تشخیص آنی و واکنش فوری

 

دتکتورنشتی مایعات

وقتی صحبت از نشتی آب می شود، شما می توانید دو حالت مختلف را در نظر بگیرید:

مورد اول: دیوارهای طبله کرده و آسیب دیده، پارکت ورم کرده، مبلمان و وسایل الکترونیکی در معرض رطوبت.

مورد دوم: اعلان موبایل. سیستم خودکار دتکتور نشتی آب LeaksProtect اولین علائم نشتی مایعات را شناسایی کرده و جریان ورودی آب را مسدود می کند؛ و برنامه سیستم امنیتی آژاکس نصب شده در موبایل بلافاصله مالک را در جریان این حادثه قرار می دهد.

 

نشتی و بالا آمدن آب چه خساراتی می تواند ایجاد کند

صرف نظر از حجم نشتی، میزان تخریب و هزینه های بسیار بالا از ویژگی های اصلی اثرات نشتی آب است.

این موارد بیشتر از آتش سوزی یا سرقت رخ می دهد. نشتی آب دردسر شماره یک در رتبه بندی بلایای روزمره در ساختمان ها و واحد ها است. طبق آمار کشور اوکراین، در یک منطقه (از 333 خانه خصوصی) 1 مورد آتش سوزی، 9 مورد سرقت و 27 مورد نشت لوله کشی وجود دارد که سالانه اتفاق می افتد.

این نشتی ها به طرز وحشتناکی مخرب هستند. خسارت آب به حدی جدی است که توسط نهاد بین المللی IICRC (Institute of Inspection Cleaning and Restoration Certification) مورد آنالیز و ارزیابی قرار می گیرد.

از نظر علمی، 4 درجه تخریب توسط آب وجود دارد. درجه بندی بستگی به نفوذپذیری و توانایی جذب میزان آب در مصالح استفاده شده دارد.

به عبارت ساده، حتی نقاط آسیب دیده بواسطه رطوبت آب ظرف 48 ساعت خشک شوند، همچنان قارچ های ایجاد شده رشد می کنند. ممکن است بوی نم هرگز از بین نرود. پارکت چوبی بپوسد و دیوار خشک نمدار شده و شروع به طبله کردن و ریخته شدن کند. لوازم خانگی خراب و سیم کشی های برق در معرض خطر قرار گیرند. در این شرایط ممکن است یک اتصال کوتاه باعث آتش سوزی شود.

دیوار طبله کرده

 

هزینه های مرتبط با نشتی آب بر اساس آمارها سالانه در ایالات متحده 13 میلیارد دلار، انگلیس 707 میلیون پوند و در کشور اسپانیا 275 میلیون دلار است. کشورها و ارزها می توانند تغییر کنند، اما خسارات مالی همچنان بسیار زیاد است. که این ارقام صرفاً برای یک نشتی آب هزینه بسیار بالایی است.

علاوه بر آسیب جهانی، نشت می تواند “کند” باشد یعنی تشخیص آن بلافاصله پس از نشت مایعات بسیار دشوار است. نشتی شیر آب که با سرعت یک قطره در دقیقه ایجاد می شود، می تواند بیش از 11000 لیتر در سال را هدر دهد. این مقدار آب مورد نیاز برای مصرف بیش از 180 دوش گرفتن است. ترک خوردگی 3 میلی متر در لوله منجر به نشت 945 لیتر آب در روز می شود. جالب است که می توانید با این حجم از آب یک آکواریوم را پر کنید و یک کوسه کوچک را در آن قرار دهید.

 

منابع نشتی و بالا آمدن آب

  • لوله کشی معیوب (به عنوان مثال ، توالت)
  • لوله های آب
  • آبگرمکن
  • رادیاتورهای گرمایشی
  • ماشین لباسشویی
  • ماشین ظرفشویی

این موارد نیاز دارند که بطور مداوم تحت نظارت و بررسی قرار گیرند. حجم بخار آب در هیتر آب یا آبگرمکن می تواند باعث نشت آب شود، بنابراین باید هر چند وقت یک بار آنها بررسی و تمیز شوند. شلنگ های تأمین آب ماشین لباسشویی بعد از 8 الی 9 سال خراب می شوند، بنابراین فراموش نکنید که آنها را بررسی کنید.

باید به این نکته اشاره کنیم که کنترل منظم مهم است، اما مانع بروز حادثه نمی شود. در ساختمان های آپارتمانی، عامل انسانی (به عنوان مثال یک همسایه فراموشکار) می تواند مشکل ایجاد کند.

 

نحوه کنترل نقاط تحت خطر

می توانید این مراقبت را بعهده سیستم امنیتی بگذارید. نشت یاب وایرلس LeaksProtect نیازی به نصب ندارد، بطور پیوسته در 24 ساعت 7شبانه روز، سالها بدون نیاز به تعمیر و نگهداری کار می کند.

ارتفاع این دتکتور فقط 14 میلیمتر است و فقط آن را در محلی که احتمال نشت آب وجود دارد قرار می دهند. اگر ماشین لباسشویی شما نشت کند یا لوله ای خراب شود، با قرار گرفتن این دتکتور نشت مایعات در نزدیکی آنها، بلافاصله واکنش نشان داده و با ارسال یک هشدار به برنامه آژاکس، حادثه نشتی آب را گزارش می کند.

و اگر تأسیسات ساختمان دارای سیستم anti-flooding باشد، آژاکس به طور خودکار ورودی آب را قطع می کند. برای ایجاد یک سیستم کنترل هوشمند آب و ضد مقابله با نشتی آب، می توان از نشت یاب LeaksProtect، رله یا WallSwitch و شیرهای الکتریکی استفاده کرد.

 

سیستم ضد نشتی آژاکس در برابر یک سیستم ضد نشتی دیگر

شاید این برای شما سوال شود که چرا وقتی می توان یک دتکتور ساده با شیر قطع کننده آب را خریداری کرد باید از یک سیستم امنیتی برای انجام اینکار استفاده نمود؟

جواب این سوال را در سه معیار اصلی می توان پاسخ داد:

مقیاس پذیری

از 1 تا 200 دتکتور نشت آب LeaksProtect را می توان به پنل دزدگیر هاب متصل کرد. هرکدام از آنها به صورت مجزا از هم نشتی را تشخیص می دهند و سیستم می تواند چندین شیر آب الکتریکی را همزمان کنترل کرده، منبع تغذیه کل ساختمان یا یک طبقه خاص، یا حتی ورودی لوله آب یک اتاق که در آن نشتی رخ داده است را مسدود کند. برخلاف سیستم های تشخیص نشتی غیر آژاکس، شیر آب الکتریکی می تواند بر اساس نیاز شما و بدون هیچ محدودیتی انتخاب و خریداری شود و به سیستم امنیتی آژاکس براحتی متصل گردد. تعداد دتکتورهای پشتیبانی شده در چنین سیستم هایی که این امکان را در حد محدود پشتیبانی می کنند حدود 5 برابر کمتر است و انعطاف پذیری کنترل آنها به صفر می رسد.

پایداری

اکثر سیستم های تشخیص نشتی آب از طریق برق تغذیه می شوند و در حالت Autonomous (مستقل) یعنی با استفاده از باتری داخلی، بیش از 2-1 روز دوام کاردکرد نخواهند داشت. دستگاه تشخیص نشتی آب LeaksProtect تا 5 سال با باتری داخلی نصب شده در حالت مستقل می تواند کار کند. شما فقط این دستگاه مینیاتوری را در محلی که احتمال نشت آب وجود دارد قرار می دهید و سالها بدون نیاز حتی به تعویض باتری، براحتی به وظایف خود عمل کرده و شما حتی می توانید وجود این دستگاه در تاسیسات خود را فراموش کنید.

قابلیت اعتماد

آژاکس یک تعامل بی وقفه بین تمامی دستگاه های سیستم امنیتی (دزدگیرها) و اتصال دو طرفه با مسافت 1300 متر در یک منطقه باز را فراهم می کند. این یک محدوده دست نیافتنی برای یک سیستم anti-flood قدیمی است. پس تمامی دزدگیرهای موجود در بازار، براحتی می توانند با دزدگیر آژاکس ادغام شوند. پروتکل رادیویی Jeweller آژاکس از احراز هویت برای جلوگیری از جعل و رمزگذاری برای محافظت در برابر سرقت اطلاعات استفاده می کند. همه اینها باعث می شود دتکتور LeaksProtect در برابر نشت های کوچک و بزرگ موثر باشد. آپارتمان های کوچک، تاسیسات کارخانه های بزرگ و مراکز خرید با دستگاه تشخیص دهنده نشتی آب آژاکس ایمن هستند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *