایجاد هماهنگی بین سرویس گیرندگان (Clients) شبکه WLAN و یک شبکه LAN می باشد.

به منظور گسترش بخش بی سیم و تحت پوشش قرار دادن سرویس گیرندگان بیشتر، می توان از APهای متعدد در مناطق مختلف استفاده کرد، و یا اینکه یک Extension Point را بکار گرفت. Extension point یک تقویت کننده سیگنال های بی سیم است که به عنوان ایستگاهی بین سرویس گیرندگان بی سیم و AP عمل می کند. استاندارد IEEE802.11 دو سلول را به عنوان یک BSS-Basic Service Set در نظر می گیرد. اگر شبکه از چند Access Point استفاده کند، APها با یک ستون فقرات بنام DS(Distribution System) به هم اتصال می یابند. DS معمولاً یک شبکه کابلی است، اما می توان آن را بی سیم هم در نظر گرفت.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *