توانایی تشخیص افراد و کنترل محیط در تاریکی شب

 

شرح

کلمه IR به معنای طیف مادون قرمز Infrared است. دوربین های مداربسته دید در شب به طریق بهره مندی از تکنولوژی LED های مادون قرمز محیط اطراف تحت نظر خود را روشن کرده و امکان تصویر برداری دید در شب را فراهم می کنند. امواج مادون قرمز به بخشی از طیف طول موج گفته می شود که به وسیله چشم غیر مصلح قابل روئیت نیستند ولی با سنسورهای تصویر دوربین مداربسته قابل شناسایی هستند. دوربین مداربسته های دید در شب به وسیله این مادون قرمز می توانند بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را روشن کنند. تصاویر دید در شب دوربین مدار بسته های موجود در بازار اکثراً به صورت سیاه و سفید می باشد و در فقط در مدلهای حرفه ای این محصولات نه تمام آنها به صورت دید در شب رنگی وجود دارد؛ با توجه به تنوع مسافت دید در شب از حداقل مسافت 6 تا حداکثر مسافت 1200 متر تولید شده است. ضمناً باید این نکته را مد نظر داشته باشید که نور مادون قرمز از برد کمتری نسبت به نور مرئی برخوردار است و قسمت وسیعی از طیف آن توانایی عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر تحت پوشش دوربین مداربسته، نور دوربین به وسیله شیشه منعکس خواهد شد.

ایکون تصویر برداری

پرتو مادون قرمز همچنین توانایی شناسایی رنگها برای پردازش و فرآیند تصویر برداری دوربین مداربسته را از بین خواهد برد و تمامی تصاویری که از طریق مادون قرمز این LED ها دریافت می شوند به صورت سیاه و سفید دیده و ضبط می شوند.

 

دسته بندی دید در شب

دوربین های دارای دید در شب مادون قرمز به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

  • دوربین مداربسته های مجهز به LED مادون قرمز
  • دوربین مداربسته های مادون قرمز حرارتی

 

نمونه تصویر دوربین مدار بسته با دید در شب IR

دید در شب ir

نمونه تصویر دوربین مدار بسته با دید در شب حرارتی

دید در شب حرارتی

 

دید در شب حرارتی

تفاوت اصلی این دو نوع دید در شب این است که دوربین مداربسته های حرارتی انرژی گرمایی ساطع شده از اجسام را می بینند اما دوربین مداربسته های مادون قرمز نور مادون قرمز پرتاب شده از منبع مادون قرمز که همان LED های تعبیه شده در دوربین مداربسته است را از سطح اجسام می بیند. نور افکن های مادون قرمز تنوع زیادی داشته و کاربرد زیادی در تجهیز سیستم های دوربین های مداربسته حفاظتی دارند. با توجه به نیاز مشتریان این صنعت مدل های مختلف تجاری، نورافکن های حرفه ای لیزری مخصوص این دسته دوربین های مدار بسته دوربرد دید در شب تولید می شوند. برند های معروفی در زمینه تولید دوربین مداربسته های مادون قرمز فعالیت دارند. مانند مدل های متنوع دوربین مداربسته، این LED های دید در شب مدل های تجاری مادون قرمز از حسگر های CCD و CMOS و لنز های پلاستیکی یا شیشه ای استفاده می شود و نور مادون قرمز بازتابی از LED های قرار داده شده اطراف لنز برای فیلم برداری از اجسام استفاده می شود. برای بالا بردن کیفیت تصویر برداری در تاریکی با افزایش تعداد LED ها، قابل تغییر است. تنوع زیادی در نوع طراحی بدنه این دوربین ها وجود دارد و به شکل های مختلفی نظیر استوانه‌ای (دوربین بولت) و گنبدی شکل (دوربین دام) ساخته می شوند.

 

نمونه تصویر دید در شب با استفاده از مادون قرمز

دید در شب دوربین مداربسته

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *