دوربین مدار بسته و انواع آن

دوربین مدار بسته و انواع آن

دوربین مدار بسته cctv

کلمه "دوربین مدار بسته" برگردان فارسی به انگلیسی  " Closet Circuit television"  یا به اختصار CCTV است. معنی لغوی آن جعبه جادویی مداربسته است و به دوربین هایی اطلاق می شود که در جای خود ثابت می باشند. دوربین مدار بسته به کلیه دوربین هایی گفته می گردد که در محل خود ثابت هستند و تصاویر را به چندین محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های اعلان و مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به این حیطه بر می گردد اما معنی تخصصی و فنی آن حتی دوربین های ویدئو تلفن و کنفرانس را هم دربر می گیرد.

 دوربين مدار بسته

انواع دوربین مدار بسته از نظر نوع بستر سیگنال:

-دوربین مدار بسته آنالوگ
-دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)


 

از نظر فرم ظاهری و کاربرد :

-دوربین مدار بسته دام DOME
-دوربین مدار بسته صنعتی
-دوربین مدار بسته مینیاتوری
-دوربین مدار بسته مادون قرمز  IR
-دوربین مدار بسته اسپید دام دوربین های چرخشی  PTZ

 دوربين مدار بسته

 

دوربين مدار بسته

از نظر قاب و پوشش:

-دوربین مدار بسته ضد آب قاب بزرگ پمپ بنزینی
-دوربین مدار بسته مخفی
-دوربین مدار بسته قاب فانتزی

 دوربين مدار بسته

دوربین مدار بسته آنالوگ

این دوربین ها نسل اولیه دوربین مدار بسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات تصویر و صدا از طول امواج آنالوگ استفاده می کنند.تصویر و صدا این دوربین مداربسته هر یک توسط کابل زوجی دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از آن سیم ها نقش جلوگیری از ایجاد نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل معمول برای تصویر این دوربین مداربسته کابل کواکسیال RG59 است اگر چه برقراری ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز کاربر امکان پذیر است. کیفیت این دوربین مدار بسته همانطور که از اسمشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ می باشد. امواج آنالوگ همواره در معرض خطر نویز قرار دارد. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویز های ناشی از نوسانات ناپایدار برق همواره یکی از تهدیدات بسیار جدی بر کیفیت دوربین مدار بسته آنالوگ می باشند. به همین علت استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر قابل ملاحظه ای دارد. زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بی سیم باشد این دوربین مدار بسته ضعف بزرگی از خود بروز میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان شکل آنالوگ انتقال پیدا کنند باید از بازه فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش زیر تاثیر امواج نویز و تداخلی آن قرار می دهد. ضمن این که امکان رصد کردن تصاویر در این بازه برای هر کس دیگر به راحتی فراهم می شود. بنابراین هرگز نمی تواند راه امن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد. برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز راه حلی از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال عوض شوند. به همین دلیل از دستگاه "ضبط تصاویر دیجیتال" DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل کامل تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و برقراری ارتباط دیجیتال با شبکه را هم فراهم می کند. به دلیل قیمت پایین تر دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین مدار بسته رایج موجود در بازار ایران شناخته می شوند. اگر چه اخیرا بازار به سمت دوربین مداربسته تحت شبکه پیش می رود و بسیاری از ارگان ها و سازمان ها به سوی دوربین مداربسته IP متمایل شده اند ولی هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین مداربسته آنالوگ با نسل جدید دوربین مداربسته تحت شبکه کند است.


مزایای دوربین مدار بسته آنالوگ:

-قیمت پایین
-تنوع زیاد در بازار ایران
-سادگی نصب نسبت به دوربین مداربسته تحت شبکه


معایب دوربین مدار بسته آنالوگ:

 -کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
-امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
-هزینه بالای کابل کشی
-ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

 دوربين مدار بسته

دوربين مدار بسته

دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

دوربین مداربسته تحت شبکه نسل جدید دوربین مداربسته هستند. امروزه بازارهای بین المللی تمایل زیادی به استفاده از دوربین مدار بسته تحت شبکه نشان داده اند. این دوربین ها همانطور که از نامشان مشخص است از امواج دیجیتال برای تحلیل و ارسال و دریافت داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین مداربسته آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت سیگنال تصاویر امواج را به صورت دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج کاملا دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و هماهنگ می شوند. هر دوربین مدار بسته همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می شوند. همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین مدار بسته IP برای آنها فواید زیادی را به ارمغان می آورد.


مزایای دوربین مدار بسته تحت شبکه IP:

-کیفیت بالای تمام دیجیتال
-امکان استفاده مثبت از کابل های ارتباطی
-امکان ارتباط بیسیم با امنیت و با کیفیت بالا
-امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه


معایب دوربین مدار بسته تحت شبکه IP:

-قیمت بالای دوربین ها
-محدودیت استفاده از پهنای باند

 دوربين مدار بسته

دوربین مدار بسته تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت را دارد. می توانند از شبکه داخلی به بستر شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق تحت کنترل درآیند. برای ضبط تصاویر آنها نیازی به DVR نیست بلکه  فقط یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین مدار بسته تحت شبکه را ذخیره کند کافی می باشد. به همین دلیل معنی ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط از طریق شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال تحت عنوان NVR مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دوربین مدار بسته تحت شبکه آنجا نمود مشخصی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز مثبت به حساب می آید. اینکه چگونه تصاویر با کمترین کابل ارتباطی و با بیشترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دغدغه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم جهت برقراری ارتباط است. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند. در سیستم های دوربین مدار بسته آنجا که نیاز به سیم ارتباطی است دوربین مداربسته تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری به عمل آورند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین مداربسته تحت شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.
ارتباط دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم بسیار قابل اطمینان و امن تر است. برخلاف دوربین مدار بسته آنالوگ که این نگرانی وجود دارد که ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم در حالت دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر کاملا بی تاثیر است.

بحث دوربین مداربسته تحت شبکه همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین مدار بسته تحت شبکه هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Over Ethernet  یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین مداربسته تحت شبکه را نیز شامل شده است.POE برق را فقط در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین مداربسته تحت شبکه با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را فقط از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت و امتیاز مثبت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

لینک نمونه تصاویر دوربین مدار بسته تحت شبکه

دوربين مدار بسته

عنوان گروه اندازه نوع فایل دانلود