راهنمای آموزشی

 

روش اول : با استفاده از اسپلیتر (سخت افزاری)

 

شرح

می توان یک دستگاه ضبط DVR، XVR و یا NVR را با استفاده از نوع پورت خروجی، به دو مانیتور با یک تصویر یکسان را متصل نمود.

با استفاده از پورت VGA : در تمامی دستگاه‌های ضبط یک پورت خروجی تصویر به نام VGA قرار دارد که آبی رنگ و در بعضی موارد به رنگ مشکی است. ظاهر این پورت به شکل ذوزنقه و دارای 15 پین ورودی می باشد و هر دو طرف آن  دارای دو مهره ثابت برای محکم کردن پیچ‌های فیش VGA می باشد.

می توان از همین پورت و با استفاده از یک قطعه به نام VGA Splitter (مبدل 1 پورت ورودی به 2 پورت خروجی)، دستگاه ضبط DVR را به دو مانیتور متصل نمود.

عملکرد : در این حالت در هر دو مانیتور یک تصویر نمایش داده می شود و شما هر تصویری که در مانیتور اول مشاهده می کنید عین همان تصویر در مانیتور دوم نمایش داده می شود.

کاربرد : این نوع خروجی تصویر همزمان در مجموعه هایی که نیاز است در دو مکان مجزا، یک تصویر همزمان نشان داده شود بسیار پر کاربرد است.

به عنوان مثال یک اتاق مانیتورینگ در یک سازمان بزرگ را در نظر بگیرید که علاوه بر نظارت نیروهای این اتاق نیاز است که مسئول حراست در بخش لابی یک تصویر همزمان از دوربین های مداربسته نیز داشته باشد. در این حالت می توان از این تکنیک برای این کار استفاده نمود.

کابل وی جی ای اسپلیتر وی جی ای

 

با استفاده از پورت HDMI : در دستگاه های حرفه ای تر علاوه بر پورت VGA، پورت HDMI هم وجود دارد که ضعف های کابل VGA را تحت پوشش قرار می دهد. دو ضعفی که در کابل VGA وجود دارد عدم انتقال صدا و عدم پشتیبانی از رزولوشن‌های بالاتر از 1080×1920 به دلیل کم بودن پهنای باند انتقال داده در کابل است. معمولاً برای تصویر با کیفیت تر (4K) و انتقال همزمان صدا و تصویر از این پورت استفاده می شود.

کابل HDMI نسخه های متفاوتی دارد که به ترتیب زیر می باشد :

 • version 1.0
 • version 1.1
 • version 1.2
 • version 1.2a
 • version 1.3
 • version 1.3a
 • version 1.4
 • version 1.4b
 • version 2.0
 • version 2.0b
 • version 2.1

برای دستگاه های ضبط DVR نیازی به نسخه های حرفه ای این کابل نمی باشد و معمولی ترین حالت کابل یعنی نسخه های 1.1 تا 1.3 کافی می باشد.

حال پس از معرفی کلی کابل HDMI نوبت نحوه اتصال پورت HDMI به دو مانیتور است. این نوع پورت هم همانند پورت قبلی می تواند از HDMI Splitter (مبدل 1 پورت ورودی به 2 پورت خروجی) برای اتصال دستگاه DVR به دو مانیتور استفاده کند.

عملکرد : در این حالت نیز در هر دو مانیتور یک تصویر یکسان نمایش داده می شود. یعنی هر تصویری که در مانیتور اول نمایش داده شود عین همان تصویر در مانیتور دوم به نمایش در می آید.

کاربرد : این نوع خروجی تصویر همزمان در مجموعه هایی که نیاز است در دو مکان مجزا، یک تصویر همزمان نشان داده شود بسیار پر کاربرد است.

کابل اچ دی ام ای اسپلیتر اچ دی ام ای

 

نکته : در دستگاه‌های ضبط XVR و NVR داهوا قابلیتی وجود دارد که در مانیتور دوم میتوان 4 یا 8 کانال را به صورت زنده (Live) نشان داد و در مانیتور اول هر عملیاتی که انجام شود فقط در مانیتور اول نمایش داده می شود. این کار بدون استفاده از اسپلیترهای VGA و HDMI انجام می شود؛ به این صورت که خود دستگاه دو پورت خروجی HDMI مجزا دارد و می توان هر کدام از آنها را به یک مانیتور مجزا متصل نمود.

دو خروجی پورت HDMI دستگاه ضبط تحت شبکه NVR608-64-4KS2

دو خروجی اچ دی ام ای در دستگاه nvr


 

روش دوم : با استفاده از برنامه SmartPSS داهوا (نرم افزار)

 

شرح

اگر می خواهید که دو تصویر مجزا از هم (غیر همزمان) داشته باشید باید این حالت را با استفاده از شبکه داخلی انجام دهید که به صورت اتصال پورت LAN دستگاه ضبط به سوئیچ و یا به مودم ADSL انجام می پذیرد.

در این حالت دستگاه ضبط DVR در شبکه داخلی قرار گرفته و می توان با استفاده از نرم افزار مانیتورینگ، دو تصویر مجزا از هم را در دو مانیتور به نمایش گذاشت.

در دستگاه‌های XVR و یا NVR داهوا با استفاده از نرم افزار SmartPSS می توان دو تصویر متفاوت را در دو مانیتور قرار داد. هر دو مانیتور باید بوسیله کابل VGA یا HDMI به پورت گرافیک مادربورد و یا پورت کارت گرافیک کامپیوتر متصل شود؛ در صورتی که لپتاپ دارید می توانید مانیتور دوم را مستقیماً به پورت HDMI لپتاپ متصل نمایید.


 

دستورالعمل ویدئویی

 

دستور العمل مرحله به مرحله

1. نرم افزار SmartPSS را اجرا نمایید.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

2. آیکون Live View را انتخاب نمایید تا این منو در صفحه جدیدی باز شود.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

3. یک سربرگ جدید با عنوان Live View نشان داده می شود.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

4. از لیست دستگاه ها و دوربین هایی که در سمت چپ قرار دارد، دستگاه اول را برای نمایش در مانیتور اول انتخاب نمایید تا در پنجره سمت راست پخش زنده از آن دستگاه به نمایش درآید.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

5. در کنار سر برگ علامت اضافه کردن / + قرار دارد. آن را کلیک نمایید.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

6. دوباره به منوی اصلی برمی گردید که در اینجا می بایست Live View را برای بار دوم باز نمایید.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

7. یک سربرگ دیگر با عنوان Live View(2) ایجاد می شود که این سربرگ برای مانیتور دوم است. ای پی دستگاه دوم را در این صفحه با استفاده از موس به صورت کشیدن و رها کردن در پنجره سمت راست، وارد نمایید. تصویر زنده از دستگاه دوم در اینجا به نمایش در می‌آید.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

8. با استفاده از چپ کلیک موس عنوان سربرگ دوم را گرفته و کلیک موس را نگهدارید تا به حالت انتخاب درآید، سپس سربرگ را به مانیتور دوم انتقال داده و کلیک موس را رها کنید تا در مانیتور دوم یک صفحه جدید مستقل ایجاد گردد.

نحوه اتصال دو ماینتور به دستگاه ضبط

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *