فشرده سازی H.265 چیست؟

فشرده سازی H.265 چیست؟

استاندارد فشرده سازی یا پروفایل تصویری H.265

کاربرد در صنعت سیستم های نظارتی

به عنوان صنعت امنیتی در برگیرنده تصاویر ویدئویی 4K،Ultra HD و دیگر Bitrates و رزولوشن های فرمت تصویری بالا، ضبط و ذخیره سازی ویدئوهای نظارتی تبدیل به یکی از چالش‌های پیش رو کاربران و سیستم‌های اصلی شده است. از نوع معمول نصب و راه اندازی نظارت تصویری نیازمند ضبط در 7 روز هفته به طور 24 ساعت و مشاهده زنده تصاویر دوربین مداربسته است، که به این معنی است با این حجم جابجایی سنگین از داده های تصویری و بروز مشکلات پهنای باندی و حتی ذخیره سازی بروی هارد دیسک نیاز به یک فشرده سازی بهبود یافته برای تصاویر نیز احساس می شود. در سری های جدید دستگاه ضبط و دوربین مداربسته استاندارد تصویری H.265 می باشد که در نسخه قدیمی تر با عنوان H.264 منتشر شده بود.

 

کدک h.265

 

افزایش زمان ذخیره سازی با استفاده از پروفایل H.265

چگونه مدت‌زمان ذخیره‌سازی DVR/NVR را افزایش دهیم؟

با گسترش تکنولوژی دوربین‌های مداربسته روزبه‌روز به کیفیت تصاویر افزوده می‌شود و این مسئله نیاز به پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیز دارد، که موجب افزایش هزینه نصب و راه‌اندازی  دوربین های مداربسته می‌شود.

بهینه سازی فضای ذخیره

 

راه‌حل چیست؟

تکنولوژی H.265 یک الگوریتم هوشمند بر اساس استاندارد Hvec(High Efficiency Video Coding) که با در نظر گرفتن این‌که اشیاء متحرک فقط در بخشی از تصویر و زمانی مشخص ظاهر می‌شوند و تمرکز بیننده بر روی اشیاء متحرک است، اقدام به فشرده‌سازی تصاویر می‌کند.

مزیت +H.265 بر H.265 کاهش نویز و کاهش میزان بیت ریت تصاویر است که علاوه بر کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی کاهش چشم‌گیری درزمینهٔ پهنای باند مورد نیاز سیستم مداربسته نیز می‌شود.

عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که یک تصویر از پس‌زمینه را ذخیره می‌کند حال تمرکز را بر روی اشیاء متحرکی که در تصویر ظاهر می‌شوند قرار می‌دهد و سیستم فقط اطلاعات سوژه متحرک را پردازش می‌کند.

نمونه ای از استفاده h.265

 

تعریف استاندارد

استاندارد تصویری HEVC_High Efficiency Video Coding که به معنی کدگذاری ویدئویی با کارآیی بالا و با مشخصه H.265 است شاهد آن هستیم که این پروفایل ویدئویی طی دو سه سال گذشته در دستگاه ضبط و دوربین مداربسته استفاده می شود و به دلیل فشرده سازی تصویر ویدئویی به طور گسترده در صنعت ویدئویی مورده استفاده قرار می گیرد. در مقایسه با AVC پروفایل HEVC فشرده سازی را 25 تا 50 درصد با حفظ همان کیفیت ویدئویی و حفظ bitrate اصلی، نسبت به h.264 کاهش می دهد. این استاندارد تا رزولوشن 8192x4320 پیکسل را پشتیبانی می کند که شامل 8K UHD می شود، و بر خلاف اولویت 8bit AVC، کدک های HEVC تقریباً از تمامی سخت افزارهای ویدئویی پشتیبانی می کنند. HEVC در حال رقابت با فرمت AV1 برای استانداردسازی بوسیله گروه کاری NetVC از  Internet Engineering Task Force می باشد.

لوگو AV1

لوگو av1

 

در بیشتر موارد، HEVC یک فرمت از مفاهیم H.264/MPEG-4 AVC می باشد. هر دو در مقایسه با بخش های مختلف فریم ویدئویی که دارای بخش های زائد هستند، این دو در یک قاب واحد در فریم های بعدی ابتکار عمل دارند. این بخش های زائد جایگزین با توضیح کوتاه به جای پیکسل‌های اصلی می شود. تغییرات اولیه برای پروفایل HEVC شامل گسترش الگوی مقایسه و تفاوت کدنویسی محدوده های از 16 در 16 پیکسل تا حداکثر 64 در 64 پیکسل، بهبود تقسیم بندی اندازه بلوک دارای متغیر مقادیر فریم‌ها، بهبود "intra" پیش‌بینی در همان تصویر، بهبود پیش‌بینی (Motion Vector) بردار حرکت و ادغام منطقه حرکت، بهبود فیلترینگ (Motion Compensation)، جبران حرکت، و یک گام فیلترینگ اضافی که به نام  Sample-Adaptive Offset Filtering می شود. تاثیر گذاری استفاده از این بهینه سازی ها نیاز به قابلیت پردازش سیگنال بیشتری برای فشرده سازی ویدئو دارد، اما تاثیر کمتری بروی مقدار محاسبات مورد نیاز برای فشرده سازی است.

جدول فشرده سازی ویدئو در دوربین مداربسته

 

HEVC توسط همکاری مشترک تیم کدنویسی ویدئو (JCT-VC) توسعه یافته است، یک همکاری بین ISO/IEC MPEG و ITU-T VCEG می باشد. گروه ISO/IEC در این همکاری در بخش MPEG-H Part 2 فعالیت دارد و گروه ITU-T در بخش H.265. اولین نسخه استاندارد HEVC در ژانویه 2013 تصویب و در ژوئن 2013 منتشر شد. نسخه دوم با افزونه های Multiview_MV-HEVC، افزونه های دامنه ای (RExt)، افزونه های مقیاس پذیری (SHVC)، تکمیل شد و در سال 2014 تایید و در سال 2015 منتشر شد. افزونه های فیلم سه بعدی (3D-HEVC) در سال 2015 تکمیل و افزونه ها برای Screen Content Coding_SCC در سال 2016 کامل گردید و در سال 2017 منتشر شد، ویدئو حاوی گرافیک رندر شده، متن، یا انیمیشن همچنین (یا به جای) صحنه های ویدئویی ضبط شده توسط دوربین را پوشش می دهد. در اکتبر سال 2017 این استاندارد توسط Primetime Emmy Engineering Award به عنوان داشتن یک اثر مادی بر تکنولوژی تلویزیون به رسمیت شناخته شد.

هیچ فایلی در این قسمت ثبت نشده است
تماس با ما ۰۲۱ ۷۸۴۱۸