نحوه اتصال چشمی های سیمی به دزدگیر آژاکس با Transmitter

 

دزدگیر آژاکس شامل موشن دتکتورها (تشخیص حرکت)، دتکتور شکستن شیشه، دتکتورهای تشخیص باز شدن و ضربه و تغییر شیب، دتکتورهای دود، دتکتورهای دما و CO (مونوکسید کربن) و دتکتورهای نشت مایعات است که تمامی این دتکتورها برای اکثر سناریوهای حفاظت از محل در برابر سرقت، آتش سوزی و جلوگیری از نشت استفاده می شوند و حتی در صورت لزوم برای حفاظت بیشتر در فضای باز یا استفاده از دتکتورهای فراتر از محدوده دتکتورهای قید شده می توان با استفاده از ماژول ادغام فرستنده (Transmitter) دایره امنیتی را گسترده تر شود.

ماژول ترنسمیتر دزدگیر

 

Transmitter دزدگیر آژاکس یک ماژول بی سیم برای اتصال دستگاه های خارجی با خروجی سیم به دزدگیر آژاکس است. این ماژول دارای ورودی های Alarm و Tamper (پشتیبانی از کنتاکت های NC و NO) و دارای منبع تغذیه 3.3 ولت برای دتکتور خارجی است.

موارد زیر ممکن است با استفاده از ماژول فرستنده به دزدگیر آژاکس متصل شوند:

 • دتکتور حرکت
 • دتکتور گاز
 • دتکتور مسدود کننده
 • دتکتور محیطی
 • دتکتور نشت
 • دتکتور شکستن شیشه
 • دتکتور دما
 • دتکتور ارتعاش
 • سوئیچ reed سیمی
 • دکمه Alarm
 • دستکاری (Tamper)

و همچنین هر دتکتور و دستگاه دیگری با ترمینالهای NC/NO.

 

برای دستگاه متصل شده، می توانید یکی از پنج نوع زنگ هشدار را پیکربندی کنید، که به بهترین نحو با نوع تهدید مطابقت داشته باشد:

 • نفوذ
 • آتش سوزی
 • کمک پزشکی
 • دکمه ترس و اضطراب (Panic Button)
 • نشت گاز

 

ویژگی های Transmitter

 • دتکتورهای خارجی را بعنوان چشمی های مجموعه دزدگیر آژاکس تبدیل می کند.
 • می تواند در داخل بدنه دتکتور قرار بگیرد.
 • می تواند در داخل و خارج از منزل نصب شود.
 • می تواند به عنوان منبع تغذیه دستگاه متصل (3.3 ولت) استفاده شود.
 • مجهز به شتاب سنج (Accelerometer) است که در صورت جابجایی ماژول، زنگ خطر را به صدا در می آورد.
 • در دمای °50+ تا °25- درجه سانتیگراد و تا 75 درصد رطوبت بدون تراکم کار می کند.

Transmitter فقط با هاب کار می کند و با ocBridge Plus یا uartBridge عملیاتی نیست و کار نمی کند!

 

کدام دتکتورها بوسیله ماژول فرستنده به دزدگیر آژاکس متصل می شود؟

 

چشمی های تشخیص حرکت فضای بیرونی (Outdoor)

نمونه ماژول ترنسمیتر دزدگیر

 

ماژول فرستنده به دلیل نیاز شدید به کنترل مناطق بیرونی (خارج از خانه) طراحی و تولید شد. اگرچه نسل فعلی سیستم امنیتی آژاکس برای حفاظت از ساختمان طراحی شده است، اما شرکای اروپایی تقاضای زیادی را در این زمینه داشته اند. راه حل سریع به دستگاهی برای ادغام با دتکتورهای محبوب خارج از منزل برند Optex تبدیل شد: مانع IR مدل AX-200TFR، دتکتور حرکت پرده ای BX-80NR، VXI-RDAM و مدلهای دیگر. به همراه همکاران ایتالیایی در کمتر از شش ماه، این ماژول توسعه داده شد که در این توسعه برای دستیابی به یک ماژول یکپارچه سازی که مشکل امنیت در خارج از ساختمان را حل می کند و در عین حال امکان اجرای ده ها سناریو را نیز فراهم می کند، تلاش فراوانی شد.

 

دتکتور گاز

تشخیص نشت گاز

 

دتکتورهای نشت گاز برای تشخیص سریع نشت و اطلاع رسانی در مورد آن طراحی شده اند. این بخش از سنسورها محبوب هستند زیرا تشخیص گاز به سرعت دشوار است و خطر فاجعه به دلیل نشت قابل توجه است. سنسورها با توجه به نوع گاز قابل تشخیص طبقه بندی می شوند: طبیعی، دی اکسید کربن، مونوکسید کربن (CO) و غیره از آنجا که وزن همه گازها متفاوت است، هیچ دتکتور گاز تمام و کمالی وجود ندارد. به عنوان مثال، برای تعیین نشت گاز طبیعی، دتکتور باید در بالاترین جای ممکن نصب شود، و بالعکس برای دی اکسید کربن تا حد ممکن در پایینترین نقطه باید قرار داده شود.

دزدگیر آژاکس دارای یک دتکتور آتش شوزی است که افزایش دما، دود و غلظت CO را تشخیص می دهد. دتکتور آتش سوزی FireProtect Plus دزدگیر آژاکس

 

دتکتور لرزشی

تشخیص لرزش و ارتعاش

 

دتکتور ارتعاش یا لرزشی در هنگام دستکاری جهت نفوذ فعال می شود و زنگ خطر را به صدا در می آورد و به حرکت یا حتی کوچکترین آسیب به سازه ای که بر روی آن نصب شده است واکنش نشان می دهد. چنین دتکتورهایی بر روی درها، پنجره ها و نرده ها نصب می شوند که حتی تلاش برای بالا رفتن از نرده را گزارش می دهند.

برای عملکرد صحیح دتکتور ارتعاش با Transmitter، لازم است بسته شدن یا باز شدن حداقل 0.6 ثانیه طول بکشد. زمان های کمتر از این آستانه، توسط سیستم امنیتی بعنوان “پاسخ نادرست” نادیده گرفته می شود.

دزدگیر آژاکس دارای ترکیبی از باز شدن، ضربه و تشخیص تغییر شیب است. دتکتور DoorProtect Plus دزدگیر آژاکس

 

یک مانع از نوع IR بعنوان دتکتور محیطی

مانع ir

 

موانع IR زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که لازم است دسترسی به یک مرکز از خارج محدود شود، اما در عین حال اجازه حرکت در طول محدوده را بدهد.

این 3 مثال از دتکتورهای خارجی غیر آژاکس بود و همچنین هر دتکتور دیگری که دارای ترمینال های NC/NO باشد، می تواند با دزدگیر آژاکس ادغام و همگام سازی شود.

 

مشکلاتی که با ماژول فرستنده می تواند حل شود

 

ایجاد هشدار در هنگام فراتر رفتن دما از محدوده تعیین شده

ترموستات

 

برای دریافت هشدار در صورت افزایش/کاهش دما از یک سطح مشخص، یک ترموستات خارجی به ماژول فرستنده وصل می شود. محدوده دما بر روی ترموستات تنظیم می شود. برای نشان دادن درجه حرارت بالا و پایین، از کنتاکت های NO در حلقه های هشدار (Alarm Loops) و کنتاکت NC باید به کنتاکت Tamper ماژول فرستنده وصل شود.

 

تاییدیه بسته شدن گیت

گیت یا دروازه

 

برای کنترل بسته شدن گیت یا دروازه و مشاهده تاریخچه باز شدن/بسته شدن، می توان از ماژول فرستنده و یک سوئیچ reed سیمی یا یک سوئیچ محدود استفاده کرد.

 

کنترل ایمن

کنترل بازشدن گاوصندوق

 

برای محافظت از گاوصندوق (قطعه هنری یا هر شی با ارزش دیگر)، می توان از دستگاه External Tamper و ماژول فرستنده استفاده کرد. هنگامی که گاوصندوق تکان بخورد، دکمه Tamper کلیک می شود و کاربر یک زنگ خطر را دریافت خواهد کرد.

 

کنترل سطح آب

کنترل سطح آب

 

یک سنسور شناور امکان نظارت بر سطح آب هر نوع مجرا یا لوله و حتی یک ناو، کشتی، لنج و قایق را فراهم میکند و با عبور سطح آب از یک سطح معین یک زنگ هشدار به همراه گزارش ارسال می کند. چنین سنسورهایی هنگام پمپاژ آب از پمپ در برابر عدم بارگیری محافظت می کنند و به کنترل سطح آب در استخر یا چاه کمک می کند.

 

اتصال دکمه هشدار به پنل امنیتی

دکمه اعلام خطر

 

یک دکمه زنگ هشدار اکسترنال برای ارسال زنگ حطر به پنل امنیتی نیز می تواند از طریق ماژول فرستنده متصل شود. همانند فیلم های سینمایی هنگامی که یک کارمند دکمه ای را زیر میز هنگام سرقت از بانک فشار می دهد و زنگ هشداری را به صورت بیصدا (Silent) فعال می کند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *