فعالسازی ocBridge Plus

 

ریسیور سنسورهای بی سیم ocBridge Plus برای اتصال دستگاه های سازگار آژاکس به هر دزدگیر سیمی (پنل) غیر برند آژاکس با کمک کنتاکت های NC/NO طراحی شده است. سیستم آژاکس دارای اتصال دو طرفه با سنسورها است که امکان عملکرد آن را در دو حالت فعال (active) و غیرفعال (passive) فراهم می کند. هنگامی که سیستم در حالت غیرفعال یا پسیو است، حسگرهای بی سیم به حالت صرفه جویی در مصرف انرژی می روند که باعث می شود عمر باتری به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

اگر ریسیور ocBridge Plus به پنل دزدگیر سیمی متصل شده است، ورودی دیجیتال IN (ورودی سیم) باید با خروجی رله یا خروجی ترانزیستور پنل، متصل شده باشد و این خروجی باید هنگام عملیاتی شدن یا غیرعملیاتی شدن دزدگیر معکوس شود.

مشاهده محصول ماژول گیرنده پلاس ocBridge Plus آژاکس

 

عناصر عملیاتی

ریسیور
تصویر 1. ریسیور سنسورهای بی سیم ocBridge Plus

 1. برد اصلی ocBridge Plus
 2. نوار پلاستیکی ترمینال برای اتصال به زون های اصلی (main zones)
 3. 8 چراغ زون های اصلی به رنگ قرمز
 4. کانکتور مینی USB
 5. چراغ قرمز و سبز
 6. دکمه دستکاری (Tamper)
 7. نشانگر سبز رنگ منبع تغذیه
 8. باتری برای ذخیره سازی پشتیبان
 9. IN ورودی دیجیتال
 10. سوئیچ منبع تغذیه
 11. نوار ترمینال برای اتصال به زون های خدمات (service zones)
 12. 4 چراغ سبز زون های خدمات
 13. دکمه دستکاری «خرابی» (در پشت برد اصلی)
 14. آنتن ها

 

کنترل سنسورها

1. ocBridge Plus را با کمک کابل USB (نوع A–miniUSB) از طریق کانکتور 4 به رایانه وصل کنید (تصویر 1). ریسیور را با کلید 10 روشن کنید (تصویر 1).

اگر اولین اتصال است، صبر کنید تا سیستم دستگاه جدید را شناسایی کند و درایورهای نرم افزار را نصب کند. اگر درایورها به صورت خودکار نصب نشدند، باید درایور vcpdriver_v1.3.1 را به صورت دستی نصب کنید. نسخه های مختلفی از این برنامه برای پلتفرم های ویندوز x86 و x64 وجود دارد.

در آرشیو vcpdriver_v1.3.1_setup.zip روی سی دی می توانید دو فایل را پیدا کنید :

VCP_V1.3.1_Setup.exe برای ویندوز 32 بیتی و VCP_V1.3.1_Setup_x64.exe برای ویندوز 64 بیتی

لطفاً توجه داشته باشید که اگر در ابتدا یک درایور نامناسب را نصب کنید و سپس درایور صحیح را روی آن نصب کنید، ocBridge Plus با برنامه مخصوص پیکربندی کار نخواهد کرد!

اگر درایور اشتباهی نصب شده باشد، ابتدا باید آن را حذف کنید (از طریق بخش uninstall برنامه های ویندوز)، سپس کامپیوتر را ریستارت کنید و درایور لازم را نصب کنید. همچنین، NET Framework 4. (یا نسخه جدیدتر) باید نصب شود. پس از نصب درایورها، برنامه Ajax ocBridge Plus Configurator را اجرا کنید.

در تنظیمات برنامه Ajax ocBridge Plus Configurator (منوی ConnectionSetting)، پورت COM که توسط سیستم برای ریسیور در نظر گرفته شده است را انتخاب کنید (تصویر 2)، روی OK و سپس روی دکمه Connect کلیک کنید. پس از اتصال، Ajax ocBridge Plus configurator آماده کار با ریسیور ocBridge Plus است.

تنظیمات پورت
تصویر 2. انتخاب پورت COM برای اتصال ریسیور به رایانه

 

توضیحات نشانگر نور 5 (تصویر 1) :

نشانگر شرح
چراغ سبز دائمی است، چراغ قرمز چشمک نمی زند ocBridge Plus در حالت پیکربندی است. در پیکربندی، صفحات Radio zones یا Events memory باز می شوند. در این مدت سنسورها پاسخی از سیگنال ها و وضعیت های هشدار دریافت نمی‌کنند
سبز – یک بار در ثانیه چشمک می زند (قبلاً چراغ سبز دائمی بود) و قرمز در طول 30 ثانیه چشمک می زند. دستگاه رادیویی جدید حالت تشخیص روشن است
چراغ قرمز لحظه ای چشمک می زند لحظه ای که ریسیور ocBridge Plus یک دستگاه جدید را ثبت می کند
سبز به مدت 10 دقیقه چشمک می زند و قرمز دائمی است.
بدون چراغ قرمز
جستجو برای همه دستگاه ها پس از دانلود پیکربندی ذخیره شده قبلی در رایانه،
سیستم عملیاتی شده است
سیستم غیرعملیاتی شده است
بدون چراغ سبز و قرمز ریسیور در حالت کار است، سیستم غیرعملیاتی شده است
چراغ قرمز دائمی گیرنده در حالت کار است، سیستم عملیاتی شده است
چراغ سبز دائمی، چراغ قرمز بسیار سریع چشمک می زند سیگنال رادیویی به منظور اتصال سنسور یا دستگاه دیگر آزمایش می شود
چراغ سبز لحظه ای چشمک می زند دوره بررسی دتکتورهای جدید شروع شده است، زمان پیش فرض 36 ثانیه
قرمز/سبز- لحظه ای چشمک می زند خطا تشخیص داده شده است

2. همه دستگاه هایی که می خواهید به ocBridge Plus متصل شوند باید با کمک Ajax ocBridge Plus configurator ثبت شوند. برای ثبت سنسورها، لازم است زون های رادیویی در configurator ایجاد شود. برای انجام این کار، Radio zone را انتخاب کنید و روی دکمه Add zone کلیک کنید (تصویر 3).

افزودن زون
تصویر 3. اضافه کردن یک زون یا منطقه

سپس، Zone type و تنظیمات مناسب باید انتخاب شود. برای افزودن یک دستگاه، زون لازم را انتخاب کرده و روی دکمه Add a device کلیک کنید. سپس، پنجره Adding new device ظاهر می شود و لازم است شناسه سنسور (ID) اعمال شده روی آن را در زیر کد QR وارد کنید، سپس روی دکمه Search کلیک کنید (تصویر 4).

هنگامی که نوار نشانگر جستجو شروع به حرکت کرد، لازم است سنسور را روشن کنید. درخواست ثبت نام فقط زمانی ارسال می شود که سنسور در حال روشن شدن باشد! در صورت عدم موفقیت ثبت نام، سنسور را به مدت 5 ثانیه خاموش کرده و سپس دوباره روشن کنید. اگر سنسور روشن باشد و چراغ آن در طول یک دقیقه در هر ثانیه یک بار چشمک بزند به این معنی است که سنسور ثبت نشده است! اگر سنسور از روی ocBridge پاک شود، چراغ به همین شکل چشمک می زند!

افزوده شدن زون
تصویر 4. صفحه ثبت نام دستگاه

3. اگر سنسور به اشتباه در زون اشتباهی ثبت شده است، روی دکمه Properties آن کلیک کنید. پنجره تنظیمات ظاهر می شود که امکان انتخاب یک زون جدید برای سنسور را فراهم می کند (تصویر 5). همچنین میتوانید با کلیک کردن روی دکمه مربوطه در مقابل دتکتور در فهرست کلی Radio devices، منوی ویژگی های دتکتور را باز کنید.

منوی تنظیمات دستگاه
تصویر 5. منوی ویژگی های سنسور امکان ثبت سنسور در زون را فراهم می کند

هنگامی که یک سیم اضافی سنسور به ورودی دیجیتال خارجی سنسور بی سیم متصل می شود، تیک گزینه Additional input را فعال کنید (تصویر 5). اگر یک سنسور (مثلاً سنسور LeaksProtect) برای کار 24 ساعته طراحی شده است، تیک گزینه های 24 h activeرا فعال کنید. سنسورهای 24 ساعته و سنسورهای معمولی نباید در یک زون قرار بگیرند! در صورت لزوم، حساسیت سنسور را تنظیم کنید.

4. هنگامی که سنسورها با موفقیت در سیستم امنیتی ثبت شدند، روی دکمه Write (تصویر 4) کلیک کنید تا داده های پیکربندی سنسورها در حافظه ریسیور ocBridge Plus ذخیره شود. هنگامی که ocBridge Plus به رایانه متصل شد، روی دکمه Read (تصویر 4) کلیک کنید تا پیکربندی سنسورهای از پیش ذخیره شده را از حافظه ocBridge Plus بخوانید.

مطمئن شوید که محل نصب سنسور، تماس رادیویی پایداری با ریسیور ocBridge Plus داشته باشد! حداکثر فاصله 2000 متری بین سنسور و ریسیور به عنوان مقایسه با سایر دستگاه ها ذکر شده است. این فاصله در نتیجه آزمایش های در فضای باز بدست آمده است. کیفیت اتصال و فاصله بین سنسور و ریسیور می تواند بسته به محل نصب، دیوارها، محفظه ها، پل ها و همچنین ضخامت و مصالح ساختمانی متفاوت باشد. سیگنال پس از عبور از موانع قید شده، قدرت خود را از دست می دهد. به عنوان مثال، فاصله بین دتکتور و ریسیور که توسط دو دیوار بتنی تقسیم می شود تقریباً 30 متر است. در نظر داشته باشید، اگر سنسور را حتی 10 سانتیمتر حرکت دهید، می توان سیگنال رادیویی با کیفیت را بین سنسور و ocBridge Plus به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید.

5. محل مناسبی را برای نصب سنسورها انتخاب کنید.

لطفاً سطح سیگنال دستگاه های متصل را بررسی کنید! تست سیگنال رادیویی را می توانید در صفحه System’s monitor نرم افزار پیدا کنید. برای شروع تست سیگنال رادیویی، دکمه آنتن را روی سنسور انتخاب شده فشار دهید (تصویر 6) (فقط زمانی که سنسورها در حالت عملیاتی هستند و نور قرمز وجود ندارد).

نظارت بر سیستم
تصویر 6. صفحه System monitor

میزان قدرت ارتباط بی سیم
تصویر 7. سطح سیگنال

نتایج تست در نرم افزار (تصویر 7) به صورت 3 خط نشانگر (میزان سیگنال) و توسط نور سنسور نشان داده شده است. نتایج تست می تواند به شرح زیر باشد :

ریسیور نور ساتع شده از دیود سنسور شرح
نشانگر 3 خط بطور دائم روشن می شود، با توقف های کوتاه هر 1.5 ثانیه سیگنال عالی
نشانگر 2 خط 5 بار در ثانیه پلک می زند سیگنال متوسط
نشانگر تک خط دو بار در ثانیه چشمک می زند سیگنال کم
بدون خط فلش های کوتاه هر 1.5 ثانیه بدون سیگنال

لطفاً سنسورها را در مکان هایی با سطح سیگنال 2 یا 3 خط نصب کنید. در غیر این صورت، سنسور ممکن است ناسازگار عمل کند.

6. حداکثر تعداد دستگاه هایی که می توانید به ocBridge Plus متصل کنید به دوره نظرسنجی بستگی دارد.

تعداد سنسورها دوره بررسی
99 36 ثانیه و بیشتر
79 24 ثانیه
39 12 ثانیه

7. فهرست دتکتورها و دستگاه های بی سیم پشتیبانی شده :

 

استفاده از نرم افزار پیکربندی

1. منوی File (تصویر 8) اجاز می دهد به :

 • ذخیره فایل پیکربندی فعال تنظیمات ocBridge Plus بر روی رایانه (Save configurations to file
 • باز کردن پیکربندی تنظیمات ذخیره شده ocBridge Plus در رایانه (Open the existing configuration
 • شروع بروزرسانی فریمور (Firmware update
 • پاک کردن تمام تنظیمات (Factory reset). تمام داده ها و تنظیمات ذخیره شده قبلی حذف خواهند شد!

منوی فایل
تصویر 8. منوی File.

2. منوی Connection (تصویر 9) اجازه می دهد به :

 • انتخاب پورت COM برای اتصال ocBridge Plus به رایانه (Settings).
 • اتصال ocBridge Plus به رایانه (Connection
 • قطع اتصال ocBridge Plus از رایانه (Disconnection).

منوی اتصال
تصویر 9. منوی Connection

3. منوی Help (تصویر 10) به شما امکان می دهد :

 • پیدا کردن اطلاعات مربوط به نسخه فعلی نرم افزار;
 • دانلود فایل راهنما.

منوی help
تصویر 10. منوی Help

4. در صفحه Radio zones (تصویر 11) می‌توان زون مورد نیاز برای تشخیص را ایجاد کرد و حسگرها و دستگاه ها را به آن اضافه کرد و همچنین پارامترهای اضافی عملکرد سنسورها، دستگاه ها و زون را تنظیم کنید.

زون ها
تصویر 11. زون های رادیویی

5. دکمه های Write و Read برای ذخیره داده ها در حافظه ocBridge و برای خواندن تنظیمات پیکربندی فعلی استفاده می شود.

6. صفحه Events memory اطلاعات مربوط به رویدادهای هشدار دهنده (تصویر 12)، رویدادهای خدماتی (تصویر 13) و جداول آمار (تصویر 14) را ذخیره می کند. امکان تمدید اطلاعات در گزارش های داده یا پاک کردن آنها با دکمه Log reset وجود دارد. گزارش های مربوطه حاوی حداکثر 50 رویداد هشدار دهنده و 50 رویداد خدماتی است. با دکمه Save in file، امکان ذخیره گزارش رویدادها با فرمت xml وجود دارد که با اکسل قابل باز شدن است.

گزارش رویدادها
تصویر 12. ثبت رویدادهای هشدار دهنده

رویدادها در همه گزارش ها به ترتیب زمانی نمایش داده می‌شوند، از اولین مورد شروع و به آخرین مورد ختم می‌شوند. رویداد شماره 1 آخرین رویداد (جدیدترین رویداد) است، رویداد شماره 50 قدیمی ترین رویداد است.

گزارش رویدادها
تصویر 13. گزارشات رویداد خدمات

با جدول آمار (تصویر 14) به راحتی می توان داده های مهم هر سنسور را مدیریت کرد : مکان سنسور در زون خاص و بطور کلی در شبکه. برای مشاهده وضعیت باتری در هر سنسور؛ برای ردیابی وضعیت دکمه های دستکاری در همه سنسورها؛ برای دیدن اینکه کدام سنسور زنگ هشدار را ایجاد کرده و چند بار. برای تخمین پایداری سیگنال با توجه به داده های مربوط به خرابی سیگنال. در همان نمودار داده، داده های سرویس نمایش داده می شود – نام سنسور، نوع دستگاه، شناسه آن، شماره زون / نام زون.

گزارش رویدادها
تصویر 14. جدول آمار

7. صفحه System’s monitor برای کنترل وضعیت حسگرها و آزمایشات اتصال رادیویی آنها تعیین شده است. وضعیت فعلی سنسور با رنگ نور پس زمینه آن تعریف می شود (تصویر 15):

 • پس زمینه سفید — سنسور متصل است.
 • پس زمینه خاکستری — دتکتور متصل شروع به کار می کند، ocBridge Plus منتظر می ماند تا دتکتور اولین وضعیت خود را ارسال کند و تنظیمات فعلی سیستم را در پاسخ به آن ارسال می کند.
 • هنگامی که وضعیت از سنسور دریافت می شود، نور سبز (در طول 1 ثانیه) روشن می شود.
 • هنگامی که سیگنال هشدار از سنسور دریافت می شود، نور نارنجی (در طول 1 ثانیه) روشن می شود.
 • نور زرد — باتری سنسور کم است (فقط سطح باتری روشن است).
 • نور قرمز — سنسور متصل نیست، در دسترس یا در حالت کار نیست.

فعال شدن سنسور
تصویر 15. سنسورهای متصل در حال ورود به حالت کار هستند

8. در پایین System monitor (تصویر 16) اطلاعات مربوط به :

 1. اتصال فعلی به رایانه؛
 2. سطح نویز پس زمینه؛
 3. وضعیت هشدار و زون های خدمات (رون های فعال مشخص شده اند)؛
 4. وضعیت فعلی سیستم هشدار (فعال شده/غیرفعال شده
 5. تایمر شمارش معکوس دوره نظرسنجی فعلی سنسورها.

9. آزمایش ناحیه تشخیص (تصویر 16) برای اطمینان از اینکه حسگرها در موقعیت فعلی خود بطور موثر کار می کنند لازم است. در حالت تست، چراغ حسگر بطور دائم روشن است، در حین فعال شدن به مدت 1 ثانیه خاموش می شود که مشاهده آن بسیار آسان است. بر خلاف تست سیگنال رادیویی، تست ناحیه تشخیص برای چندین سنسور بطور همزمان امکانپذیر است. برای این کار، با فشار دادن دکمه ذره بین در مقابل سنسور انتخاب شده، کادر را در پنجره Area detection test انتخاب کنید. جا کلیدی SpaceControl از آزمایش‌های ناحیه تشخیص و آزمایش‌های سیگنال رادیویی پشتیبانی نمی‌کند.

تست تشخیص محیط
تصویر 16. تست ناحیه تشخیص

 

مدیریت واحد مرکزی

1. نصب ocBridge Plus در نزدیکی واحد مرکزی سیستم دزدگیر (پنل) ضروری است. ریسیور را در جعبه فلزی نصب نکنید چون دریافت سیگنال رادیویی از سنسورهای بی سیم به میزان قابل توجهی بدتر می شود. اگر نصب در جعبه فلزی ضروری است، اتصال آنتن خارجی نیز ضروری است. بروی برد ocBridge Plus، پدهایی برای نصب سوکت های SMA برای آنتن های خارجی وجود دارد.

وقتی به پنل مرکزی وصل میشوید، سیم ها (مخصوصاً سیم های برق) نباید به آنتن برخورد کنند زیرا میتوانند کیفیت اتصال را بدتر کنند. در صورت وجود چنین ماژولی، آنتن‌های رادیویی ocBridge Plus باید تا حد امکان از ماژول GSM سیستم هشدار دور باشند.

2. با کمک سیم های معمولی، خروجی های ریسیور (تصاویر 17، 18) به ورودی های واحد مرکزی سیستم هشدار متصل می شوند. بنابراین، خروجی های ریسیور آنالوگ حسگرهای سیم معمولی برای ورودی های پنل هستند. هنگامی که سنسور بی سیم فعال می شود، سیگنال را به ocBridge Plus ارسال می کند. ریسیور ocBridge Plus سیگنال را پردازش می کند و خروجی سیم مربوط به سنسور را باز می کند (بطور پیش فرض، خروجی را می توان برای بسته شدن نیز تنظیم کرد).

واحد مرکزی سیستم هشدار، آزاد شدن خروجی را به عنوان باز شدن ناحیه سنسور می خواند و یک سیگنال هشدار ارسال می کند. اگر ذکر شود که زون واحد مرکزی باید بین خروجی ریسیور و ناحیه واحد مرکزی مقاومت بالایی داشته باشد، مقاومت با نام گذاری مورد نیاز واحد مرکزی باید با اتصال سریال قرار گیرد.

هنگام اتصال سیم ها قطبیت (مثبت و منفی) را رعایت کنید!

3. خروجی های با اعداد 1 تا 8 (تصویر 17) با 8 زون هشدار اسمی اصلی مطابقت دارند.

ترمینال های اصلی
تصویر 17. خروجی های اصلی و ورودی IN ریسیور

5 خروجی دیگر ocBridge Plus زون های خدماتی هستند و مربوط به ورودی های خدمات واحد مرکزی سیستم هشدار هستند.

ترمینال های خدمات
تصویر 18. خروجی های سرویس ریسیور ocBridge Plus و منبع تغذیه

جدول زیر توضیحاتی را برای کنتاکت های زون اصلی و خدمات ارائه می دهد :

شماره خروجی نشانه گذاری Description
1 1 اولین خروجی زون
2 2 ادومین خروجی زون
3 3 سومین خروجی زون
4 4 چهارمین خروجی زون
5 5 پنجمین خروجی زون
6 6 ششمین خروجی زون
7 7 هفتمین خروجی زون
8 8 هشتمین خروجی زون
9 (ورود) IN ورودی سیم برای اتصال به خروجی واحد مرکزی (برای عملیاتی/غیرعملیاتی کردن سیستم هشدار)
10 برای اتصال ارث به واحد مرکزی
11 + قطب مثبت منبع تغذیه
12 قطب منفی منبع تغذیه
13 T خروجی سرویس دستکاری (Tamper)
14 S خروجی سرویس قطع اتصال (Connection failure)
15 B خروجی سرویس باتری (Battery)
16 J خروجی سرویس مسدود شدن (Jamming)
17 T1 خروجی سرویس دستکاری (Tamper)
18 برای اتصال ارث به واحد مرکزی

ریسیور همانطور که در این طرح توضیح داده شده است به واحد مرکزی متصل می شود :

انواع زون دزدگیر

4. زون ها به 3 نوع تقسیم می شوند : زون های هشدار (alarm zones)، زون های اتوماسیون (automation zones) و زون های عملیاتی/غیرعملیاتی (arm/disarm zones) (تصویر 19). نوع زون در مرحله ایجاد زون انتخاب می شود.

افزودن زون
تصویر 19. انتخاب نوع زون

زون هشدار را می توان (تصویر 20) به صورت NC (کنتاکت های معمولاً بسته) و NO (کنتاکت های معمولاً باز) تنظیم کرد.

تنظیمات زون آلارم
تصویر 20. تنظیمات زون هشدار

بسته به تنظیم Initial state (NC/NO)، زون هشدار به دتکتور های bistable (مانند DoorProtect و LeaksProtect) با باز و بسته کردن واکنش نشان می‌دهد. این زون در حالت هشدار قرار دارد تا زمانی که وضعیت دتکتورهای bistable به حالت اولیه خود بازگردد. این ناحیه به حسگرهای impluse (مانند MotionProtect، GlassProtect) با باز و بسته شدن بسته به تنظیمات اولیه (NC/NO) با ضربه واکنش نشان می دهد، مدت زمان آن را می توان در گزینه Impulse time تنظیم کرد (تصویر 20). بطور پیش فرض، Impulse time یا زمان ضربه 1 ثانیه و حداکثر 254 ثانیه است. اگر زنگ هشدار بلند شود، چراغ قرمز زون 3 روشن می شود (تصویر 1).

زون اتوماسیون را می توان به صورت NC یا NO تنظیم کرد (تصویر 21). هنگامی که روش Impulse برای واکنش انتخاب می شود، زون ها بسته به تنظیمات گزینه Initial State برای زمان تنظیم شده در تنظیم Impulse time به طور پیش فرض 1 ثانیه و حداکثر 254 ثانیه، به همه فعالسازی ها با باز و بستن کردن واکنش نشان می دهند.

تنظیمات زون اتوماسیون
تصویر 21. تنظیمات زون اتوماسیون

هنگامی که حالت واکنش Trigger انتخاب می شود، خروجی زون با هر سیگنال فعالسازی جدید، حالت اولیه خود را به حالت مخالف تغییر می دهد. چراغ وضعیت فعلی زون اتوماسیون را نشان میدهد که با سیگنال فعالسازی، در صورت بازیابی حالت عادی، یک چراغ قرمز روشن یا خاموش می‌شود. با حالت واکنش Trigger، پارامتر Impulse time در دسترس نیست.

زون عملیاتی/غیرعملیاتی (arming/disarming zone) برای اتصال جا کلیدهای SpaceControl در نظر گرفته شده است (تصویر 22). لطفاً توجه داشته باشید که KeyPad را نمی توان به ماژول ادغام ocBridge Plus متصل کرد.

علاوه بر این، ورودی های عملیاتی/غیرعملیاتی کردن پنل های دزدگیر را می توان به این منطقه متصل کرد تا حالت های امنیتی آن را کنترل کند.

تنظیمات زون عملیاتی
تصویر 22. تنظیمات زون عملیاتی/غیرعملیاتی

زون عملیاتی/غیرعملیاتی را می توان روی حالت اولیه NC یا NO تنظیم کرد. هنگامی که جا کلیدی ثبت می شود، در زون عملیاتی/غیرعملیاتی بطور همزمان دو دکمه اضافه می شود : دکمه 1 – عملیاتی کردن و دکمه 3 – غیرعملیاتی. برای عملیاتی کردن، زون بسته به تنظیم Initial state (NC/NO) با باز و بسته کردن خروجی واکنش نشان می دهد. هنگامی که این ناحیه فعال می شود، چراغ قرمز مربوط به آن روشن می شود و هنگامی که غیرفعال می شود، چراغ 3 (تصویر 1) خاموش می شود.

زون عملیاتی/غیرعملیاتی بطور پیش فرض به عنوان Trigger تنظیم شده است.

5. ورودی IN برای اتصال خروجی ترانزیستور یا رله واحد مرکزی (پنل) تعیین شده است (تصویر 1). اگر شرایط ورودی IN به بستن/باز کردن (Closing/Opening) تغییر کند، کل مجموعه حسگرهای متصل به ریسیور روی حالت passive تنظیم می شوند (به جز سنسورهایی که گزینه 24 ساعت فعال تیک خورده باشد)، با بازیابی حالت اولیه سنسورها روی active تنظیم شده و چراغ قرمز روشن است.

در صورتی که چندین گروه از سنسورها بطور مستقل در واحد مرکزی استفاده شوند، ocBridge Plus باید روی حالت active تنظیم شود، حتی اگر تنها یک گروه از واحد مرکزی در حالت عملیاتی باشد. تنها زمانی که همه گروه ها در واحد مرکزی غیرفعال هستند، می‌توان ocBridge Plus و حسگرها را روی passive تنظیم کرد. استفاده از حالت passive سنسورها در صورت غیرعملیاتی کردن سیستم بطور قابل توجهی عمر باتری سنسورها را بهبود می بخشد.

هنگام اتصال جا کلیدی به ریسیور سنسورهای بی سیم ocBridge، در اتصال جا کلیدی به زون ها دقت کنید! لطفاً جا کلیدی را به زون های با سنسورهای bistable وصل نکنید. فراموش نکنید : هر چه دوره نظرسنجی (تصویر 22) سنسورها بیشتر باشد (از 12 تا 300 ثانیه متغیر است، 36 ثانیه بطور پیش فرض تنظیم شده است)، عمر باتری سنسورهای بی سیم بیشتر می شود! در عین حال پیشنهاد می‌شود که از یک دوره نظرسنجی طولانی در سیستم های امن برای مکانهایی که تاخیر میتواند حیاتی باشد (مثلاً در موسسات مالی) استفاده نشود. زمانی که دوره نظرسنجی خیلی طولانی است، بازه زمانی وضعیت های ارسالی از حسگرها در حال افزایش است، که بر واکنش سیستم ایمن به رویدادهای سرویس (مثلاً رویداد اتصال از دست رفته) تأثیر می گذارد. سیستم همیشه به رویدادهای هشدار در هر دوره نظرسنجی بلافاصله واکنش نشان می دهد.

6. 4 خروجی (T، S، B، J) مربوط به زون های خدمات (تصویر 18). زون های خدمات برای ارسال داده های عملیات به واحد مرکزی استفاده می شود. عملکرد خروجی های سرویس قابل تنظیم است (تصویر 23)، آنها می توانند impluse از خروجی های bistable باشند. امکان خاموش کردن خروجی های سرویس در صورت عدم استفاده در واحد مرکزی (پنل) دزدگیر وجود دارد. برای خاموش کردن، تیک کادر مربوط به نام خروجی مناسب را در نرم افزار پیکربندی بردارید (تصویر 22).

کنترل رویدادهای سرویس
تصویر 23. منوی تنظیمات خروجی سرویس در صفحه Radio zones

اگر حالت Impulse برای واکنش انتخاب شود، زون با باز و بسته کردن خروجی بسته به تنظیم (NC/NO) Initial State برای زمان تنظیم شده در گزینه Impulse time به همه فعالسازی ها واکنش نشان میدهد (تصویر 24). بطور پیش فرض، زمان impulse یک ثانیه و حداکثر مقدار 254 ثانیه است.

تنظیمات زون دستکاری
تصویر 24. منوی ویژگی های خروجی های سرویس Т, B, J

هنگامی که حالت Bistable برای واکنش انتخاب می شود، زون خدمات با بسته کردن/باز کردن خروجی بسته به تنظیم (NC/NO) Initial state واکنش نشان می دهد تا زمانی که زون ها به حالت اولیه بازگردند. هنگامی که حالت اولیه تغییر می کند، چراغ سبز 12 مربوط به زون خدمات (تصویر 1) روشن می شود.

خروجی T – دستکاری (Tamper) : اگر یکی از سنسورها باز یا از سطح نصب شده جدا شود، دکمه دستکاری آن فعال می شود و سنسور سیگنال هشدار باز شدن/شکستن را ارسال می کند.

خروجی S – قطع ارتباط (Lost connection) : اگر یکی از سنسورها سیگنال وضعیت را در زمان بررسی ارسال نکند، سنسور شرایط خروجی S را تغییر می دهد. زون سرویس S پس از مدت زمانی که از حاصل ضرب پارامتر Polling period با پارامتر Passes number (تصویر 25) بدست می آید، فعال می شود. بطور پیشفرض، اگر ocBridge Plus با موفقیت 40 ضربان (اصطلاحی برای بازخورد) را از حسگر دریافت نکند، آلارم قطع ارتباط را ایجاد می‌کند.

تنظیمات زون قطع ارتباط
تصویر 25. منوی تنظیمات خروجی سرویس S

خروجی B – باتری (Battery) : وقتی سنسور باتری تمام شد، سنسور سیگنالی را در مورد آن ارسال می کند. هنگامی که باتری تمام می شود، زون B برای یک جا کلیدی SpaceControl عمل نمی کند، اما پیام مربوط به اتمام باتری را در گزارش رویدادهای خدمات می توان یافت. روی جا کلیدی، باتری تخلیه شده با نشانگر نوری مرتبط با آن نشان داده می شود.

خروجی J – مسدود کردن (Jamming) : در صورتی که مشخص شود سیگنال رادیویی مسدود شده است، ریسیور شرایط خروجی J را تغییر می دهد. نشانگر مربوط به خروجی J بسته به تنظیمات زون شروع به روشن شدن می کند. اگر زون به عنوان یک زون bistable تعریف شده باشد، چراغ به طور دائم روشن است. اگر زون به عنوان impulse تعریف شده باشد، برای تعداد ثانیه های مشخص شده (1 تا 254 ثانیه) روشن می شود.

7. خروجی Т1 مسئول وضعیت دستکاری ocBridge Plus است. هنگامی که ریسیور در جعبه نصب می شود، دکمه های دستکاری فشار داده می شود، خروجی برای همیشه بسته می شود. در صورتی که حداقل یک دستکاری فشار داده نشود، خروجی باز می شود و زون محافظ یک سیگنال هشدار ارسال می کند و تا زمانی که هر دو دکمه دستکاری دوباره در حالت عادی قرار گیرند و خروجی بسته شود در حالت هشدار باقی می ماند.

 

بروزرسانی فریمور

ارتقاء فریمور ocBridge Plus امکانپذیر است و شما میتوانید آخرین نسخه نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.

بروزرسانی فریمور با کمک نرم افزار پیکربندی انجام می شود. اگر ocBridge Plus به نرم افزار پیکربندی متصل است، باید دکمه Disconnect را بدون جدا کردن خود ocBridge Plus از رایانه فشار دهید. سپس، در منوی Connection، باید پورت COM را انتخاب کنید که در آن ocBridge Plus متصل است. سپس باید در منوی کشویی گزینه Firmware upgrade را انتخاب کرده و سپس با فشار دادن دکمه Select file فایل آپدیت را با پسوند aff. انتخاب نمایید (تصویر 26).

انتخاب فایل فریمور
تصویر 26. انتخاب فایل فریمور

سپس، لازم است ریسیور را با کلید 10 (تصویر 1) خاموش کنید و دستگاه را دوباره روشن کنید. پس از روشن شدن، فرآیند بروزرسانی بطور خودکار آغاز می شود. در صورتی که فرآیند با موفقیت انجام شده باشد، پیام Software upgrade is accomplished و ریسیور برای کار آماده است.

اگر پیغام Software upgrade is accomplished وجود نداشت یا در حین ارتقای نرم افزار مشکلی وجود داشت، باید آپدیت را دوباره انجام دهید.

 

انتقال پیکربندی

امکان استفاده از انتقال پیکربندی سنسورها به دستگاه دیگر ocBridge Plus بدون نیاز به ثبت مجدد سنسورها  وجود دارد. برای انتقال، لازم است پیکربندی فعلی را از منوی File با دکمه Save configuration to file ذخیره کنید (تصویر 8). سپس، لازم است ریسیور قبلی را جدا کرده و ریسیور جدید را به برنامه configurator متصل کنید. سپس، لازم است پیکربندی ذخیره شده در رایانه را با استفاده از دکمه Open the existing configuration در آنجا بارگذاری کنید و سپس دکمه Write down را فشار دهید. پس از این مرحله، پنجره جستجوی حسگرها (تصویر 27) در ocBridge Plus ظاهر می شود و چراغ سبز به مدت 10 دقیقه چشمک می زند.

جستجو پیکربندی ذخیره شده
تصویر 27. جستجوی پیکربندی ذخیره شده دستگاه ها

برای ذخیره سنسورها در حافظه ریسیور جدید، لازم است کلید پاور همه سنسورها را به طور متناوب خاموش کنید، چند ثانیه صبر کنید تا خازن سنسورها تخلیه شود و سپس سنسورها را دوباره روشن کنید. وقتی جستجوی سنسورها انجام شد، پیکربندی بطور کامل در ocBridge جدید کپی می شود. قطع منبع تغذیه سنسورها به منظور جلوگیری از خرابکاری سیستم امنیتی ضروری است. اگر در حین جستجوی سنسورها، همه سنسورها را دوباره بارگیری (reload) نکردید، جستجوی سنسورها می تواند دوباره در منوی Connection  – Read configured devices دوباره راه اندازی شود.

 

نگهداری

هر 6 ماه یکبار ریسیور باید با هوادهی از گرد و غبار پاک شود. گرد و غبار انباشته شده روی دستگاه در شرایط خاصی می تواند رسانای جریان شده و باعث خرابی ریسیور شود یا در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

 

مشخصات فنی

نوع وایرلس
نوع نصب داخلی
قدرت تشعشعی موثر 8.01dBm / 6.32mW (محدود به 25mW)
پروتکل ارتباط رادیویی با هاب Jeweller
باند فرکانسی 866.0 – 866.5 مگاهرتز
868.0 – 868.6 مگاهرتز
868.7 – 869.2 مگاهرتز
905.0 – 926.5 مگاهرتز
915.85 – 926.5 مگاهرتز
921.0 – 922.0 مگاهرتزبسته به منطقه فروش
حداکثر فاصله بین سنسور بی سیم و گیرنده ocBridge Plus 2000 متر (محدوده باز)
حداکثر تعداد دستگاه های متصل 99
تشخیص پارازیت کانال رادیویی دارد
کنترل کارایی سنسور دارد
گزارش های مربوط به هشدارها و رویدادها دارد
اتصال آنتن خارجی دارد
بروزرسانی فریمور دارد
محافظت از دستکاری دارد (باز کردن + جدا شدن)
تعداد ورودی/خروجی های بی سیم 13 (8+4+1)/1
منبع تغذیه USB (فقط برای راه اندازی سیستم)؛ (ورودی دیجیتال) +/زمین
ولتاژ منبع تغذیه DC 8-14 V; USB 5V (فقط برای راه اندازی سیستم)
محدوده دمای عملیاتی از °20- سانتیگراد تا °50+ سانتیگراد
رطوبت مجاز عملیاتی حداکثر تا %90
کلاس حفاظتی IP20
ابعاد 95 × 92 × 18 میلیمتر
زمان سرویس دهی 10 سال

 

اقلام جعبه ریسیور ocBridge Plus

 • ریسیور برای دتکتورهای بی سیم
 • باتری CR2032
 • دفترچه راهنما

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *