ریل نگهدارنده قطعات در رک

 

DIN rail یک ریل فلزی استاندارد است که به طور گسترده ای برای نصب قطع کننده های مدار و تجهیزات کنترل صنعتی در داخل رک های تجهیزات استفاده می شود. همچنین در رک هایی که در اتاق شبکه نصب شده است برای نگهداری سوئیچ های صنعتی که از DIN rail پشتیبانی می کنند، نیز استفاده می شود. این محصولات معمولاً از ورق فولاد کربن سرد با روکش اندود شده با روی  یا کروم رنگ شده ساخته می شوند. با اینکه از جنس فلز هستند، فقط برای پشتیبانی مکانیکی در نظر گرفته می شوند و به عنوان busbar برای هدایت جریان الکتریکی استفاده نمی شوند، اگرچه ممکن است اتصال زمین شاسی را فراهم کنند.

ریل نگهدارنده در رک

 

انواع DIN ریل

به طور کلی سه نوع ریل DIN وجود دارد :

  • بدنه ریل به شکل کلاه، نوع O یا نوع Ω، با مقطع کلاه شکل.
  • بدنه به شکل C یا C section
  • بدنه به شکل G یا G section

 

Top hat rail IEC/EN 60715

din rail به شکل کلاه

این ریل با عرض 35 میلی متر به طور گسترده برای نصب قطع کننده های مدار، رله ها، کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی، کنترل کننده های موتور و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. استاندارد EN 60715 هر دو نسخه 7.5 میلی متری (در بالا نشان داده شده) و 15 میلی متر عمیق را مشخص می کند ، که به طور استاندارد با ابعاد زیر تفکیک می شوند :

  • top hat rail IEC/EN 60715 – 35 × 7.5
  • top hat rail IEC/EN 60715 – 35 × 15

در برخی از کاتالوگ های سازندگان از اصطلاحات بخش کلاه بالا (Top hat section) / نوع O (Type O) / نوع امگا Ω (Type Omega Ω) نیز استفاده می کنند.

عرض ماژول

عرض دستگاه هایی که روی ریل DIN “کلاه بالایی” 35 میلی متری سوار می شوند معمولاً از “ماژول ها” به عنوان واحد عرض استفاده می کنند، و هر واحد عرض یک ماژول 17.5 میلی متر است. به عنوان مثال، یک دستگاه کوچک (به عنوان مثال یک قطع کننده مدار) ممکن است دارای عرض 1 ماژول (17.5 میلی متر عرض) باشد، در حالی که یک دستگاه بزرگتر ممکن است دارای 4 ماژول عرض (4 * 17.5 = 70 میلی متر عرض) باشد. محفظه های تجهیزات نیز از این عرض ماژول پیروی می کنند، بنابراین ممکن است برای مثال در یک محفظه با ریل DIN فضایی برای 20 ماژول وجود داشته باشد. همه دستگاه ها از این عرض ماژول پیروی نمی کنند.

 

 

C section

این ریل ها در حد تحمل داده شده متقارن هستند. چهار ریل پر کاربرد در مقطع C وجود دارد، C20، C30، C40 و C50. پسوند عدد مربوط به ارتفاع کل محور عمودی ریل است.

ریل نگهدارنده به شکل c

 

G section

ریل نوع G (مطابق با EN 50035 ، BS 5825 ، DIN 46277-1).

ریل نگهدارنده به شکل g

ریل G معمولاً برای نگهداری اجزای سنگین تر و با قدرت بالاتر استفاده می شود. قسمت عمیق آن رو به پایین نصب می شود و تجهیزات روی لبه ها قلاب می شوند، سپس چرخانده می شوند تا در قسمت کم عمق قرار بگیرند.

نمونه ریل مدل g

 

منبع : ویکی پدیا

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *