آموزش نصب MotionCam Outdoor

 

چشمی دوربین دار فضای باز مدل MotionCam Outdoor یک چشمی تشخیص حرکتی بی سیم است که برای استفاده در فضای باز طراحی شده است. این چشمی می تواند تا فاصله 15متری تحرکات را تشخیص دهد. دارای سنسور ضد ماسکه شدن بوده و در صورت نصب صحیح، برای حیوانات خانگی، درختان و بوته ها هشداری ارسال نمی کند اما در برابر حرکات انسان بسیار حساس عمل می کند. چشمی دوربین دار فضای باز آژاکس دارای یک دوربین با کیفیت نیز می باشد و در زمان تشخیص حرکت به صورت خودکار از محیط و سوژه ای که باعث تحریک سنسور چشمی شده عکسبرداری و برای شما ارسال می کند.

برای استفاده و کار با این چشمی به یک پنل مرکزی هاب دزدگیر آژاکس نیاز دارید.

چشمی دوربین دار فضای باز آژاکس از دو پروتکل رادیویی امن برای ارتباط با هاب استفاده می کند. پروتکل Jeweller برای انتقال هشدارها و رویدادها، پروتکل Wings برای انتقال تصاویر استفاده می شود. تکنولوژی استفاده شده در این دو پروتکل رادیویی باعث شده است تا این چشمی دوربین دار تا فاصله 1700 متری در فضای بدون مانع قابلیت ارسال سیگنال هشدار و تصاویر به هاب را داشته باشد.

مشاهده محصول چشمی دوربین دار فضای باز MotionCam Outdoor آژاکس

 

عناصر اصلی

عناصر عملیاتی

 1. سرپوش محافظ  جهت محافظت از سنسور در برابر باران و برف.
 2. دوربین.
 3. نشانگر ال ای دی.
 4. لنز چشمی.
 5. سنسور IR دید در شب برای عکس های گرفته شده در شب و یا در شرایط کم نور.
 6. پنل SmartBracket. برای باز کردن آن را به سمت پایین بکشید.
 7. قسمت سوراخ دار پنل SmartBracket؛ که در صورت هرگونه تلاش برای جدا کردن چشمی از پنل، برای تحریک قابلیت دستکاری ضروری است. مراقب باشید آن را قطع نکنید.
 8. محل اتصال چشمی به پنل SmartBracket.
 9. دکمه روشن/خاموش.
 10. دکمه دستکاری (Tamper). هنگامی که اقداماتی برای برداشتن و یا آسیب رساندن به چشمی انجام شود این ویژگی فعال می شود.
 11. کد QR / شناسه چشمی. برای اتصال چشمی به دزدگیر مورد استفاده قرار می گیرد.
 12. نوار پیمایش برای تنظیم محدوده تشخیص حرکت چشمی.

 

هاب ها و اکستندرهای وایرلس سازگار

چشمی دوربین دار فضای باز برای کارکردن نیاز به اتصال به هاب دارد. لیستی از هاب ها و رکس هایی که از این چشمی پشتیبانی می کنند را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید :

هاب ها اکستندر وایرلس رکس
 • هاب 2 (2G)
 • هاب 2 (4G)
 • هاب 2 پلاس
 • هاب هیبرید (2G)
 • هاب هیبرید (4G)
 • رکس 2

این چشمی دوربین دار قابلیت اتصال با هاب های دیگر، اکستندر وایرلس رکس، ماژول های گیرنده ocBridge Plus و uartBridge را ندارد.

 

نحوه عملکرد

دتکتور دوربین دار فضای باز MotionCam Outdoor یک چشمی دوربین دار است. سنسورهای مادون قرمز (IR) این چشمی با شناسایی اجسام متحرکی که دمای آنها به دمای بدن انسان نزدیک است، به راحتی حرکت ها را تشخیص و نفوذ را شناسایی می کند. تایید بصری به شما کمک می کند تا سریعاً حادثه را ارزیابی کنید، سپس کاربران و شرکت های امنیتی را مطلع می سازد و از ارسال تماس های بیهوده جلوگیری می کند.

در حالت عملیاتی شده دائماً سیگنال های سنسور مادون قرمز IR را بررسی می کند. هنگامی که حرکتی تشخیص داده شود و چشمی در حالت عملیاتی باشد، سریعاً سیگنال هشدار را برای هاب ارسال می کند و هاب با چشمک زدن (در صورتی که نشانگر ال ای دی فعال باشد) این سیگنال ها را ارسال می کند.

اگر هر دو سنسور مادون قرمز IR حرکتی را تشخیص دهد زنگ هشدار به صدا در می آید. چشمی هر بار 1 الی 5 عدد عکس می گیرد (بسته به تنظیمات) و آنها را برای هاب ارسال می کند. می توانید عملکرد ارسال عکس را در تنظیمات هاب فعال کنید.

هنگامی که آژیر تحریک شود هاب را نیز فعال می کند، سناریوها شروع به کار می کنند و به کاربران و شرکت های امنیتی اطلاع رسانی می کند. در صورت بروز حادثه ای، هشدار برای تمام کاربران و شرکت های امنیتی ارسال می شود. تمام آلارم ها، عکس ها و رویدادهای چشمی دوربین دار فضای باز در اپلیکیشن آژاکس ثبت می شود.

این چشمی سریعاً عملیاتی نمی شود. عملیاتی شدن آن به دو عامل بستگی دارد : تاخیر خروج / Exit delays (مشخصی شده در تنظیمات) در هاب و فاصله پینگ (مقدار پیش فرض 36 ثانیه در تنظیمات Jeweller). در حالت اول، تاخیر توسط کاربر تنظیم می شود. برای حالت دوم، تاخیر چشمی برای زمان انتقال در حالت عملیاتی است، سریعاً هشدار ارسال نمی شود بلکه در یک بازه زمانی پینگ اطلاع رسانی می شود.

محدوده تشخیص حرکت را می توانید به صورت دستی در داخل تنظیمات مشخص کنید (از طریق یک نوار پیمایش روی بدنه چشمی) این فاصله برابر با 3 الی 15متر است. با استفاده از این روش می توانید محدوده منطقه تشخیص را مشخص و تنظیم کنید و از ارسال هشدارهای کاذب برای حرکات کاذب برای بوته ها، درختان و یا اشیاء دیگر نیز جلوگیری کنید.

نوتیفیکیشن در اپلیکیشن

کاربران متوجه می شوند چشمی حرکت را در کجا تشخیص داده است. نوتیفیکیشن های ارسال شده شامل نام هاب، نام دستگاه و اتاق های مجازی که برای دستگاه ها ساخته اید، نشان داده می شود.

 

تایید تصویر آلارم ها

هنگامی که چشمی تحریک می شود، دوربین داخلی چشمی دوربین دار فضای باز 1 الی 5 تصویر با وضوح 176 × 320، و حداکثر 3 عدد عکس با وضوح تصویر 352 × 640 پیکسل می گیرد. این چشمی دوربین دار فضای باز دارای نور مادون قرمز است که برای عکس برداری در شب از آن استفاده می شود و در صورت به صدا در آمدن زنگ هشدار فعال می شود.

مدل دیگری از این چشمی با عکس درخواستی (Photo on Demand) و عکس با سناریو (Photo by Scenario) نیز موجود است. علاوه بر قابلیت تایید هشدار با عکس در مدل چشمی PhOD می توانید در هر زمانی که کاربر درخواست عکس نمود، ارسال عکس انجام شود و در صورت بروز اعلام حریق بطور خودکار عکس برداری انجام شود.

مجموعه ای از عکس ها در برنامه به صورت انیمیشن پخش می شوند و به شما اجازه می دهند که بتوانید به صورت پویا حوادث را مشاهده کنید. تمام عکس ها در نرم افزارهای آژاکس موجود هستند. چشمی دوربین دار فضای باز از پروتکل رادیویی Wings برای انتقال عکس ها استفاده می کند.

زمان تحویل عکس در برنامه آژاکس به وضوح عکس، قدرت سیگنال رادیویی Jeweller و Wings و سرعت اتصال اینترنت بستگی دارد. سیگنال هشدار در عرض 0.15 ثانیه ارسال می شود.

رزولوشن تصویر زمان تحویل یک عکس
176 × 320 (پیش فرض) حداکثر تا 9 ثانیه
352 × 640 حداکثر تا 20 ثانیه

 

جدول زمان تحویل یک عکس را در زمانی که قدرت سیگنال بین هاب و MotionCam Outdoor با قدرت سیگنال 2 تا 3 خط است و هاب از طریق اترنت متصل است، نشان می دهد.

 

عملکرد جبران دما

این چشمی تمام اشخاص و وسیله های موجود در اتاق را به عنوان ساطع کننده گرما شناسایی می کند و تمام این نقاط گرمایی را کنترل می کند تا در صورت ایجاد هر حرکت، زنگ هشدار را به صدا درآورد همچنین به اجسامی که دمای آنها با دمای بدن انسان نزدیک باشد واکنش نشان می دهد.

هنگامی که دمای محیط تقریباً با دمای بدن انسان یکی باشد، چشمی عملکرد صحیحی نخواهد داشت مگر اینکه فرآیند جبران دما انجام شود. به همین دلیل است که چشمی، حرکت را در تمام محدوده های دمایی شناسایی می کند.

عملیات جبران دما برای تمام چشمی های حرکتی آژاکس استفاده می شود. به این ترتیب آنها بطور موثر حرکت را در کل محدوده دمای عملیاتی چشمی تشخیص می دهند.

 

نادیده گرفتن حیوانات خانگی

اگر چشمی دوربین دار به درستی راه اندازی شود، حیوانات خانگی تا ارتفاع 80 سانتیمتر را نادیده می گیرد و برای آنها هشداری ارسال نمی کند. این چشمی دارای دو سنسور IR است و تنها زمانی که این دو سنسور، حرکتی را تشخیص دهند، چشمی فعال شده و زنگ هشدار را به صدا در میاورد.

در صورت نصب صحیح، حیوانات می توانند وارد منطقه امنیتی شوند. به این ترتیب چشمی تمام آلارم های کاذب را حذف می کند. برای محافظت بیشتر در برابر هشدارهای کاذب این دتکتور از الگوریتم نرم افزاری LISA استفاده می کند.

 

سیستم ضد ماسکه شدن

ماسکه کردن چشمی با اسپری کردن رنگ بروی آن، پوشاندن آن با پارچه و قرار دادن یک شیء در جلوی لنز چشمی انجام می شود.

MotionCam Outdoor می تواندن انواع ماسکه شدن های زیر را تشخیص دهد :

 1. قرارگیری مانع در برابر لنز با فاصله 10 سانتیمتری (این فاصله بستگی به نوع ماده پوشاننده دارد)
 2. نقاشی کردن (اسپری کردن) روی لنز چشمی
 3. برچسب زدن بروی لنز چشمی.
نوع ماسکه شدن زمان اعلام آلارم برحسب ثانیه زمان بازیابی آلارم برحسب ثانیه
مانع در مقابل لنز دتکتور (در فاصله حداکثر 10 سانتیمتر از لنز) 7 20
نقاشی روی لنزهای دتکتور 100 20
چسب زدن روی لنزها یا کنار بدنه دتکتور 100 20

 

این سیستم به کاربران ثبت شده و شرکت های امنیتی ماسکه شدن را اطلاع رسانی می کند. برای داشتن محافظت و اعلان های بیشتر می توانید واکنش آژیرها را به ماسکه شدن فعال کنید (این کار را باید در داخل تنظیمات چشمی انجام دهید).

حداکثر زمان تشخیص ماسکه شدن برابر با 180 ثانیه است (بستگی به نوع مانع و فاصله قرارگیری آن دارد).

توجه داشته باشید که سیستم ضد ماسکه شدن همیشه فعال است و بدون توجه به چشمی و حالت امنیتی کار می کند.

برای محافظت بیشتر از چشمی دوربین دار فضای باز و چشمی لنز در برابر قابلیت ضد ماسکه شدن می توانید از درپوش استفاده کنید که چشمی را در برابر باران و برف هم بتوانید محافظت کنید.

 

محافظت در برابر تحرکات کاذب

این چشمی دو سنسور IR مستقل از هم است که سیگنال های آنها توسط یک الگوریتم دو مرحله‌ای LISA تجزیه و تحلیل می شوند. به محض اینکه هر دو سنسور IR حرکت را تشخیص دادند، LISA همبستگی و تجزیه و تحلیل طیف سیگنال ها را انجام می دهد که به شما امکان می دهد فوراً بین تهدیدات واقعی و تداخل ها تمایز قائل شوید.

 

تحلیل همبستگی

هر دفعه که چشمی حرکتی را تشخیص می دهد، الگوریتم LISA شکل موج هر دو سیگنال را در زمان واقعی (هنگامی که سیگنال فعال است) تجزیه و تحلیل می کند. اگر شکل موج های ارسال شده مشابه یکدیگر باشند، سریعاً سنسور زنگ خطر را فعال می کند.

 

تجزیه و تحلیل طیفی

هنگامی که هر دو حسگر حرکت را تشخیص می دهند، اما الگوریتم تجزیه و تحلیل طیفی نمی تواند از سیگنال های به دست آمده هیچ شباهت موجی را به دست آورد، الگوریتم LISA اجزای مختلف سیگنال ارسال شده را بررسی می کند.

 

ارسال رویدادها به شرکت امنیتی

سیستم امنیتی آژاکس می تواند هشدارها را در قالب پروتکل هایی مانند SurGard (از طریق اتصال شناسه)، SIA (DC-09) و سایر پروتکل های اختصاصی دیگر به شرکت امنیتی ارسال کند. لیست کامل پروتکل های پشتیبانی شده در سایت آژاکس موجود است.

شناسه دستگاه و شماره حلقه (زون) را می توان در وضعیت های آن یافت. توجه داشته باشید که عکس ها تنها در صورتی به ایستگاه مانیتورینگ شرکت امنیتی ارسال می شوند که نرم افزار CMS از ارسال تایید عکس پشتیبانی کند. لیست CMS هایی که از قابلیت تایید عکس Ajax پشتیبانی می کنند در سایت آژاکس موجود است.

تایید عکس در Ajax PRO Desktop CMS بدون نیاز به تنظیمات اضافی در دسترس است.

 

افزودن چشمی

این چشمی دوربین دار با هاب و هاب پلاس، اکستندر وایرلس رکس، پنل های مرکزی برندهای دیگر دزدگیر، ماژول های گیرنده ocBridge Plus و uartBridge سازگاری ندارد.

 

قبل از افزودن دستگاه :

 1. برنامه آژاکس را نصب کنید. یک حساب کاربری در اپلیکیشن ایجاد کنید، هاب را به اپلیکیشن اضافه کنید و حداقل یک اتاق ایجاد کنید.
 2. هاب را روشن کرده و اتصال  اینترنت (از طریق کابل اینترنت و یا شبکه تلفن همراه) را بررسی کنید. می توانید این کار را در برنامه آژاکس یا با بررسی لوگوی هاب روی بدنه انجام دهید. اگر هاب به شبکه متصل باشد رنگ لوگوی آن باید سفید یا سبز شود.
 3. با بررسی وضعیت هاب در اپلیکیشن تلفن همراه، مطمئن شوید که هاب غیرعملیاتی است و در حال بروزرسانی نمی باشد.

فقط یک کاربر یا PRO با دسترسی ادمین می تواند دستگاهی را به هاب اضافه کند.

 

نحوه اضافه کردن چشمی

 1. برنامه آژاکس را کنید. اگر چندین هاب دارید باید برای اضافه کردن MotionCam Outdoor مورد نظر، یکی از هاب ها را انتخاب کنید.
 2. به تب دستگاه ها / Devices ایکون رفته و روی افزودن دستگاه / Add Device کلیک کنید.
 3. برای دستگاه نامی انتخاب کنید. کد QR (روی بدنه و کارتن دستگاه موجود است) را اسکن و یا سریال را به صورت دستی وارد کنید، سپس اتاق و یک گروهی را که دستگاه در آن قرار دارد انتخاب کنید (در صورتی که حالت گروهی / group mode فعال باشد).

  کد qr

 4. بروی افزودن / Add کلیک کنید سپس شماره معکوس شروع می شود.
 5. با فشار دادن دکمه روشن/خاموش به مدت 3 ثانیه دستگاه را روشن کنید.

برای اطمینان از ارتباط بین چشمی و هاب، این چشمی دوربین دار باید (در محدوده ارتباط رادیویی هاب) قرار داشته باشد.

پس از متصل شدن چشمی در لیست دستگاه ها در اپلیکیشن ظاهر می شود. فاصله زمانی بروزرسانی وضعیت دستگاه به مدت زمان پینگ در تنظیمات هاب (بطور پیش فرض 36 ثانیه) بستگی دارد.

در صورت عدم اتصال چشمی دوربین دار به هاب پس از روشن کردن، بطور خودکار در عرض 5 ثانیه خاموش می شود (متناسب با نوع هاب). برای امتحان مجدد نیازی به خاموش کردن مجدد دستگاه نمی باشد.

چشمی دوربین دار فقط با یک عدد هاب می تواند کار کند. هنگامی که چشمی را به یک هاب جدید متصل می کنید، ارسال دستورات به هاب قدیمی را متوقف می کند و باید این قطع ارتباط با هاب قدیمی در برنامه آژاکس انجام شود.

 

نقص فنی عملکرد

هنگامی که دستگاه نقص یا خرابی را تشخیص دهد (به عنوان مثال، قطع ارتباط با هاب از طریق پروتکل امنیتی Jeweller) برنامه آژاکس یک شمارنده نقص در عملکرد برای دستگاه نمایش می دهد. تمام خطاها در وضعیت های چشمی نشان داده می شود. فیلدهایی که دارای خطا هستند به رنگ قرمز نشان داده می شوند.

نمایش شمارشگر نقص فنی

نمایش نقص فنی در عملکرد در صورتی که :

 • دمای چشمی خارج از محدوده مجاز تعیین شده برود : زیر 25- درجه سانتیگراد و بالای 60+ درجه سانتیگراد.
 • درپوش چشمی باز شود (Tamper فعال شده است)
 • ارتباط چشمی با هاب یا اکستندر وایرلس از طریق ارتباط رادیویی Jeweller از بین رفته باشد.
 • ارتباط چشمی با هاب یا اکستندر وایرلس از طریق ارتباط رادیویی Wings از بین رفته باشد.
 • باتری چشمی رو به اتمام باشد.

 

آیکون ها

آیکون ها برخی از وضعیت های MotionCam Outdoor را نشان می دهد. می توانید آنها را در اپلیکیشن آژاکس، تب دستگاه ها / Devices ایکون مشاهده کنید.

آیکون مقدار
ایکون قدرت سیگنال Jeweller – قدرت سیگنال بین هاب و دتکتور را نشان می دهد
ایکون میزان شارژ باقی مانده باتری MotionCam Outdoor
ایکون شناسایی نقص در عملکرد. لیست و توضیحات در وضعیت های دتکتور در دسترس است
ایکون عملکرد 24 ساعته دتکتور در حالت همیشه فعال/Always Active

ایکون

ایکون

وقفه در هنگام ورود و یا خروج فعال شده است
ایکون عمکلرد فعال MotionCam Outdoor در حالت شب/Night Mode
ایکون MotionCam Outdoor حرکت را تشخیص داده است
ایکون MotionCam Outdoor موقتاً غیرفعال شده است
ایکون MotionCam Outdoor به دلیل تعداد بیش از حد آلارم ها غیرفعال شده است
ایکون MotionCam Outdoor بطور موقت رویدادهای مرتبط با تحریکات تشخیص دستکاری (Tamper) را غیرفعال کرده است

 

وضعیت ها

وضعیت ها شامل اطلاعاتی در مورد دستگاه و پارامترهای عملکرد آن است. حالت های MotionCam Outdoor را می توان در برنامه آژاکس پیدا کرد :

 1. وارد تب دستگاه ها / Devices ایکون در اپلیکیشن آژاکس شوید.
 2. چشمی دوربین دار فضای باز / MotionCam Outdoor را از درون لیست انتخاب کنید.
پارامتر مقدار
نقص عملکرد / Malfunction با کلیک بر روی ایکون، لیست نقص عملکرد MotionCam Outdoor باز می شود. در صورت تشخیص نقص، فیلد نمایش داده می شود
دما / Temperature دمای دتکتور، که از روی پردازنده اندازه گیری می شود و به تدریج تغییر می کند.
خطای قابل قبول بین مقدار در برنامه و دمای اتاق: 4-2 درجه سانتیگراد
قدرت سیگنال / Signal Strength قدرت سیگنال بین هاب و MotionCam Outdoor. مقدار توصیه شده 3-2 خط سیگنال
Jeweller پروتکلی برای انتقال رویدادها و هشدارهای MotionCam Outdoor است
شارژ باتری / Battery Charge سطح باتری دستگاه. دو حالت موجود:

 • بسیار خوب / OK
 • باتری کم است / Battery Low

هنگامی که باتری ها تخلیه می شوند، برنامه های Ajax نوتیفیکیشن های مناسب را دریافت خواهند کرد.

پس از ارسال نوتیفیکیشن کم شدن باتری، دتکتور می تواند تا 2 ماه کار کند.

درپوش / Lid حالت تشخیص دستکاری (Tamper) دتکتور که به جدا شدن یا آسیب دیدن بدنه واکنش نشان می دهد:

 • باز شده / Opened
 • بسته شده / Closed
وقفه ثانیه ای در زمان ورود / Delay When Entering, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه).
تاخیر در هنگام ورود (تاخیر در فعالسازی آلارم) زمانی است که کاربر باید پس از ورود به منطقه امن، سیستم امنیتی را غیرعملیاتی/Disarmed کند.
وقفه ثانیه ای در زمان خروج / Delay When Leaving, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه).
تاخیر هنگام خروج (تاخیر در عملیاتی کردن/Arming) زمانی است که کاربر باید پس از فعالسازی منطقه امن را ترک کند.
اتصال / Connection وضعیت اتصال بین هاب و دتکتور MotionCam Outdoor:

 • آنلاین / Online — دتکتور متصل است
 • آفلاین / Offline — عدم اتصال دتکتور
تست قدرت / Wings Signal Strength قدرت سیگنال Wings بین هاب و MotionCam Outdoor. مقادیر توصیه شده – 3-2 خط.
Wings پروتکلی برای ارسال تایید عکس MotionCam Outdoor در صورت وقوع یک آلارم است.
دوربین / Camera وضعیت اتصال بین هاب و سنسور:

 • آنلاین / Online — دوربین فعال است و می تواند عکس بگیرد
 • آفلاین / Offline — هیچ ارتباطی با دوربین دتکتور در فرکانس‌های Wings وجود ندارد
حساسیت / Sensitivity سطح حساسیت دتکتور حرکت:

 • کم / Low
 • متوسط / Normal
 • زیاد / High
ضد ماسکه شدن / Anti-masking وضعیت فعال شدن ضد ماسکه شدن:

 • آلارم / Alarm — ماسکه شدن شناسایی شد
 • روشن / On — سیستم ضد ماسکه روشن است
 • خاموش / Off — سیستم ضد ماسکه خاموش است
همیشه فعال / Always Active اگر فعال شود، دتکتور برای همیشه در وضعیت فعال/Armed می ماند و حرکت را تشخیص می دهد.
غیرفعالسازی موقت /Temporary Deactivation وضعیت عملکرد غیرفعالسازی موقت دستگاه را نشان می دهد:

 • خیر / No — دستگاه به طور معمول کار می کند و همه رویدادها را منتقل می کند.
 • فقط در / Lid only —مدیر هاب اعلان های مربوط به فعال شدن دکمه دستکاری (Tamper) دستگاه را غیرفعال کرده است.
 • به طور کامل / Entirely — دستگاه توسط مدیریت هاب به طور کامل از عملکرد سیستم حذف شده است. دستگاه از دستورات سیستم پیروی نمی کند و آلارم یا رویدادهای دیگر را گزارش نمی کند.
 • بر اساس تعداد آلارم ها/ By number of alarms — هنگامی که تعداد آلارم ها بیش از حد باشد، دستگاه به طور خودکار غیرفعال می شود (در تنظیمات برای غیرفعالسازی خودکار دستگاه ها مشخص شده است). این ویژگی در برنامه Ajax PRO پیکربندی شده است.
فریمور /Firmware نسخه فریمور دتکتور
شناسه دستگاه / Device ID شناسه دتکتور. همچنین در کد QR روی بدنه دتکتور و جعبه دتکتور موجود است
دستگاه № / Device № تعداد loop دستگاه (منطقه)

 

تنظیمات

توجه داشته باشید که محدوده تشخیص چشمی با استفاده از سوئیچی که روی بدنه چشمی قرار دارد تنظیم می شود.

برای تغییر دادن تنظیمات باید وارد برنامه آژاکس شوید :

 1. وارد تب دستگاه ها / Devices ایکون شوید.
 2. چشمی دوربین دار فضای باز / MotionCam Outdoor را از درون لیست انتخاب کنید.
 3. وارد تنظیمات / Settings شوید و روی آیکون چرخ دنده ایکون کلیک کنید.
 4. پارامترهای موردنظر را تنظیم کنید.
 5. برای ذخیره تغییرات روی بازگشت / Back کلیک کنید.
تنظیمات مقدار
اولین فیلد / First field در لیست دستگاه های هاب، متن پیامک و نوتیفیکیشن ها در فید رویداد نمایش داده می شود.
برای تغییر نام دتکتور، روی آیکون مداد ایکون کلیک کنید.
نام می تواند حداکثر 12 نویسه سیریلیک یا حداکثر 24 نویسه لاتین داشته باشد
اتاق / Room انتخاب اتاق مجازی که MotionCam Outdoor به آن اختصاص داده شده است. نام اتاق در متن پیامک و در نوتیفیکیشن ها در فید رویداد نمایش داده می شود
حساسیت / Sensitivity سطح حساسیت دتکتور:

انتخاب بستگی به نوع جسم، وجود منابع احتمالی هشدارهای نادرست و منطقه حفاظت شده دارد:

 • کم / Low — منابع احتمالی هشدارهای کاذب در منطقه حفاظت شده وجود دارد. مثلا بوته های بلند.
 • متوسط / Normal (مقدار پیش فرض) — مقدار توصیه شده، مناسب برای اکثر اشیا. اگر دتکتور به درستی کار می کند، آن را تغییر ندهید.
 • زیاد / High — هیچ تداخلی در منطقه حفاظت شده وجود ندارد، حداکثر محدوده تشخیص و سرعت تشخیص هشدار مهم است. به عنوان مثال، اگر دتکتور در یک گذرگاه باریک نصب شده باشد.

سطح حساسیت بر اساس نتایج آزمایش منطقه تشخیص/detection zone test انتخاب می شود. اگر در حین آزمایش دتکتور هر 5 مورد از 5 مورد به حرکت واکنش نشان ندهد، حساسیت را می توان افزایش داد.

ضد ماسکه شدن / Anti-masking اگر فعال باشد، MotionCam Outdoor ماسکه شدن را تشخیص می‌دهد
همیشه فعال / Always Active در صورت فعال بودن، دتکتور همیشه در حالت فعال/armed است و حرکت را تشخیص می دهد
نشانگر ال ای دی هشدار / Alarm LED indication به شما امکان می دهد در صورت هشدار، تحریک شدن قابلیت دستکاری (Tamper) یا تشخیص ماسکه شدن، چراغ ال ای دی دتکتور را غیرفعال کنید.
رزولوشن تصویر / Image resolution انتخاب وضوح تصویر (به پیکسل):

 • 176 × 320
 • 352 × 640

هرچه وضوح تصویر بالاتر باشد، جزئیات تصویر بیشتر است. با این حال، به خاطر داشته باشید که وضوح بالا زمان تحویل عکس ها به هاب را افزایش می دهد.

ارسال عکس در صورت هشدار / Send photo in case of alarm انتخاب تعداد عکس ها در صورت هشدار:

 • بدون عکس
 • تک عکس
 • 2 سری عکس
 • 3 سری عکس
 • 4 سری عکس (فقط در وضوح 176 × 320 موجود است)
 • 5 سری عکس (فقط در وضوح 176 × 320 موجود است)
هشدار با تایید عکس / Alarms with photo verification انتخاب تعداد آلارم هایی که با عکس همراه هستند. می توانید 1 تا 10 زنگ هشدار را مشخص کنید یا تنظیم انتقال یک عکس هر بار که دستگاه تحریک می شود.
زمانی که دزدگیر غیرفعال میشود، حد مشخص شده ریست می‌شود.
این تنظیم تنها زمانی در دسترس است که گزینه Always Active غیرفعال باشد. در این حالت، دتکتور همیشه عکس ها را در صورت آلارم ارسال می کند.
وقفه ثانیه ای در زمان ورود / Delay When Entering, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه).
تاخیر در هنگام ورود (تاخیر در فعالسازی آلارم) زمانی است که کاربر باید پس از ورود به منطقه امن، سیستم امنیتی را غیرعملیاتی/Disarmed کند.
وقفه ثانیه ای در زمان خروج / Delay When Leaving, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه).
تاخیر هنگام خروج (تاخیر در عملیاتی کردن/Arming) زمانی است که کاربر باید پس از فعالسازی منطقه امن را ترک کند.
وقفه در حالت شب / Delays in Night Mode اگر فعال باشد، تاخیر هنگام ورود و خروج در حالت شب اعمال می شود.
در صورت فعال بودن تاخیرها، و همچنین ویژگی Arm in Night Mode، فیلد نمایش داده شده و فعال می شود.
عملیاتی در حالت شب / Arm in Night Mode در صورت فعال بودن، پس از وارد شدن سیستم به حالت شب، دتکتور عملیاتی می شود.
اعلان با آژیر در صورت تشخیص حرکت / Alert with a siren if motion detected در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با شناسایی حرکت توسط دتکتور MotionCam Outdoor فعال می شوند.
اعلان با آژیر در صورت تشخیص ماسکه شدن / Alert with a siren if masking is detected در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با ماسکه شدن سنسورهای MotionCam Outdoor فعال می شوند. اگر گزینه Anti-masking فعال باشد، فیلد نمایش داده شده و فعال می شود.
تست قدرت سیگنال / Jeweller Signal Strength Test دتکتور را به حالت تست سطح سیگنال Jeweller سوئیچ می کند.
این تست قدرت سیگنال بین هاب و دتکتور را در فرکانس های Jeweller بررسی می‌کند تا محل نصب بهینه را برای کاربر تعیین کند.
تست منطقه تشخیص / Detection Zone Test دتکتور را به حالت تست منطقه تشخیص تغییر می دهد.

این آزمایش نحوه واکنش دتکتور به حرکت و ماسکه شدن را بررسی می‌کند و محل نصب بهینه را تعیین می‌کند.

پشتیبانی از 4 نوع تست:

 • Upper sensor of the detector
 • Lower sensor of the detector
 • Masking sensors
 • All motion sensors together
تست قدرت سینگال / Wings Signal Strength Test دتکتور را به حالت تست قدرت سیگنال Wings تغییر می دهد.
این تست قدرت سیگنال بین هاب و دتکتور را در فرکانس‌های Wings بررسی می‌کند تا محل نصب بهینه را برای کاربر تعیین کند.
تست تضعیف سیگنال / Signal Attenuation Test دتکتور را به حالت تست تضعیف سیگنال سوئیچ می کند.
آزمایش قدرت فرستنده رادیویی را کاهش یا افزایش می دهد تا تغییر در محیط را شبیه سازی کند تا پایداری ارتباط بین دتکتور و هاب را بررسی کند.
غیرفعالسازی موقت / Temporary Deactivation به کاربر این امکان را می دهد تا بدون جدا کردن دستگاه از سیستم، اتصال آن را قطع کند که دو گزینه در دسترس است:

 • بطور کامل / Entirely — دستگاه دستورات سیستم را اجرا نمی کند یا در سناریوهای اتوماسیون شرکت نمی کند و سیستم هشدارهای دستگاه و سایر اعلان ها را نادیده می گیرد.
 • فقط درپوش / Lid only — سیستم فقط نوتیفیکیشن های مربوط به فعال شدن دکمه دستکاری (Tamper) دستگاه را نادیده می گیرد

این سیستم همچنین می تواند بطور خودکار دستگاه ها را هنگامی که از تعداد آلارم های تنظیم شده فراتر رفت، غیرفعال کند.

راهنمای کاربری / User Guide بازکردن راهنمای کاربری دتکتور
لغو اتصال دستگاه / Unpair Device اتصال دتکتور با هاب را قطع می کند و تنظیمات آن را حذف می کند.

 

تایید هشدار بصری

در تنظیمات چشمی اگر گزینه ارسال عکس در صورت آلارم / Send photo in case of alarm هشدار فعال باشد، چشمی به صورت سریالی، تصاویر ثبت شده از علت ایجاد هشدار را در برنامه آژاکس برای شما ارسال خواهد کرد. برای مشاهده تصاویر باید روی نوتیفیکیشن هشدار در فید رویدادها کلیک کنید.

تایید هشدار بصری در اپلیکیشن

مجموعه ای عکس ها به عنوان یک انیمیشن در اپلیکیشن نمایش داده می شوند، بنابراین کاربر می تواند در طول زمان اتفاقات را ارزیابی کند.

برای ذخیره کردن هر عکس می توانید به صورت جداگانه از قسمت دکمه مشخص شده (آیکون دانلود در گوشه سمت راست بالا) در اسکریت شات استفاده کنید. می توانید هر فریم از مجموعه تصاویر را به صورت جداگانه (با فرمت JPEG) یا به صورت یکباره (در قالب GIF یا MP4) ذخیره کنید.

مشاهده حادثه

 

نشانگر

متناسب با وضعیت MotionCam Outdoor، نشانگر ال ای دی ممکن است به رنگ قرمز یا سبز شود.

 

وضعیت نشانگر ال ای دی هنگام فشردن دکمه روشن/خاموش

نشانه رویداد
روشن شدن چراغ قرمز، در حالی که دکمه روشن فشرده شده است دکمه پاور فشار داده شده است (روشن شدن دتکتور)
روشن شدن چراغ سبز، در حالی که دستگاه در حال فعال شدن است روشن شدن
چراغ قرمز روشن می شود، سپس سه بار چشمک می زند خاموش شدن

 

وضعیت نشانگر ال ای دی هنگام فعال بودن چشمی

نشانگر رویداد
روشن شدن چراغ سبز دتکتور حدود یک ثانیه تحریک شدن آلارم، ماسکه شدن یا تشخیص دستکاری (Tamper)
پس از روشن شدن به رنگ قرمز چشمک می زند ارور سخت افزاری. دتکتور نیاز به تعمیر دارد. تماس با پشتیبانی
چند دقیقه پس از نصب به رنگ قرمز چشمک می زند کالیبراسیون ناموفق است. چیزی دید دتکتور را در حین کالیبراسیون مسدود کرده است یا به درستی نصب نشده است.
دتکتور را دوباره کالیبره کنید. برای انجام این کار، دستگاه را از پایه جدا کرده و دوباره آن را نصب کنید. کالیبراسیون مجدد بطور خودکار شروع می شود. مطمئن شوید که هیچ چیزی مانع دید دتکتور نشود
روشن شدن چراغ سبز برای چند ثانیه در حال اتصال دتکتور به هاب
هنگام هشدار، ماسکه شدن و تحریک شدن دستکاری (Tamper)، چراغ سبز به آرامی روشن و خاموش می شود نیاز به تعویض باتری

 

تست عملکرد

سیستم امنیتی آژاکس تست های متعددی برای انتخاب محل نصب مناسب دستگاه ها دارد. با استفاده از تنظیمات استاندارد، آزمایش ها بلافاصله شروع نمی شوند، اما با گذشت 36 ثانیه این فرآیند شروع خواهد شد (بطور پیش فرض 36 ثانیه). می توانید دوره پینگ دستگاه ها را در منوی Jeweller تنظیمات هاب تغییر دهید.

4 تست برای MotionCam Outdoor وجود دارد:

 • تست قدرت سیگنال / Jeweller Signal Strength Test
 • تست قدرت سیگنال / Wings Signal Strength Test
 • تست منطقه تشخیص / Detection Zone Test
 • تست تضعیف شدن / Attenuation Test

برای اجرای یک تست، در برنامه آژاکس :

 1. هاب مورد نظر را انتخاب کنید.
 2. وارد تب دستگاه ها / Devices ایکون شوید.
 3. چشمی دوربین دار فضای باز / MotionCam Outdoor را از درون لیست انتخاب کنید.
 4. وارد تنظیمات / Settings ایکون شوید.

 

جانمایی چشمی

چشمی دوربین دار فضای باز نصب شده

چشمی دوربین دار فضای باز برای محافظت از مناطق اطراف خود بسیار مناسب است. می توانید با این چشمی از حیاط خانه شخصی خود، پارکینگ ها و مکان هایی بدون گرما و همچنین سایر مکان ها محافظت کنید. چشمی را می توانید هم در داخل خانه و هم در فضای باز  نصب کنید.

توصیه می کنیم چشمی را در فاصله 1.3 – 0.8 متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید. این ارتفاع یک پیش نیاز برای عملکرد موثر ویژگی نادیده گرفتن حیوانات خانگی است. قرار گرفتن در ارتفاع متفاوت می تواند منجر به ایجاد هشدارهای کاذب به دلیل حیوانات خانگی یا تشخیص ضعیف حرکت انسان شود.

چشمی باید روی یک سطح صاف و ثابت نصب شود، مثلاً روی دیوار خانه یا روی حصار. اگر دتکتور بروی سطح ناپایدار نصب شود، ممکن است باعث هشدارهای کاذب شود.

محور عدسی چشمی باید موازی سطح زمین باشد. موازی مسیری که احتمال نفوذ می دهید باید نصب شود. اگر منطقه ناهموار باشد، ارتفاع نصب از بالاترین نقطه منطقه که توسط چشمی باید نظارت می شود محاسبه می شود.

ارتفاع نصب در شرایط زمین ناهموار

چشمی را می توانید در فاصله 0.5 متری از سطح زمین نصب کنید تا از نفوذ سارقان به صورت خزیدن در مقابل چشمی محافظت شود. در این مورد نصب، عملکرد نادیده گرفتن حیوان خانگی در دسترس نیست. این ارتفاع نصب، برای نصب در تاسیسات صنعتی و انبارها توصیه می شود.

در صورتی که در ارتفاع 0.5 متری نصب کردید نباید اجازه دهید حیوانات وارد محدوده تحت پوشش چشمی شوند، در غیر این صورت هشدارهای کاذب برای کاربر ارسال خواهد شد.

در صورتی که چشمی را در ارتفاع 0.5 متری نصب می کنید به یاد داشته باشید که باید چشمی در یک گوشه نصب شود. در این صورت چشمی دوربین دار نقطه کوری ندارد و سارقان به سختی می توانند از چشمی عبور کنند.

در صورتی که نتوانستید چشمی را در یک گوشه نصب کنید، آن را روی یک سطح صاف و عمودی مانند دیوار یا فنس و یا تیرک نصب کنید. در این صورت چشمی تمام نقاط کور را پوشش خواهد داد.

هنگام انتخاب مکان مناسب برای نصب باید دو ویژگی را در نظر بگیرید : قدرت سیگنال و منطقه تشخیص.

 

قدرت سیگنال چشمی

MotionCam Outdoor را در مکانی با قدرت سیگنال ثابت (2 تا 3 خط سیگنال) برای Jeweller و Wings نصب کنید. مکان چشمی بطور مستقیم بر کارایی و عملکرد سیستم امنیتی تاثیر می گذارد. محل نصب چشمی با توجه به فاصله آن از هاب و موانع بین آنها تعیین می شود؛ دیوارها، طبقات میانی یا اشیاء بزرگ واقع در اتاق از جمله این موانع هستند.

قدرت سیگنال Jeweller و Wings را در محل نصب بررسی کنید. اگر قدرت سیگنال کم باشد (تک خط در سیگنال) عملکرد سیستم امنیتی پایدار نخواهد بود! حداقل مکان نصب دستگاه را تغییر دهید چون گاهی تغییر مکان حتی به اندازه 20 سانتیمتر نیز می تواند بطور قابل توجهی کیفیت ارتباط را بهبود ببخشد.

اگر پس از جا به جایی همچنان قدرت سیگنال بسیار کم و ناپایدار است از اکستندر وایرلس رکس 2 استفاده کنید. توجه داشته باشید MotionCam Outdoor با اکستندر وایرلس رکس کار نمی کند، بنابراین باید این چشمی را مستقیماً به هاب متصل کنید.

 

منطقه تشخیص

محدوده تشخیص

فاصله منطقه تشخیص چشمی را می توانید با استفاده از نوار پیمایش در پشت دستگاه تنظیم کنید. هنگام نصب چشمی باید حداکثر محدوده تشخیص چشمی را در نظر بگیرید. این بستگی به حساسیت، موقعیت نوار پیمایش سوئیچ Detection Distance، نوع و سرعت حرکت فرد (دویدن، راه رفتن) و دمای محیط دارد.

سوئیچ پیمایش تنظیم محدوده تشخیص

موقعیت سوئیچ تنظیم فاصله تشخیص حرکت هنگام نصب در 1.3 – 0.8 متر فاصله تشخیص حرکت هنگام نصب در 0.5 متر
خط اول (مربوط به نوشته near روی بدنه) حداکثر تا 4 متر حداکثر تا 1 متر
خط دوم حداکثر تا 5 متر حداکثر تا 3 متر
خط سوم حداکثر تا 7 متر حداکثر تا 4 متر
خط چهارم حداکثر تا 12 متر حداکثر تا 7 متر
خط پنجم (مربوط به نوشته far روی بدنه) حداکثر تا 15 متر حداکثر تا 13 متر

 

محدوده تشخیص چشمی با میزان حساسیت متوسط و نصب در فاصله 1.3 – 0.8 متر و دمای محیط 23+ درجه سانتیگراد، در یک هوای صاف و آفتابی و به صورت حرکت مقابل چشمی (راه رفتن) آزمایش شده است. در شرایط دیگر و موقعیت های دیگر این نتایج متفاوت تر خواهند بود.
محدوده تشخیص چشمی با میزان حساسیت متوسط و نصب در فاصله 0.5 متر و دمای محیط 30+ درجه سانتیگراد، در یک هوای صاف و آفتابی و به صورت حرکت مقابل چشمی (راه رفتن) آزمایش شده است. در شرایط دیگر و موقعیت های دیگر این نتایج متفاوت تر خواهند بود.

هنگام انتخاب محل نصب چشمی، مطمئن شوید که از تست منطقه تشخیص/ Detection Zone Test برای تعیین زاویه دقیق تشخیص استفاده می کنید.

مطمئن شوید که هیچ مانعی مقابل دید چشمی قرار  نمی گیرد. توجه داشته باشید که این چشمی دوربین دار حرکت پشت شیشه را نمی تواند تشخیص دهد؛ بنابراین، به هیچ عنوان چشمی را در مکان هایی که پنجره یا درها با باز شدن دید چشمی را مسدود می کنند، نصب نکنید.

هنگام نصب چشمی عرض منطقه تشخیص چشمی را باید در نظر بگیرید. قرارگیری نادرست چشمی منجر به ارسال هشدارهای کاذب می شود.

زاویه تشخیص چشمی

مسافت تشخیص پهنای ناحیه تشخیص
1 متر 2 متر
3 متر 6 متر
4 متر 8 متر
6 متر 12 متر
7 متر 14 متر
9 متر 18 متر
12 متر 24 متر
13 متر 26 متر
15 متر 30 متر

 

از قراردادن چشمی در موقعیت هایی که بیشتر از ظرفیت مشخص شده بخواهد محیط را تشخیص دهد اجتناب کنید. برای انجام چنین کاری باید چشمی را برای تشخیص فاصله مورد دلخواه تنظیم کنید. این کار باعث کاهش ارسال هشدار از طریق عوامل بیرونی می شود.

اگر نوار پیمایش را روی نوار پنجم تنظیم کنید، که مربوط به تنظیم مسافت دور / far بروی بدنه دتکتور است، مطمئن شوید که دیوار یا حصار دید آن را محدود می کند. این امر احتمال ارسال هشدارهای کاذب ناشی از عوامل خارجی را کاهش می دهد : برای مثال اتومبیل های در حال حرکت هستند یا سایر منابعی که باعث ارسال هشدار کاذب می شود.

چشمی را در این شرایط نصب نکنید :

 • نزدیک اجسام فلزی و آینه هایی که باعث تضعیف و یا تداخل در توان سیگنال های رادیویی می شوند.
 • مقابل درختان و یا برگ های بزرگ که باعث می شود هر دو چشمی IR پوشانده شوند. نصب در چنین شرایطی باعث ارسال هشدارهای کاذب در هوای آفتابی و گرم می شود.
 • در مکان هایی که بوته ها دارای ارتفاع 80 سانتیمتری یا بیشتر هستند. این کار باعث ارسال هشدارهای کاذب می شود.
 • در محیط هایی که قدرت سیگنال چشمی بسیار کم یا ناپایدار است.
 • نزدیک به 1متر فاصله با هاب

 

نصب چشمی

قبل از نصب چشمی، مطمئن شوید که مکان مناسبی را بر اساس توصیه های این راهنما، انتخاب کرده اید. قبل از نصب حتماً فاصله تشخیص چشمی را در نظر بگیرید (Detection Distance scrollbar).

نصب چشمی

 1. پنل SmartBracket را بطور موقت با بست های همراه (یا سایر اتصال دهنده های موقت، مانند نوار چسب دو طرفه) وصل کنید. ارتفاع نصب 1.3 – 0.8 متر از سطح زمین است.

  چشمی باید در ارتفاع گفته شده نصب شود تا بتواند عملکردی صحیح داشته باشد و بتواند عملکرد نادیده گرفتن حیوانات خانگی نیز داشته باشد. برای نصب ابتدا باید چشمی را روی یک پنل SmartBracket نصب کنید، پس ابتدا باید سوراخ هایی برای آن ایجاد کنید.

 2. چشمی را روی پنل SmartBracket نصب کنید.
 3. بعد از قراردادن چشمی محیط را ترک کنید (زاویه دید افقی 90 درجه) و مطمئن شوید که هیچ حرکتی در محدوده دید تشخیص چشمی نیست. حتماً چشمی خود را کالیبراسیون کنید این روش بسیار مهم است و باید حتماً آن را انجام دهید. حین عملیات کالیبراسیون کردن چشمی در هر ثانیه یکبار به رنگ سبز چشمک می زند. عملیات کالیبراسیون 2 دقیقه به طول می انجامد.

  به محض اینکه چشمی را روی پنل SmartBracket قرار می دهید عملیات کالیبراسیون سنسورهای ضد ماسکه شدن به صورت خودکار شروع می شود.

 4. تست قدرت سیگنال / Signal Strength و تضعیف / Attenuation سیگنال را انجام دهید. اگر قدرت سیگنال ناپایدار باشد یا نشانگر قدرت سیگنال تک خط باشد، باید مکان قرارگیری چشمی یا هاب را تغییر دهید.
 5. تست منطقه تشخیص / detection zone tests را ابتدا برای سنسورهای پایینی و سپس برای سنسورهای بالایی اجرا کنید. این به تعیین و تنظیم حداکثر فاصله تشخیص مورد نیاز چشمی (تعیین شده توسط سنسور پایین) کمک می کند. سپس، تست منطقه تشخیص را برای هر دو سنسور بطور همزمان و همچنین تست سنسورهای پوشاننده را اجرا کنید. در صورت عدم پاسخ به حرکت، سطح حساسیت مناسب، فاصله تشخیص (نوار پیمایش Detection Distance) را انتخاب کنید و زاویه شیب چشمی را بررسی کنید.
 6. پنل نصب SmartBracket را با استفاده از پیچ های باندل در کارتن چشمی، به سطح وصل کنید. هنگام اتصال، حداقل از دو نقطه نصب برای بستن پیچ استفاده کنید. برای تشخیص دستکاری و تشخیص تلاش برای جدا کردن دستگاه واکنش نشان دهد، حتما گوشه سوراخ دار SmartBracket را با پیچ نصب کنید.

  از نوارچسب دو طرفه فقط برای نصب موقت چشمی استفاده کنید. نوار چسب با گذشت زمان خشک شده و ممکن است منجر به افتادن چشمی و فعال شدن سیستم امنیتی شود. علاوه بر این ممکن است در صورت وارد شدن ضربه، چشمی از کار بی افتد.

 7. چشمی را به پنل SmartBracket متصل کنید؛ سپس صبر کنید تا عملیات کالیبراسیون انجام شود سپس با پیچ پایین بدنه چشمی را ببندید. برای داشتن نصب محکم تر و مطمئنتر استفاده از پیچ الزامی است.
 8. چشمی را به پنل SmartBracket متصل کنید. به محض اینکه چشمی بروی پنل SmartBracket ثابت شود، نشانگر ال ای دی یکبار چشمک می زند تا نشان دهد کلید دستکاری (Tamper) فعال شده است.

درپوش برای محافظت از چشمی در برابر ارسال هشدارهای کاذب هنگام بارش برف و باران استفاده می شود.

 

نگهداری

بطور منظم عملکرد دستگاه را بررسی کنید. بطور مرتب باید هر 3 ماه یکبار چشمی بررسی شود. بدنه دستگاه را از گرد و غبار، تار عنکبوت و سایر آلاینده ها پاک کنید. از دستمال نرم و خشک مناسب برای نگهداری تجهیزات استفاده کنید.

از مواد حاوی الکل، استون، بنزین یا سایر حلال های فعال برای تمیز کردن چشمی استفاده نکنید. لنز را بادقت پاک کنید؛ هرگونه خراش بروی لنز چشمی می تواند باعث اختلال در عملکرد دتکتور شود و حساسیت آن را نیز مختل می کند.

باتری های چشمی از پیش نصب شده است و تا حداکثر 3 سال کارکرد مستقل با به صدا در آمدن آلارم 1 بار در روز آن هم با استفاده از پروتکل ارتباط رادیویی Jeweller (دوره پینگ چشمی بطور پیش فرض 36 ثانیه است) را تضمین می کند. هر زمان که باتری چشمی رو به اتمام باشد، سیستم امنیتی آژاکس برای شما یک نوتیفیکیشن ارسال خواهد کرد و هنگامی که چشمی هر حرکتی را تشخیص دهد و یا به هر دلیلی چشمی تحریک شود، ال ای دی به آرامی روشن/خاموش می شود.

چشمی دوربین دار فضای باز MotionCam Outdoor می تواند تا 2 ماه پس از سیگنال کم باتری کار کند. با این حال توصیه می کنیم بلافاصله بعد از دریافت اخطار چشمی، حتماً باتری ها را تعویض کنید. خیلی بهتر است از  باتری های لیتیومی استفاده کنید. این باتری ها دارای ظرفیت بسیار بالاتری هستند و کمتر تحت تاثیر دما قرار می گیرد.

 

مشخصات فنی

طبقه بندی دتکتور امنیتی Radio-interlinked photoelectric
محیط نصب داخلی و بیرونی
نوع دتکتور وایرلس
سازگاری هاب2، هاب 2 پلاس، رکس 2
با اکستندر وایرلس رکس کار نمی کند
عنصر حساس 2 عدد سنسور IR
حساسیت قابل تنظیم در 3 سطح مختلف
فاصله تشخیص حرکت 3-15 متر در صورت نصب در ارتفاع 1.3–0.8 متری (تنظیم توسط کاربر)
1-13 متر در صورت نصب در ارتفاع 0.5 متری (تنظیم توسط کاربر)
زوایه دید افقی دتکتور 90 درجه
سرعت تشخیص حرکت از 0.3 تا 2.0 متر در ثانیه
قابلیت نادیده گرفتن حیوانات دارد. هنگامی که دتکتور در ارتفاع 0.8 تا 1.3 متری نصب شود و به درستی تنظیم شود، حیوانات تا قد 80 سانتیمتر را نادیده می گیرد.
زاویه دید دوربین
 • افقی — 150 درجه
 • عمودی — 50 درجه
اعوجاج تلویزیون (استاندارد EBU) Barrel — 17%
ارسال عکس در صورت آلارم رزولوشن تصویر:

 • 176 × 320 پیکسل (پیش فرض)
 • 352 × 640 پیکسل

عکسبرداری 5 عکس بصورت سری

عکسبرداری در تاریکی دارد
محافظت در برابر تحریک کاذب +
محافظت از دستکاری (Tamper) +
محافظت از ماسکه شدن +
سنسور دما +
سازگاری با CMS هشدارهای حرکتی به CMS هایی که از پروتکل های SIA (DC-09) و Contact ID پشتیبانی می کنند، منتقل می شوند.
پروتکل ارتباط رادیویی با هاب Jeweller — برای انتقال رویدادها و آلارم ها
Wings — برای انتقال عکس ها
باند فرکانسی 866.0 – 866.5 مگاهرتز
868.0 – 868.6 مگاهرتز
868.7 – 869.2 مگاهرتز
905.0 – 926.5 مگاهرتز
915.85 – 926.5 مگاهرتز
921.0 – 922.0 مگاهرتزبسته به منطقه فروش
بیشترین توان خروجی RF ≤ 20mW
تلفیق سیگنال رادیویی GFSK
TDMA +
محدوده سیگنال رادیویی حداکثر تا 1,700متر (بدون مانع)
فاصله پینگ از 12 تا 300 ثانیه
منبع تغذیه 4 عدد باتری CR123
ولتاژ منبع تغذیه 6 ولت
عمر باتری تا 3 سال (تا 2.5 سال با فعال کردن تنظیمات تاخیر ورود)
کلاس حفاظتی بدنه IP55
محدوده دمای عملیاتی از °25- سانتیگراد تا °60+ سانتیگراد
رطوبت مجاز عملیاتی حداکثر تا %95
ابعاد 93 × 108 × 206 میلیمتر
وزن 470 گرم
زمان سرویس دهی 10 سال

 

اقلام جعبه دتکتور MotionCam Outdoor

 1. چشمی دوربین دار فضای باز MotionCam Outdoor
 2. پنل SmartBracket
 3. سرپوش محافظ چشمی
 4. چهار عدد باتری CR123A (از پیش نصب شده)
 5. کیت نصب
 6. دفترچه راهنما

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *