آشنایی با لومن نور و نحوه محاسبه آن

 

واحد لومن

لومن واحد شار درخشان روشنایی است که یک اندازه‌گیری مقدار کل نور مرئی ساطع شده توسط یک منبع در واحد زمان را گویند. شار درخشان از نظر قدرت (شار تابشی) متفاوت است زیرا شار تابشی شامل تمام امواج الکترومغناطیسی ساطع شده، در حالی که شار درخشان طبق یک مدل (یک “عملکرد درخشندگی”) از حساسیت چشم انسان به طول موجهای مختلف تعیین می شود. لومن ها به لوکس واحد نوری مربوط می شوند زیرا یک لوکس یک لومن در هر متر مربع است.

 

لومن و دوربین مداربسته

یکی از مشخصات مربوط به وضوح تصویر در دوربین مداربسته لومن یا لوکس نوری می‌باشد که این واحد مبنای حساسیت دوربین را به نور نشان می‌دهد. هر چقدر میزان این عدد کوچکتر باشد دوربین مداربسته در محیطی با نور کم قادر به دریافت و دیدن تصاویر می‌باشد.

 

دید در شب دوربین‌ مداربسته برای دید بهتر سیاه و سفید می شود چون در این حالت لوکس نوری کمتری نیاز دارد تا بتواند با غیرفعال کردن فیلتر ICR تصاویر بهتری ارائه دهد؛ به همین دلیل است که برای تقویت دید در شب از IR LED برای ایجاد نور اینفرارد استفاده می شود.

 

این عدد برای تصویر رنگی دوربین مداربسته معمولی 0.02 لوکس می‌باشد این در حالی است که برای تصویر سیاه و سفید دوربین مداربسته این عدد به معادل 0.0 لوکس نوری است. لوکس در استاندارد SI یا International Standard واحد اندازه گیری میزان نور می‌باشد.

 

میزان نور

طبق تعریف یک لوکس میزان نور حاصل از یک شمع بر روی یک صفحه به فاصله 1 متری می باشد و لومن (lumen) واحد اندازه گیری میزان نور در منبع تولید کننده در تمام جهات است. ولی واحد لوکس شدت نور دریافتی در یک نقطه را نشان می‌دهد. در حالی می توان از لومن استفاده کرد که دو منبع نور از یک نوع را با هم قیاس کنیم اما لوکس برای مقایسه منابع نور غیر همگون مناسب است، زیرا بر نور دریافتی تأکید دارد. با استفاده از محاسبه گر در سایت omnicalculator.com می توانید میزان نور محیط های مختلف را اندازه گیری نمایید.

 

نحوه تابش نور از منبع نوری و بازتاب آن به چشم انسان

تابش نور و بازتاب آن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *