کابل کواکسیال RG59 و دوربین مداربسته

کابل کواکسیال RG59 و دوربین مداربسته

کابل کواکسیال و کابل کشی دوربین مداربسته

در سیستم های حفاظتی و امنیتی دوربین مداربسته از کابل تصویر کواکسیال جهت راه اندازی سیستم دوربین مداربسته انالوگ از زیر شاخه کابلهای کواکسیال سری RG که مناسبترین آن RG59 هست استفاده می شود. این نوع کابل از نظر ساختار فیزیکی و طراحی  کلی کاملا مشابه کابلهای آنتن تلویزیونی است و تنها تفاوت کابلهای دوربین مداربسته نسبت با این نوع کابلها فقط در اندازه قطر مغزی و حجم شیلد است.  تنوع و کیفیت کابلهای تولیدی RG59 کاملا متفاوت عرضه می شوند و بهترین کیفیت کابل تولید شده از خانواده کابلهای RG59 ، کابلهایی با مغزی تمام مس و شیلد هستند.  با توجه به ساختار کابل کشی در سیستم دوربین مداربسته انالوگ باید از هر دوربین مداربسته یک کابل تصویر کواکسیال RG59 به طور مستقیم به دستگاه DVR متصل گردد.

دوربين مداربسته

اصلی ترین و مهمترین قسمت تشکیل دهنده کابل خصوصیت قطر مغزی و جنس آن است. در کابلهای RG59 قطر مغزی بین 1.2 تا 1.8 میلیمتر و جنس مغزی کابل می تواند از مس، الومینیوم و یا آلیاژ مس و هم می تواند ترکیبی از این الیاژها باشد. یک عایق از جنس فوم در اطراف مغزی کابل به صورت یک لایه پلاستیکی احاطه کرده است که معمولا رنگی شفاف متمایل به سفید دارد و این عایق وظیفه جدا کردن مغزی از شیلد را برعهده دارد و پس از عایق یک لایه از شیلد بافته شده وجود دارد که بمراتب میزان نفوذ پذیری کابل را کاهش می دهد. در برخی انواع با کیفیت تر و گرانتر کابل یک لایه فویل نیز بین شیلد و عایق فوم قرار گرفته است. شیلد و فویل اطراف کابل کواکسیال وظیفه جذب نویز را برعهده دارند مخصوصا زمانی که در مسیرهای طولانی ضخامت و جنس شیلد از اهمیت بالایی برخوردار می شوند. بحث عایق بندی کابلها به اینجا خطم نمی شود و فقط یک لایه پایانی می ماند که یک لایه PVC در اطرف کابل است تا توان محافظتی و عدم نویز پذیری کابل را بسیار بالاتر ببرد.

طول کابل

در شرایطی که محیط  تحت پوشش دوربین مداربسته بسیار وسیع باشد و نیاز به کابل کشی در مسافت های بالاتر باشد، ویژگی های  کیفیتی کابل تصویر مخصوصا در این نوع پروژه ها می تواند تاثیر خیلی زیادی بر روی کیفیت کار و تصویرهای دوربین مداربسته داشته باشد. عموما کابلهای RG59 دارای محدودیت ارسال تصویر تا  طول 500 متر هستند و برای عدم قطعی و نویز در تصویر دوربین مداربسته حتما از کابلی با کیفیت دارای عایق بندی مناسب استفاده کرد. در صورتی که انتقال سیگنال دوربین مداربسته تا فواصل بیشتر از 500 متر نیاز بود می توان از تقویت کننده استفاده کرد و یا به روش های دیگر توسط آنتن یا فیبر نوری انتقال سیگنال را انجام داد.

افت سیگنال در کابلهای دوربین مداربسته

اگرچه از طریق تجربی، مسافت کابل کشی دوربین مداربسته به صورت حدودی مشخص می شود اما روش اصلی به دست آوردن میزان استاندارد کابل کشی با توجه به جدول میرایی سیگنال (attenuation) کابل است. تولید کنندگان حرفه ای کابل تصویر به همراه کابل خود جدولی از میزان میرایی کابل منتشر می کنند که مشخص می کند در هر متراژ از کابل چه مقدار افت سیگنال ایجاد خواهد شد. برای دوربین مداربسته آنالوگ عادی افت سیگنال بیش از 10dB قابل قبول نیست.

دوربين مداربسته

 

عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود