راه اندازی و تنظیمات یک سناریو در نرم افزار آژاکس

 

تنظیم سناریو در نرم افزار

سیستم امنیتی آژاکس عملکردی را برای پیکربندی واکنش رله هوشمند Relay، سوئیچ هوشمند WallSwitch و سوکت هوشمند Socket در پاسخ به زنگ هشدار، تغییر حالت امنیتی یا فعالسازی براساس یک برنامه زمانی ارائه می کند. سیستم امنیتی را می توان طوری برنامه ریزی کرد که حالت امنیتی را براساس برنامه زمانی معین تغییر دهد و دستگاه اتوماسیون سازی می تواند به فشار کلید کنترل Button در حالت کنترل / Control mode واکنش نشان دهد.

از سناریوها برای خودکارسازی سیستم امنیتی و کاهش تعداد اقدامات روزمره و معمولی استفاده می شود. به عنوان مثال، قطع آب در صورت هشدار سنسور نشت آب LeaksProtect، فعالسازی هیتر براساس برنامه زمانی یا بسته شدن خودکار قفل الکتریکی هنگام عملیاتی کردن.

برای ایجاد یک سناریو، به یک هاب با سیستم عامل OS Malevich نسخه 2.8 یا جدیدتر، رله هوشمند Realy متصل و فعال، سوئیچ هوشمند WallSwitch یا سوکت هوشمند Socket نیاز دارید. نسخه های اپلیکیشن هایی که از سناریوها پشتیبانی می کنند :

 • Ajax برای iOS 2.13 یا بالاتر
 • Ajax برای اندروید 2.16 یا بالاتر
 • Ajax PRO برای iOS 1.6 یا بالاتر
 • Ajax PRO برای اندروید 1.6 یا بالاتر
 • Ajax PRO Desktop 2.4.0 یا بالاتر

فقط کاربرانی که دارای دسترسی ادمین در اپلیکیشن های Ajax هستند می توانند سناریوها را پیکربندی کنند.

انواع سناریوهای زیر در دزدگیر آژاکس موجود است :

 • با فشردن کلید کنترل Button — دستگاه اتوماسیون با فشار طولانی یا کوتاه Button تغییر به حالت کنترل / Control mode فعال می شود.
 • با آلارم (alarm) — سناریو با زنگ هشدار یک یا چند چشمی، بعضی از سنسورهای چشمی و همچنین با فشردن دکمه ترس و اضطراب / panic button ایجاد می شود.
 • براساس برنامه زمانی (schedule) — سناریو در زمان تعیین شده توسط کاربر، اجرا می شود. این نوع سناریو می تواند شامل عملکرد یک دستگاه اتوماسیون سازی یا تغییر حالت امنیتی باشد.
 • با عملیاتی/غیرعملیاتی کردن (arming/disarming) — وقتی گروه یا کل سیستم امنیتی توسط  کاربر عملیاتی/غیرعملیاتی می کند، یا زمانی که حالت شب / Night mode فعال می شود، دستگاه اتوماسیون سازی فعال می شود.

تعداد سناریوهای قابل استفاده به قابلیت های سخت افزاری هاب بستگی دارد : هاب تا 5 سناریو، هاب 2 — 32 سناریو، هاب پلاس و هاب 2 پلاس — تا 64 سناریو را پشتیبانی می کند.

همزمان شما می توانید تنها یک واکنش به عملیاتی/غیرعملیاتی کردن به ازای هر دستگاه اتوماسیون، ایجاد کنید. سناریوهایی از این نوع در محدوده کلی سناریوها قرار نمی گیرند.

 

واکنش به تغییر حالت امنیتی

 

این نوع سناریو به شما امکان می دهد تا عملکرد دستگاه اتوماسیون را هنگام عملیاتی کردن یا غیرعملیاتی کردن سیستم یا در صورت فعال شدن حالت شب / Night mode، برنامه ریزی کنید.

برای برنامه ریزی واکنش به تغییر حالت امنیتی :

 1. برنامه Ajax را باز کنید و به تب دستگاه ها / Devices بروید.
 2. روی دستگاه مورد نیاز (Relay، WallSwitch یا Socket) کلیک کنید.
 3. با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده ایکون به منوی تنظیمات / Settings بروید.

  ایکون تنظیمات

 4. به منوی سناریوها / Scenarios بروید و اگر برای اولین بار است که سناریو ایجاد می کنید روی ایجاد سناریو / Create Scenario کلیک کنید یا اگر سناریوها قبلاً در سیستم امنیتی ایجاد شده اند، روی افزودن سناریو / Add Scenario کلیک کنید.

  منوی اپلیکیشن گزینه سناریو

 5. به زیر منوی با عملیاتی/غیرعملیاتی کردن / By Arming/Disarming بروید.

  انتخاب نوع سناریو

 6. در بخش هنگام عملیاتی کردن / When arming و هنگام غیرعملیاتی کردن / When disarming، عمل روشن کردن / Switch on، خاموش کردن / Switch off یا بدون واکنش / No reaction را انتخاب کنید.

  منوی اپلیکیشن

  شما نمی توانید گزینه “بدون واکنش” را بطور همزمان روی عملیاتی کردن و غیرعملیاتی کردن تنظیم کنید.

 7. تنظیم کنید که آیا دستگاه به فعالسازی حالت شب / Night mode واکنش نشان دهد یا خیر. هنگام روشن/خاموش کردن حالت شب / Night mode، دستگاه اقدامات تنظیم شده برای عملیاتی/غیرعملیاتی کردن را انجام می دهد. تنظیم واکنش جداگانه ای برای فعالسازی حالت شب / Night mode امکانپذیر نمی باشد.
 8. روی ذخیره / Save کلیک کنید. این سناریو در لیست سناریوهای دستگاه ظاهر می شود.

شما می توانید تنها یک واکنش به تغییر حالت امنیتی برای یک دستگاه اتوماسیون (Relay، WallSwitch یا Socket) ایجاد کنید. چنین سناریویی همیشه در بالای لیست سناریوهای ذخیره شده با نام عملیاتی/غیرعملیاتی کردن / Arming/Disarming ظاهر می شود.

ویرایش

برای حذف یا ویرایش یک سناریو، روی آن در لیست سناریوها کلیک کنید.

 

سناریو با آلارم (alarm)

 

می توانید پاسخ دستگاه اتوماسیون را به آلارم یک/چند/همه دستگاه های امنیتی پیکربندی کنید. چشمی های ترکیبی چندین نوع آلارم دارند و شما می توانید پاسخ را به انواع آلارم ها، بخشی از آنها یا به یک نوع آلارم پیکربندی کنید. برای مثال، تنظیم روشن کردن چراغ در صورتی که مگنت درب پلاس DoorProtect Plus ضربه ای را روی درب تشخیص دهد، یا اگر چشمی ترکیبی CombiProtect شکستگی شیشه پنجره را تشخیص داد، پرده های کرکره ای را ببندد.

برای ایجاد یک سناریو هشدار :

 1. اپلیکیشن آژاکس را باز کنید و به تب دستگاه ها / Devices بروید.
 2. روی دستگاه مورد نیاز (Relay، WallSwitch یا Socket) کلیک کنید.
 3. با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده ایکون به منوی تنظیمات / Settings بروید.
 4. به منوی سناریوها / Scenarios بروید و اگر برای اولین بار است که سناریو ایجاد می کنید روی ایجاد سناریو / Create Scenario کلیک کنید یا اگر سناریوها قبلاً در سیستم امنیتی ایجاد شده اند، روی افزودن سناریو / Add Scenario کلیک کنید.
 5. به زیر منوی با آلارم / By alarm بروید.

 

انتخاب دستگاه

منوی انتخاب دستگاه، تمام چشمی های متصل به دزدگیر آژاکس شما را نشان می دهد. شما می توانید لیست چشمی ها را براساس نوع آلارم مرتب کنید :

ایکون — نفوذ
ایکون — حریق
ایکون — نشتی آب

انتخاب دستگاه

برای انتخاب انواع آلارم های موجود، روی یک دستگاه کلیک کنید. در این حالت، سناریو در صورتی اجرا می شود که یکی از سنسورهای چشمی ترکیبی فعال شده باشد. به عنوان مثال، هنگامی که چشمی CombiProtect حرکت یا شکستن شیشه را تشخیص دهد، یک دستگاه اتوماسیون فعال می شود.

برای اجرای سناریو زمانی که سنسور چشمی خاصی فعال می شود، روی آیکون مربوطه نوع هشدار، کلیک کنید.

 

آیکون های نوع هشدار :

ایکون — تشخیص حرکت با چشمی MotionProtect، چشمی پلاس MotionProtect Plus، چشمی ترکیبی CombiProtect، چشمی پرده ای MotionProtect Curtain، چشمی فضای باز MotionProtect Outdoor، چشمی دوربین دار MotionCam، چشمی دوربین دار فضای باز MotionCam Outdoor
ایکون — تشخیص حرکت با سمت چپ چشمی پرده ای دوطرفه DualCurtain Outdoor
ایکون — تشخیص حرکت با سمت راست چشمی پرده ای دوطرفه DualCurtain Outdoor
ایکون — تشخیص بازشدن درب/پنجره با مگنت درب DoorProtect و مگنت درب پلاس DoorProtect Plus
ایکون — تشخیص شکستگی شیشه با سنسور شکستگی شیشه GlassProtect و چشمی ترکیبی CombiProtect
ایکون — تشخیص تغییر در زاویه شیب مگنت درب پلاس DoorProtect Plus
ایکون — تشخیص شوک مگنت درب پلاس DoorProtect Plus
ایکون — تحریک شدن چشمی خارجی متصل شده به ماژول فرستنده Transmitter، مگنت درب DoorProtect، مگنت درب پلاس DoorProtect Plus یا سنسور شکستگی شیشه GlassProtect
ایکون — آلارم بوسیله تشخیص جابجایی با شتاب سنج ماژول فرستنده Transmitter
ایکون — قطعی سیم دتکتور کرکره ای متصل به مگنت درب پلاس DoorProtect Plus
ایکون —  تحریک دتکتور بازشدن کرکره متصل به مگنت درب پلاس DoorProtect Plus
ایکون — فشردن کلید کنترل Button، کلید کنترل دو دکمه ای DoubleButton، ریموت جا کلیدی SpaceControl، صفحه کلید پلاس KeyPad Plus یا دکمه ترس و اضطراب صفحه کلید KeyPad

برای اجرای سناریو با فشردن دکمه ترس و اضطراب، دستگاه مربوطه را مشخص کنید : کلید کنترل، کلید کنترل دو دکمه ای، ریموت جا کلیدی، صفحه کلید پلاس یا صفحه کلید. اجرای یک سناریو با فشردن دکمه ترس و اضطراب در اپلیکیشن ارائه نشده است.

ایکون — تشخیص افزایش آستانه دما (59+ درجه سانتیگراد با 2± درجه اختلاف) با سنسور آتش سوزی FireProtect، سنسور آتش سوزی پلاس FireProtect Plus
ایکون — تشخیص پرش دما (30 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه) با سنسور آتش سوزی FireProtect، سنسور آتش سوزی پلاس FireProtect Plus
ایکون — تشخیص دود با سنسور آتش سوزی FireProtect، سنسور آتش سوزی پلاس FireProtect Plus
ایکون — تشخیص غلظت خطرناک مونوکسید کربن توسط با سنسور آتش سوزی پلاس FireProtect Plus
ایکون — حس شدن آب توسط تماس سنسور تشخیص دهنده نشتی آب LeaksProtect

اگر هر یک از انواع آلارم برای انتخاب در دسترس نیست، بررسی کنید که آیا سنسور مربوطه در تنظیمات چشمی فعال است یا خیر.

پس از انتخاب دستگاه ها و انواع آلارم های لازم، روی بعدی / Next کلیک کنید تا به پیکربندی سناریو ادامه دهید.

 

تنظیمات سناریو

تنظیمات سناریو

برای پیکربندی یک سناریوی آلارم :

 1. نام سناریو / scenario name را تایپ کنید.
 2. دستگاه های تحریک کننده سناریو / Devices triggering the scenario تنظیم کنید. اگر “هر کدام / Any” انتخاب شده باشد، اگر حداقل یک دستگاه فعال شود، سناریو اجرا می شود. اگر “همه انتخاب شده / All Selected” انتخاب شده باشد، سناریو فقط زمانی اجرا می شود که همه دستگاه های انتخاب شده فعال شوند.
 3. حداکثر زمان فعالسازی برای همه دستگاه های انتخاب شده / Max actuating time for all selected devices. زمانی را تنظیم کنید که در طی آن دستگاه ها باید برای اجرای سناریو فعال شوند. اگر دستگاه ها در مدت زمان مشخص زنگ هشدار را به صدا در نیاورند، تایمر تنظیم مجدد می شود و سناریو اجرا نمی شود.

  با آلارم

  این پارامتر تنها در صورتی در دسترس است که “همه انتخاب شده / All Selected” در بخش دستگاه های تحریک کننده سناریو / Devices triggering the scenario انتخاب شده باشد.

 4. عملکرد دستگاه / Device Action را تنظیم کنید. تنظیم کنید که دستگاه اتوماسیون هنگام اجرای سناریو روشن یا خاموش شود.
 5. روی ذخیره / Save کلیک کنید. این سناریو در لیست سناریوهای دستگاه ظاهر می شود.

برای حذف یا ویرایش یک سناریو، روی آن در لیست سناریوها کلیک کنید. شما همچنین می توانید سناریو را خاموش کنید و تنظیمات آن ذخیره می شود. برای انجام این کار، از گزینه تغییر وضعیت سمت راست نام سناریو استفاده کنید.

این سناریو حافظه هاب را صرف نظر از روشن یا خاموش بودن اشغال می کند.

 

براساس برنامه زمانی (schedule)

شما می توانید یک اقدام برنامه ریزی شده را برای یک دستگاه اتوماسیون (Socket، WallSwitch، Relay) و برای یک گروه امنیتی یا کل سیستم امنیتی تنظیم کنید. این نوع سناریو از منطقه زمانی مشخص شده در تنظیمات هاب استفاده می کند. بنابراین، قبل از ایجاد یک سناریوی زمان بندی شده، منطقه زمانی صحیح را در تنظیمات هاب منوی خدمات / Service تنظیم کنید.

 

برنامه زمانی عملیاتی/غیرعملیاتی کردن

 

برای ایجاد و پیکربندی سناریوی عملیاتی/غیرعملیاتی کردن :

 1. برنامه Ajax را باز کنید و هاب مورد نظر را در منوی بالای صفحه انتخاب کنید. به تب دستگاه ها / Devices بروید.

  منوی دستگاه ها

 2. هاب را از لیست دستگاه ها انتخاب کنید و با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده ایکون به تنظیمات هاب بروید.

  منوی تنظیمات

 3. به منوی برنامه زمانی امنیتی / Security Schedule بروید.

  گزینه زمانبندی امنیتی

 4. اگر سناریو را برای اولین بار ایجاد می کنید روی ایجاد سناریو / Create scenario کلیک کنید یا اگر سناریوها قبلاً در سیستم امنیتی ایجاد شده اند، روی افزودن سناریو / Add scenario کلیک کنید.

  تنظیمات سناریو

 5. نام سناریو / scenario name را تایپ کنید.
 6. اشیاء امنیتی / Security Objects را انتخاب کنید. گروه های مرتبط با عملکرد انتخاب شده را علامت گذاری کنید. اگر حالت گروهی در هاب فعال باشد، می توانید گروه های خاص یا همه گروه ها را همزمان انتخاب کنید. اگر حالت گروهی فعال نباشد، فقط هاب یا حالت شب / Night mode را می توان انتخاب کرد.
 7. در قسمت انتخاب عملکرد / Select action، عملیاتی کردن یا غیرعملیاتی کردن سیستم را در زمان مشخصی تنظیم کنید.
 8. زمان اجرا / Execution time را تنظیم کنید.
 9. تناوب اجرای سناریو را در قسمت تکرار / Repeat با علامت گذاری روزهای هفته تنظیم کنید. اگر هرگز / Never مشخص شده باشد، سناریو یک بار اجرا می شود.
 10. روی ذخیره / Save کلیک کنید. این سناریو در لیست سناریوهای هاب ظاهر می شود.

 

برنامه زمانبندی شده عملکرد یک دستگاه اتوماسیون

 

سناریوی زمانبندی شده به شما امکان می دهد منبع تغذیه دستگاه های متصل به دستگاه های اتوماسیون را کنترل کنید.

برای ایجاد یک سناریوی زمانبندی شده :

 1. برنامه Ajax را باز کنید و به تب دستگاه ها / Devices بروید.
 2. روی دستگاه مورد نظر (Relay، WallSwitch یا Socket) کلیک کنید.
 3. با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده ایکون به منوی تنظیمات / Settings بروید.
 4. به زیرمنوی براساس برنامه زمانی / By Schedule بروید.

  تنظیمات

 5. نام سناریو / scenario name را تایپ کنید.
 6. عملکرد دستگاه / Device Action را تنظیم کنید. تنظیم کنید که دستگاه اتوماسیون هنگام اجرای سناریو روشن یا خاموش شود.
 7. زمان اجرا / Execution time را تنظیم کنید.
 8. تناوب اجرای سناریو را در قسمت تکرار / Repeat با علامت گذاری روزهای هفته تنظیم کنید. اگر هرگز / Never مشخص شده باشد، سناریو یک بار اجرا می شود.
 9. روی ذخیره / Save کلیک کنید. این سناریو در لیست سناریوهای دستگاه ظاهر می شود.

برای حذف یا ویرایش یک سناریو، روی آن در لیست سناریوها کلیک کنید. همچنین می توانید سناریو را خاموش کنید و تنظیمات آن ذخیره می شود. برای انجام این کار، از گزینه تغییر وضعیت سمت راست نام سناریو استفاده کنید.

این سناریو حافظه هاب را صرف نظر از روشن یا خاموش بودن اشغال می کند.

 

پاسخ به فشردن کلید کنترل Button

 

در حالت کنترل / Control mode، کلید کنترل Button دارای دو گزینه فشار دادن است : کوتاه و طولانی (فشردن بیشتر از 3 ثانیه). این فشردن ها می تواند اجرای یک عملکرد را توسط یک یا چند دستگاه اتوماسیون آغاز کند : رله هوشمند Relay، سوئیچ هوشمند WallSwitch یا سوکت هوشمند Socket.

در حالت دکمه ترس و اضطراب (panic button mode)، دکمه گزینه های فشردن طولانی یا کوتاه را ندارد. با این حال، می توان آن را در سناریوی آلارم درگیر کرد.

برای اتصال یک عملکرد دستگاه اتوماسیون به فشردن طولانی یا کوتاه Button :

 1. برنامه Ajax را باز کنید و به تب دستگاه ها / Devices بروید.
 2. کلید کنترل / Button را در لیست دستگاه ها انتخاب کنید و با کلیک بروی آیکون چرخ دنده ایکون به تنظیمات بروید.

  منوی تنظیمات

 3. حالت کنترل / Control را در قسمت حالت کلید کنترل / Button mode انتخاب کنید.
 4. برای ذخیره تغییرات روی کلید کنترل / Button کلیک کنید.
 5. به منوی سناریوها / Scenarios بروید و اگر برای اولین بار سناریو می سازید روی ایجاد سناریو / Create Scenario یا اگر سناریوهایی قبلاً در سیستم امنیتی ایجاد شده اند، روی افزودن سناریو / Add Scenario کلیک کنید.

  گزینه سناریوها

 6. یک حالت فشردن را برای اجرای سناریو انتخاب کنید : فشار کوتاه / Short press یا فشار طولانی / Long press.

  انتخاب نوع فشرده شدن

 7. دستگاه اتوماسیون را برای اجرای عملکرد انتخاب کنید.

  انتخاب دستگاه اتوماسیون سازی

 8. نام سناریو / scenario name را تایپ کنید و با فشردن Button در قسمت عملکرد دستگاه / Device Action مشخص کنید که چه حالتی اجرا شود.
  • روشن کردن
  • خاموش کردن
  • تغییر وضعیت

  تنظیمات سناریوها

 9. روی ذخیره / Save کلیک کنید. این سناریو در لیست سناریوهای دستگاه ظاهر می شود.

برای حذف یا ویرایش یک سناریو، روی آن در لیست سناریوها کلیک کنید. شما همچنین می توانید سناریو را خاموش کنید و تنظیمات آن ذخیره می شود. برای انجام این کار، از گزینه تغییر وضعیت سمت راست نام سناریو استفاده کنید.

این سناریو حافظه هاب را صرف نظر از روشن یا خاموش بودن اشغال می کند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *