انواع لنز دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مداربسته

انواع لنز دوربین مداربسته

لنز به انگلیسی Lens مجموعه‌ای استوانه ای شکل به همراه یکسری عدسی های سیقل داده شده و پشت سرهم می باشد که نور با عبور از بیرونی ترن عدسی و با عبور از مابقی عدسی های پشت سرهم قرار گرفته به سطح سنسور تعبیه شده برخورد می کند و تصویر با توجه به طول و عرض سنسور منعکس می گردد. کیفیت تصویر بیش‌تر اندازه سنسور و نوع عدسی ها و قرار گیری های آنها در لنز بستگی دارد. در دوربین مداربسته از لحاظ فیزیکی لنزها به دو نوع تقسیم می شود: حالت اول لنز سرخود که قابل تعویض نیستند و حالت دوم لنزهای سری C/CS هستند که مخصوص دوربین مداربسته های صنعتی یا همان باکس هستند. کیفیت لنزها بر اساس واحد مگاپیکسل تعیین می شوند و کیفیت های مرسوم 1 مگاپیکسل و 2 مگاپیکسل می باشد.

دوربین مداربسته

حالت اول لنزها خود به دو نوع لنز ثابت و متغیر تقسیم می شوند که لنزهای ثابت از عدد لنز 2.8 میلیمتر شروع می شوند و لنز متغیر یا همان وریفوکال به لنزهای قابل تغییرمانند 12-2.8 میلیمتر اطلاق می گردد. این نوع لنزها دارای دو دستگیره کوچک هستند که یکی از آنها برای تغییر میزان واید یا زوم لنز استفاده می شود و دستگیره دیگر برای تنظیم فوکوس لنز می باشد. لنزهای وریفوکال به صورت دستی هنگام نصب تنظیم می شوند و بعد از مدتی برای تغییر میزان واید و زوم تصویر دوباره باید به صورت دستی این کار را انجام دهید. برای حل این مشکل لنزهای موتور دار یا همان Motorized وارد بازار شدند که شما هر وقت بخواهید می توانید این لنزها را به صورت الکترونیکی تصویر را به صورت دلخواه تنظیم نمایید.

دوربین مداربسته

لنزهای سری C/CS هم لنزهای جداگانه ای هستند که هنگام خرید دوربین مداربسته باکس بر اساس نیاز مشتری تهیه می شوند این لنزها دارای مشخصات متفاوتی هستند مانند 12-2.8، 50-5، 108-9 و ... که بر روی دوربین مداربسته های باکس نصب می شوند. هرچه عدد لنز کمتر باشد تصویر عریض تر و هر چه عدد لنز  بیشتر باشد تصویر دریافتی از لنز زوم تر است. متاسفانه این سری حالت Motorized را پشتیبانی نمی کند و برای تنظیم باید به صورت دستی این تنظیم را انجام دهید. توانایی بزگنمایی لنز با تقسیم عدد بزگتر بر کوچکتر محاسبه می شود برای مثال لنز 129-4.3 دارای 30 برابر بزرگنمایی است و این عدد حاصل تقسیم عدد 129 بر 4.3 می باشد. در این سری از لنزها یکسری قابلیت ها گنجانده شده است مانند AutoIris که به بهبود تصویر کمک بسیاری می کند.

دوربین مداربسته

 

عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود