سوئیچ صنعتی

امروزه سوئیچ صنعتی نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف مانند انرژی، حفاظت از محیط زیست، حمل و نقل، نظارت بر شهر هوشمند و غیره ایفا می‌کند و تقاضا برای سوئیچ صنعتی نیز در حال افزایش است.

 

سوئیچ صنعتی چیست؟

سوئیچ صنعتی برای اتصال دستگاه‌ها در شرایط و محیط‌های نامساعد جوی طراحی شده است. معمولاً دارای دمای عملیاتی گسترده‌تر از 40- درجه تا 75 درجه سانتیگراد نسبت به سوئیچ‌های معمولی است و دارای بدنه‌ای بسیار مقاوم است و از پروتکل‌های استاندارد و اختصاصی مربوط به محیط‌های صنعتی پشتیبانی می‌کند. آنها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که از مشخصات سوئیچ‌های معمولی با گواهی ایمنی صنعتی و تاییدیه برای مکان‌های خطرناک فراتر رفته و آنها را برای استفاده در مکان‌هایی با شرایط محیطی سخت ایده‌آل می‌کند.

هنگامی که یک سوئیچ اترنت معمولی (غیر صنعتی) را در یک منطقه صنعتی قرار می‌دهید، احتمالاً به دستگاه آسیب فیزیکی وارد می‌شود و در نتیجه باعث خرابی و هزینه می‌شود.

 

ویژگی های سوئیچ صنعتی چیست؟

 

مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت صنعتی

سوئیچ‌های صنعتی معمولاً از بدنه سخت مانند یک محفظه مقاوم با استاندارد IP30 یا IP40 یا درجه حفاظت بالاتر استفاده می‌کنند تا در برابر رطوبت، شوک، لرزش و دمای شدید مقاومت داشته باشند. برخی از سوئیچ‌های شبکه حتی به حفاظت در برابر صاعقه 6 کیلو ولت برای جلوگیری از آسیب ناشی از رعد و برق در فضای بیرونی، مجهز هستند.

یک سوئیچ PoE صنعتی بطور خاص برای مقاومت در برابر نوسانات گسترده دما و همچنین شرایط آب و هوایی شدید از جمله قرار گرفتن در معرض رطوبت شدید ساخته شده است؛ در حالی که سوئیچ‌های اترنت تجاری معمولی معمولاً در یک محیط کنترل شده دما بهترین عملکرد را دارند و ممکن است در یک محدوده دمایی خیلی محدودتر از محیط صنعتی از کار بیفتد.

 

کاربردهای سوئیچ صنعتی

سوئیچ اترنت معمولی به اندازه کافی قابل اعتماد برای ارائه دقیق داده‌ها در محیط‌های بحرانی نیست، در حالی که یک سوئیچ اترنت صنعتی با ویژگی‌های خاص خود می‌تواند شرایط سخت را به چالش بکشد. برخی از کاربردهای معمول برای سوئیچ‌های اترنت صنعتی به شرح زیر است:

 • سوئیچ صنعتی در صنایع انرژی: بعنوان مثال شفت‌های معادن زیرزمینی را در نظر بگیرید، استفاده از یک سوئیچ اترنت صنعتی برای معادن زغال سنگ زیرزمینی می‌تواند بطور موثری گرد و غبار، خاک و سایر ذرات معلق را که ممکن است به تجهیزات آسیب برساند، مسدود کند.
 • سوئیچ صنعتی در صنایع حمل و نقل: سوئیچ صنعتی مجهز به ساختار حفاظتی درجه صنعتی مانند IP40 برای مقاومت در برابر لرزش و شوک با شدت بالا که به شما کمک می‌کند تا داده‌های تولید شده از یک جسم متحرک را دریافت کنید.
 • سوئیچ صنعتی در پست‌های برق: تداخل الکترومغناطیسی بالا یک چالش بزرگ برای پست‌های برق است، با نصب یک سوئیچ صنعتی در محیط خشن قوی، پاسخی قابل اعتماد و ایمن برای حل این مشکل است. زیرا سوئیچ صنعتی عملکرد ضد تداخل قوی دارد و می‌تواند در محیط‌های الکترومغناطیسی خشن کار کند، در حالی که سوئیچ تجاری فاقد این ویژگی است.
 • سوئیچ صنعتی در نظارت شهر هوشمند: استفاده از یک سوئیچ PoE صنعتی به علت حذف منبع تغذیه جداگانه برای تامین برق مورد نیاز دستگاه‌های PoE شما مانند دوربین‌های مداربسته تحت شبکه در نظارت بر شهر هوشمند یک انتخاب عاقلانه برای نظارت بر جمعیت و ترافیک است.

همچنین مکان‌های دیگری برای استفاده از این نوع سوئیچ‌ها وجود دارد:

 • ایستگاه‌های نظارت کنترل ترافیک در اتوبان‌ها و جاده‌ها
 • سیستم‌های اتوماسیون صنعتی و کارخانه‌ای
 • کاربردهای الکتریکی در فضای باز
 • سیستم‌های حمل و نقل ریلی و هوشمند (ITS)
 • تاسیسات دریایی
 • سکوهای نفت و گاز
 • سایت‌های معدن و محل‌های حفاری

بعنوان مثال، یکی از سوئیچ‌های PoE صنعتی HRUI مدل HR600-AXGM-82AS مجهز به محفظه فلزی بسیار مقاوم با استاندارد IP40 است، می‌تواند داده‌ها را در دماهای شدید از 40- درجه تا 85 درجه سانتیگراد با عمر مفید 100,000 ساعت (11 سال) منتقل کند و همچنین در برابر لرزش و شوک بالا مقاومت کند و برق مورد نیاز دستگاه را در صورت پشتیانی از ویژگی PoE تامین نماید.

 

طراحی منبع تغذیه اضافی

منبع تغذیه یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه سوئیچ صنعتی است. سوئیچ شبکه صنعتی معمولاً از افزونگی منبع تغذیه دوگانه برای جلوگیری از قطع برق استفاده می‌کند. منبع تغذیه که بخش بزرگی از علت خرابی سوئیچ را تشکیل می‌دهد، با بهبود تامین برق مورد نیاز سوئیچ، نرخ خرابی سوئیچ صنعتی را به حداقل ممکن رسانده و اتصال پایدار و قابل اعتماد را در محیط‌های سخت تضمین می‌کند.

 

نصب انعطاف پذیر با DIN-rail و نصب دیواری

اکثر سوئیچ‌های صنعتی قابلیت نصب بروی DIN ریل یا نصب روی دیوار را پشتیبانی می‌کنند. برای گزینه DIN-rail، برای استفاده کارآمد از فضای کابینت و رک‌های بزرگ صنعتی در محیط‌های خشن ایده‌آل است. همچنین به ساده‌سازی نصب نیز کمک می‌کند، سوئیچ صنعتی ریلی DIN را می‌توان به نوارهای فلزی بلند در یک سیستم نصب ریلی اجزای استاندارد یا یک قفسه کابینت استاندارد به روشی آسان‌تر وصل کرد. علاوه بر این، یک سوئیچ صنعتی با گزینه نصب ریل DIN به محافظت از تجهیزات الکتریکی حساس کمک می‌کند.

 

طراحی بدون فن

سوئیچ اترنت صنعتی معمولاً از یک پوشش فلزی به جای فن برای دفع سریعتر گرما استفاده می‌کند. طراحی بدون فن برای سوئیچ صنعتی می‌تواند مشکلات ورود گرد و غبار و رطوبت را به حداقل برساند و با عدم استفاده از فن، مشکل خراب شدن و بصدا افتادن فن سوئیچ را کاملاً حذف نماید. در این راستا سوئیچ صنعتی قابلیت اطمینان طولانی مدت را در کاربردهای صنعتی تضمین می‌کند.

 

تفاوت سوئیچ صنعتی و سوئیچ معمولی

 

این تفاوت عمدتاً در جنبه‌های زیر منعکس می‌شود:

 

ظاهر

سوئیچ‌های صنعتی عموماً از حالت بدون فن و محفظه فلزی استفاده می‌کنند. سوئیچ‌های معمولی معمولاً از محفظه پلاستیکی و حالت خنک کننده فن استفاده می‌کنند.

 

محیط مکانیکی

سوئیچ‌های اترنت صنعتی بهتر می‌توانند با محیط‌های مکانیکی خشن از جمله مقاومت در برابر لرزش، ضربه، خوردگی، گرد و غبار، آب و غیره سازگار شوند. سوئیچ معمولی توانایی جلوگیری از گرد و غبار و رطوبت را ندارد چون سطح حفاظت آن ضعیف است.

 

محیط اقلیمی

سوئیچ‌های اترنت صنعتی بهتر می‌توانند با شرایط آب و هوایی نامناسب از جمله دما، رطوبت و غیره سازگار شوند.

 

محیط الکترومغناطیسی

سوئیچ‌های اترنت صنعتی دارای قابلیت‌های قوی ضد تداخل الکترومغناطیسی هستند.

 

ولتاژ بهره برداری

سوئیچ‌های اترنت صنعتی دارای محدوده ولتاژ عملیاتی گسترده‌ای هستند، در حالی که سوئیچ‌های معمولی به ولتاژهای محدودتری نیاز دارند.

 

طراحی منبع تغذیه

سوئیچ‌های معمولی اساساً دارای یک منبع تغذیه هستند، در حالی که منبع تغذیه سوئیچ صنعتی معمولاً دارای منبع تغذیه دوگانه پشتیبان هستند.

 

روش نصب

سوئیچ‌های اترنت صنعتی را می‌توان در ریل‌ها و رک‌های DIN نصب کرد. سوئیچ‌های معمولی به دو صورت نصب در رک یا رومیزی (دسکتاپ) استفاده می‌شوند.

 

روش خنک کننده

سوئیچ‌های اترنت صنعتی معمولاً از یک بدنه بدون فن برای دفع گرما استفاده می‌کنند، در حالی که سوئیچ‌های معمولی از یک فن برای دفع گرما استفاده می‌کنند.

 

عمر خدمات

بطور کلی، عمر سوئیچ صنعتی بیش از 10 سال است، در حالی که عمر سوئیچ معمولی 5 تا 7 سال است.

یک سوئیچ اترنت صنعتی که بعنوان سوئیچ PoE نیز شناخته می‌شود، توان الکتریکی و قابلیت انتقال داده را به دستگاه‌های شبکه متصل می‌دهد. این بدان معناست که لازم نیست برای هر دستگاه یک منبع تغذیه مستقل داشته باشید. انتخاب سوئیچ PoE مناسب می‌تواند به شبکه شما کمک کند حتی در شرایط نامساعد فعال بماند.

 

در اینجا سه مزیت وجود دارد که یک سوئیچ صنعتی می‌تواند برای شبکه شما فراهم آورد.

 1. متصل نگه داشتن شبکه
  سوئیچ صنعتی شما ممکن است ستون فقرات کل شرکت شما باشد. هنگامی که سوئیچ‌های اترنت صنعتی را در محل خود داشته باشید، آنها برق مستمری را برای شبکه شما فراهم می‌کنند و به تمام ارتباطات شبکه اجازه می‌دهند از طریق یک کابل اترنت پیاده سازی و قابل استفاده شوند. این کار چندین نقطه شکست را کاهش می‌دهد و عیب‌یابی و رفع آن را آسان می‌کند.
 2. کاهش نویز و تداخل
  کابل‌های شبکه معمولاً برای طی مسافت‌های کوتاه 100 متری یا کمتر استفاده می‌شوند. بسیاری از کاربردهای صنعتی نیاز به فاصله بسیار طولانی‌تری دارند و بجای آن از کابل‌های فیبر نوری برای دستیابی به برد طولانی‌تر تا چندین کیلومتر اتصال استفاده می‌شود؛ با این حال، سطح بالای نویز الکتریکی می‌تواند باعث تداخل در اتصالات شبکه شود. سوئیچ‌های اترنت صنعتی می‌توانند نویز را کاهش دهند و اتصالات شبکه را از نقطه‌ای به نقطه دیگر بهبود ببخشند.
 3. سوئیچ صنعتی غیرمدیریتی
  سوئیچ‌های اترنت مدیریتی معمولاً برای شبکه‌های با اولویت بالا و نیازمند پیکره‌بندی ورودی و خروجی‌ها استفاده می‌شوند، اما گران هستند. برای شبکه‌های با اولویت پایین، سوئیچ‌های PoE صنعتی غیرمدیریتی می‌توانند راه حلی کاملاً مناسب را با هزینه کمتر ارائه دهند. این سوئیچ‌های PoE می‌توانند برای پنج تا ده پورت بطور همزمان ارتباط برقرار کنند، یک سوئیچ را به دیگری متصل کنند و فیلتر لازم برای داده‌ها را انجام دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *