مهمترین تفاوت های یک دزدگیر حرفه ای و کاملاً استاندارد

 

هنگامی که تصمیم به تأمین امنیت آپارتمان، خانه یا دفتر خود گرفتید، با یک انتخاب روبرو خواهید شد: استفاده از یک سیستم امنیتی حرفه ای یا اعتماد به سیستم دزدگیر غیر استاندارد ارزان قیمت؛ که در یک نگاه به نظر می رسد دزدگیر ارزان قیمت هم به نوبه خود می تواند به طور موفقیت آمیز عمل کند.

اما میل به مقرون به صرفه بودن می تواند منجر به مشکلات زیادی شود. دتکتورهای دزدگیر مستعد هشدارهای دروغین یا عدم پاسخگویی به تهدیدهای واقعی هستند. ممکن است عملکرد آنها به طور ناگهانی متوقف شود و سیستم به شما اختلال ایجاد شده را هشدار ندهد یا دامنه ارتباط رادیویی به سختی قادر به تحت پوشش دادن محل است و ارتباطات به طور مداوم قطع می شود و در کل دزدگیر به درستی کار نمی کند که در این صورت اموال شما (حتی زندگی مردم) در برابر حمله متجاوزان کاملاً محافظت نشده است. علاوه بر این، شرکت های امنیتی از اتصال سیستم هشدار به ایستگاه نظارت امتناع می کنند و پاسخ به هشدارها روی دوش شما قرار می گیرد.

برای کمک به شما در تصمیم گیری صحیح، ما 6 مورد اصلی را برای یک دزدگیر قابل اعتماد تنظیم کرده ایم. علاوه بر این، ما همچنین توضیح داده ایم که دزدگیر هوشمند آژاکس دقیقاً چگونه با این الزامات مطابقت دارد.

 

مهمترین ویژگی های یک دزگیر حرفه ای

 

1. سیستم امنیتی باید از چندین کانال برای برقراری ارتباط با جهان استفاده کند

ایکون راه های ارتباطی

 

دزدگیر می تواند از کانالهای ارتباطی مختلفی برای انتقال هشدارها به کاربر و شرکت امنیتی استفاده کند: GSM ،اترنت و وای فای.

سیستم های هشدار دهنده مجهز به یک کانال ارتباطی واحد هستند که غیر قابل اعتماد هستند زیرا در طول زمان به دلایل طبیعی می توانند از کار بیفتند و دیگر دزدگیر قادر به اعلام زنگ هشدار به کاربر و شرکت امنیتی نخواهد بود. به عنوان مثال، اگر موجودی حساب سیم کارت نصب شده در دزدگیر تمام شود یا به دلیل خرابی طرف ارائه دهنده سیم کارت غیرفعال شود. بعلاوه، خرابکاری این سیستم های هشدار آسان تر است: ساده ترین روش استفاده از جمر برای اختلال در فرکانس های GSM (اگر صرفاً از سیم کارت استفاده شود) یا قطع کابل اترنت (اگر فقط از اتصال اینترنت کابلی استفاده شود) می باشد.

اگر یک دزدگیر چندین کانال ارتباطی داشته باشد، یکی از آنها به عنوان کانال اصلی مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که بقیه کانال ها به عنوان پشتیبان کانال اصلی هستند. در چنین سیستم هایی از آنجا که احتمال خرابی همزمان چند کانال کمتر است، قابل اطمینان بیشتری دارند و در صورت خرابی طبیعی، سیستم به عملکرد عادی خود ادامه خواهد داد. هرچه سیستم از کانالهای ارتباطی بیشتری استفاده کند، شانس اطلاع رسانی بموقع به کاربر و سازمان امنیتی بیشتر است.

کانال ها باید انواع مختلفی داشته باشند. اگر چندین ماژول GSM در کنترل پنل دزدگیر نصب شده باشد و از هیچ کانال ارتباطی دیگری استفاده نشود، در واقع شما فقط یک کانال دارید. اگر فرکانسهای GSM مسدود شود، سیستم ارتباط خود را با کاربر از دست می دهد.

همچنین مهم است که چه مدت طول می کشد تا بین کانال های ارتباطی سوئیچ کنید. با استفاده از سیستم های هشدار ارزان، این فرآیند می تواند ده ها دقیقه طول بکشد. و طبق آمارهای بدست آمده سرقت آپارتمان بندرت بیش از 5 تا 10 دقیقه طول می کشد.

 

آژاکس از چه کانالهای ارتباطی استفاده می کند

هاب و راه های ارتباطی

 

پنل دزدگیر هاب از GSM و اترنت برای برقراری ارتباط رویدادها و زنگ هشدارها استفاده می کند و هاب پلاس در میان پنل های کنترلی بی نظیر است زیرا همزمان از چهار کانال ارتباطی مجاز استفاده می کند: وای فای، اترنت و دو اسلات سیم کارت 2G / 3G.

جابجایی از اترنت (یا Wi-Fi برای Hub Plus) به سیم کارت بلافاصله اتفاق می افتد در حالی که جابجایی بین سیم کارت های Hub Plus به 4 دقیقه نهایتاً نیاز دارد.

 

2. سیستم امنیتی باید از سرور ابری استفاده کند

سیستم ابری

 

به عنوان یک اصل، سرور ابری ارتباطی بین کنترل پنل و برنامه مدیریت سیستم امنیتی را نشان می دهد. این کاربر را قادر می سازد تا تمام جنبه های عملکرد تجهیزات را از طریق اینترنت کنترل کند حتی اگر کاربر در فاصله هزار کیلومتری مرکز قرار داشته باشد. همچنین سرور اعلان های اطلاعاتی را درباره رویدادهای سیستم و هشدارها ارسال می کند.

سرورهای ابری همچنین با آمارگیری و نمونه گیری آنلاین از پنل دزدگیر، ارتباط با تجهیزات امنیتی و عملکرد آن را کنترل می کنند. هرچه فرکانس نمونه برداری شده بیشتر باشد، سرور سریعتر وجود مشکل را تشخیص می دهد و به کاربران و شرکت امنیتی از وضعیت هشدار می دهد.

 

نحوه استفاده سیستم امنیتی آژاکس از سرویس Ajax Cloud

سیستم ابری اژاکس

 

علاوه بر توانایی کنترل پنل های دزدگیر از طریق برنامه ها و دریافت اعلان ها، سرویس Ajax Cloud وظیفه نمایش داده های فعلی دزدگیر را بر عهده دارد. این سرویس بطور مرتب (بسته به تنظیمات از 10 تا 300 ثانیه) با مرکز ارتباط برقرار می کند و وضعیت پنل دزدگیر و چشمی های دزدگیر را در اپلیکیشن آژاکس به روز می کند.

در صورت قطع اتصال هاب دزدگیر، سرویس Ajax Cloud زنگ هشدار را برای کاربران و شرکت امنیتی ارسال می کند.

 

3. دستگاه های امنیتی باید از فناوری ارتباطی قابل اعتماد برای برقراری ارتباط با کنترل پنل دزدگیر استفاده کنند

فناوری قابل اعتماد

 

در دزدگیر های بی سیم، تبادل اطلاعات بین کنترل پنل و چشمی ها (دتکتور ها) از طریق کانال رادیویی انجام می شود. ارتباطات باید بسیار قابل اعتماد باشد زیرا حتی اختلالات کوتاه مدت نامطلوب هستند (منجر به افزایش مدت زمان لازم برای برقراری ارتباط هشدار می شوند) در حالی که قطع ارتباط کاملاً غیرقابل قبول است (کنترل پنل، کاربران و شرکت امنیتی از زنگ هشدار آگاه نخواهند شد).

به طور معمول، دزدگیرهای حرفه ای در فرکانس های 433 مگاهرتز یا 868 مگاهرتز کار می کنند و برای ارتباط بین کنترل پنل و چشمی ها از یک باند فرکانس به جای یک فرکانس ثابت استفاده می کنند. این سیستم را قادر می سازد تا در صورت تداخل تصادفی یا عمدی، فرکانس عملکرد را به طور خودکار تغییر دهد. این فناوری به عنوان پرش فرکانسی شناخته می شود.

چرا وای فای برای برقراری ارتباط بین دستگاه های امنیتی مناسب نیست؟

 • در ساختمانهای آپارتمانی و دفاتر، فرکانسهای Wi-Fi (2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز) بسیار آلوده به نویز دستگاه هایی نظیر رایانه، تلفنهای هوشمند و لوازم خانگی هستند. این منجر به “پارازیت داخلی” می شود، یعنی از دست دادن داده ها در حین انتقال.
 • اگر تجهیزات شبکه تاسیسات (روترها، تکرارکننده ها) در انتقال داده از طریق Wi-Fi نقش داشته باشند، ثبات عملکرد سیستم امنیتی را تعیین می کند.
 • وای فای دارای محدوده ارتباطی نسبتاً کمی است که تقریباً 150 متر و بدون مانع است. این محدودیت با استقرار یک شبکه چند جزئی در مرکز برطرف می شود، اما هر واحد جدید قابلیت اطمینان سیستم امنیتی را کاهش می دهد.

 

آژاکس از کدام فناوری رادیویی استفاده می کند

تکنولوژی ارتباط رادیویی

 

برای برقراری ارتباط بین هاب و چشمی ها (تجهیزات جانبی)، دزدگیر آژاکس از فناوری رادیویی Jeweller استفاده می کند. در محدوده 868.0 تا 868.6 مگاهرتز یا 868.7 تا 869.2 مگاهرتز کار می کند (بسته به منطقه) و به طور مداوم سطح نویز را در کانال رادیویی بررسی می کند. به محض اینکه نویز از حد مجاز بیشتر شود، هاب Jamming را تشخیص می دهد، سوئیچ به یک فرکانس با نویز کمتر انجام می شود و اعلان های لازم را به کاربر و شرکت امنیتی ارسال می کند.

Jeweller در کمتر از 0.15 ثانیه هشدارها را به شما اطلاع می دهد، ضمن صرفه جویی در شارژ باتری دستگاه، به طور خودکار قدرت سیگنال را تنظیم می کند و دامنه ارتباطی تا 2000 متر (2 کیلومتر) را تضمین می کند.

چگونگی مقابله کردن دزدگیر آژاکس با دستگاه جمر (مولد پارازیت)

 

4. ارتباط بین دستگاه های سیستم امنیتی باید دو طرفه باشد

ارتباط رادیویی

 

ارتباط بین دستگاه های سیستم امنیتی ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد. در نمونه قدیمی، دتکتورها، آلارم ها و رویدادهای سیستم را به کنترل پنل دزدگیر منتقل می کنند، در حالی که کنترل پنل با دتکتورها ارتباط برقرار نمی کند. اگر دستگاه خراب شود (به دلیل خرابکاری یا خرابی تجهیزات) و یا اتصال قطع شود، کنترل پنل از وضعیت اطلاع نخواهد داشت که در این صورت کاربر از نقض امنیتی مطلع نخواهد شد.

در سیستم های امنیتی دارای اتصال دو طرفه، کنترل پنل و دتکتورها با یکدیگر تبادل داده می کنند. چشمی ها تا زمان دریافت تأیید از کنترل پنل، زنگ هشدار را انتقال می دهد. در این حالت، خطر از دست دادن داده ها در هنگام قطع اتصال کوتاه وجود ندارد. کنترل پنل دزدگیر می تواند تنظیمات دستگاه را تغییر داده و از دستگاه های بررسی کننده اتصال، وضعیت کلی سیستم را واکاوی کند. سطح اطمینان چنین سیستمی چندین برابر بیشتر است.

 

چگونه سیستم امنیتی آژاکس از اتصال دو طرفه استفاده می کند

ارتباط دو طرفه در هاب

 

دتکتورها هر 12 ثانیه یا بیشتر گزارشات وضعیت را به مرکز ارسال می کنند. هاب به دتکتورهای دریافت کننده گزارش پاسخ می دهد و وضعیت سیستم را در برنامه به روز می کند. اگر دستگاه به هر دلیلی پاسخ ندهد، هاب دستگاه را گم شده می داند و کاربران و شرکت امنیتی را از وضعیت مطلع می کند.

با ارسال زنگ هشدار، دتکتور درخواست تأیید از هاب می کند. اگر دتکتور پاسخی دریافت نکند، زنگ هشدار را تا زمانی که هاب آن را بپذیرد و پردازش کند، ادامه می دهد.

اتصال دو طرفه کاربر را قادر می سازد تجهیزات را از راه دور آزمایش کرده و تنظیمات آنها را از طریق برنامه های آژاکس تغییر دهد: حساسیت سنسور، بلند بودن صدای آژیرها و پاسخ آنها به آلارم و دیگر تنظیمات امنیتی.

 

5. سیستم امنیتی داده ها را رمزگذاری می کند و از کلاهبرداری محافظت می شود

رمزنگاری داده ها

 

داده های منتقل شده بین چشمی ها و پنل دزدگیر باید رمزگذاری شده و از نفوذ نرم افزاری محافظت شود. در طول زمان این امکان را فراهم می کند تا از نظارت بیش از حد تجهیزات، از جمله غلبه با کلید fob مورد استفاده برای کنترل حالت های امنیتی به عنوان بدترین حالت، جلوگیری شود زیرا مخرب های نرم افزاری کنترل کاملی بر سیستم امنیتی پیدا می کنند.

اگر سیگنال رادیویی با یک الگوریتم پیچیده رمزگذاری شود، بهینه ترین حالت ممکن است، زیرا هرچه رمزگذاری ابتدایی تر باشد، هک سیستم و دسترسی به مدیریت آن آسان تر است. به عنوان مثال، شکستن یک رمزگذاری AES 128 بیتی به صدها سال زمان نیاز دارد و یک سیستم هشدار با رمزگذاری قدیمی یا ابتدایی را می توان در عرض چند دقیقه با یک کدگیر به دست آورد.

“کد گیر وسیله ای برای رهگیری سیگنال ها بین یک سیستم امنیتی و یک دستگاه کنترل کننده است که امکان هک سیستم امنیتی را فراهم می کند.”

 

چگونه دزدگیر آژاکس در برابر نفوذ نرم افزاری محافظت می شود

محافظت از نفوذ

 

به جای الگوریتم ها و راه حل های استاندارد، ما از راه حل های اختصاصی خود استفاده می کنیم. تمام داده های ارسال شده با الگوریتم AES با یک کلید شناور رمزگذاری می شوند. هر دستگاه آژاکس دارای یک شناسه جداگانه است و پروتکل Jeweller سیستمی از خصوصیت ها و مارکرها را برای شناسایی دستگاه های خود فراهم می کند. سیستم امنیتی را نمی توان با یک کلید fob که متعلق به هاب نیست خلع سلاح کرد.

قابلیت اطمینان آژاکس با گواهینامه EN 50131 تأیید می شود و به دستگاه های سیستم امنیتی Grade 2 اختصاص داده می شود، یعنی آنها برای مقابله با مهاجمان باتجربه با تجهیزات ویژه آماده هستند.

Grades چیست و چرا داشتن آن برای یک سیستم امنیتی بسیار مهم است

 

6. سیستم امنیتی باید بتواند به یک ایستگاه نظارت در یک شرکت امنیتی متصل شود

شرکت های امنیتی

 

وظیفه دزدگیر شناسایی هر چه سریعتر تهدید است. با این حال، آگاهی از مشکل کافی نیست – شما باید به آن پاسخ صحیح دهید. با دریافت پیامی از سیستم هشدار، شخص می تواند خودش با پلیس تماس بگیرد (برخورد مستقل با مجرمان ایده خوبی نیست). با این حال، واگذاری پاسخ به متخصصان با اتصال سیستم امنیتی به ایستگاه نظارت شرکت امنیتی منطقی تر است.

سازمانهای امنیتی فقط سیستمهای امنیتی مجاز را به ایستگاههای نظارت خود پیوند می دهند. در حین فرآیند صدور گواهینامه، تجهیزات امنیتی توسط آزمایشگاه های مستقل دارای مجوز برای انجام آزمایش های خاص مورد آزمایش قرار می گیرند: یک به یک قابلیتهای کاربردی، مقاومت تجهیزات در برابر تداخل های آب و هوایی و مکانیکی و همچنین میدان های الکترومغناطیسی خارجی، کیفیت ارتباط رادیویی، و آمادگی دستگاه نسبت به تأثیرات خارجی. در صورت عدم موفقیت در حداقل یک آزمون، گواهینامه تخصصی اعطا نمی شود.

قبل از استفاده از تجهیزات جدید در شرایط زندگی واقعی، شرکت های امنیتی دستگاه ها را در داخل مکانهای از قبل آماده شده (آپارتمان ها، خانه ها، دفاتر) همراه با سیستم های امنیتی از قبل تائید شده نصب می کنند. اگر سیستم جدید از نظر قابلیت اطمینان قابل مقایسه با سیستم تائید شده باشد، مستعد تحریک کاذب و ایجاد اختلالات نباشد و تهدیدات را به درستی تشخیص دهد، مورد تائید قرار گرفته و سپس به ایستگاه های نظارت متصل می شود.

 

نحوه اتصال دزدگیر آژاکس به ایستگاه نظارت

اتصال با شرکت های امنیتی

سیستم امنیتی آژاکس تقریباً در هر جای دنیا می تواند به ایستگاه های نظارت سازمان های امنیتی متصل شود. از اپلیکیشن این مجموعه می توانید یک Security Company را مستقیماً انتخاب کنید (در ایران از این قابلیت امکان استفاده وجود ندارد):

 1. در تنظیمات هاب به Security companies بروید (Devices → Hub → Settings ⚙️ → Security companies)
 2. شرکت را از لیست انتخاب کرده و Send Monitoring Request کلیک کنید.

منوی تنظیمات

دانلود کاتالوگ محصولات و تجهیزات جانبی دزدگیر آژاکس
تنها یک دزدگیر حرفه ای قابل اعتماد که حفاظت جامع را فراهم می کند و آگاهی شما را از وضعیت موجود در این مرکز تضمین می کند، می تواند حفاظت از مردم و اموال را به شما بسپارد.

 • سیستم امنیتی به لطف چندین کانال ارتباطی همیشه با دنیای خارج در ارتباط است.
 • کاربر و شرکت امنیتی از عملکرد عادی سیستم امنیتی مطلع هستند زیرا سرور ابری به طور منظم با تجهیزات موجود در مرکز تبادل اطلاعات می کند.
 • دتکتورها، دستگاه های کنترل و آژیرها همیشه به واحد مرکزی (کنترل پنل) متصل می شوند زیرا سیستم امنیتی از فناوری ارتباطی صحیح استفاده می کند.
 • در صورت خرابی تجهیزات، کنترل پنل از مشکل مطلع شده و شما و شرکت امنیتی از وضعیت مطلع خواهید شد.
 • متجاوزان به سیستم امنیتی شما دسترسی نخواهند داشت و نمی توانند حفاظت را غیرفعال یا ضعیف کنند زیرا احتمال هک و کلاهبرداری منتفی است.
 • اگر حادثه ای رخ دهد، تیم پاسخ سریع شرکت امنیتی ظرف چند دقیقه به محل خواهد رسید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *