گرید امنیتی تعیین کننده کیفیت در دزدگیر

 

در دنیای سیستم های امنیتی که رقابت برای بهترین بودن همیشه وجود دارد که برای شروع این رقابت، ارائه ایده های نو اولین قدم برای رسیدن به این عنوان است. محصولات باید بازرسی های لازم را با موفقیت پشت سر بگذارند تا به عنوان یک راه حل امنیتی کاملاً حرفه ای در نظر گرفته شوند. فقط در این صورت است که شرکت های امنیتی، بیمه و همچنین نصاب ها مایل به همکاری با محصول شما هستند. وقتی دستگاه از مرحله صدور گواهینامه عبور می کند، اطمینان تولید کننده در مورد عملکرد، قابلیت اطمینان و دوام فناوری فراتر از کلمات است و کاربران بدون شک و تردید، می توانند به محصول اطمینان کنند تا از مال و جان آنها به معنای واقعی محافظت شود.

بنابراین بیایید در مورد چگونگی اعطای گواهینامه انطباق به سیستم های امنیتی و در مورد درجه قابلیت اطمینان صحبت کنیم، که به عنوان گرید (Grade) یا درجه بندی شناخته می شوند. تفاوت های اساسی بین آنها چیست، روش آزمایش چیست و چگونه گواهینامه کیفیت را تضمین می کند. و برای ما، این چیزی فراتر از تئوری است – در طول 4 ماه، دستگاه های آژاکس در پنج آزمایشگاه برای مطابقت با انواع قوانین، مقررات و الزامات مورد آزمایش و با موفقیت گواهینامه گرفتند.

 

چه کسی سیستم های امنیتی را ارزیابی می کند؟

ارزیابی کیفیت

 

وقتی فناوری دیجیتال مسئول اموال مردم و همچنین زندگی آنها است، باید تا حد ممکن قابل اعتماد باشد. و اگر تنها به مشخصات و اختیارات اعلام شده تولید کننده اعتماد کنیم غیرعاقلانه است و یک بررسی مستقل واجد شرایط برای تائید فناوری بکاربرده شده برای تامین امنیت، لازم می باشد. در بازار امنیت اروپا، استاندارد ایمنی EN 50131-1: 2006 است.

آزمایشگاه های معتبر تجهیزات امنیتی را با روش های خاصی مورد آزمایش قرار می دهند که عبارتند از نحوه عملکرد دستگاه ها، اینکه آیا تجهیزات در برابر آب و هوا مقاوم هستند، چگونه در برابر تداخل مکانیکی و میدان های الکترومغناطیسی خارجی مقاومت می کنند. کیفیت ارتباطات رادیویی و همچنین اینکه آیا عملکرد دستگاه می تواند از خارج تحت تأثیر قرار گیرد نیز آزمایش می شود. نتایج آزمون توسط سازمان صدور گواهینامه ثبت و بررسی می شود. اگر آزمایش های لازم بدرستی تائید شوند، روش های صحیحی برای آنها انتخاب شده و اسناد به درستی صادر شده باشد، گواهینامه اعطا می شود و درجه اطمینان را به دستگاه ها اختصاص می دهند.

 

تفاوت بین گریدها (Grades) چیست؟

انواع گرید

 

قابلیت اطمینان یک سیستم امنیتی توسط توانایی آن در مقابله با مهاجمان با گریدهای مختلف تعیین می شود. هرچه گرید بالاتر باشد، سیستم امنیتی مقاومت بیشتری دارد. دو نکته مهم وجود دارد: درجه 4 در سیستم های امنیتی موجود در بازار نادر است، زیرا الزامات استاندارد بسیار زیاد است و درجه 3 را فقط می توان به سیستم های امنیتی سیمی اختصاص داد. بنابراین به تولیدکنندگان سیستم های امنیتی بی سیم مدرن می توان درجه 1 یا درجه 2 اعطا کرد.

بدون ورود به جزئیات فنی، گرید بندی ها منعکس کننده ثبات و دامنه سیستم امنیتی هستند:

گرید 1 (Grade 1). این سیستم می تواند در برابر مهاجمان بی تجربه مقاومت کند. این از بارزترین نقاط ورود، به عنوان مثال از در ورودی محافظت می کند. این برای فضاهایی مناسب است که حداقل خطر سرقت دارند و در واقع حاوی اشیای قیمتی نیستند.

گرید 2 (Grade 2). این سیستم می تواند با تجهیزات ویژه در برابر مهاجمان باتجربه مقاومت کند. از درها، پنجره ها و سایر نقاط احتمالی ورود محافظت می کند. برای آپارتمان، خانه یا دفتر مناسب است.

گرید 3 (Grade 3). این سیستم می تواند در برابر متجاوزان با مهارت و دانش حرفه ای، که از تجهیزات الکترونیکی قابل حمل استفاده می کنند، مقاومت کند. از هر نقطه ورود احتمالی و همچنین دیوارها و سقف ها محافظت می شود. برای امکانات بزرگ تجاری مانند مراکز خرید مناسب است.

گرید 4 (Grade 4). این سیستم می تواند در برابر گروه های حرفه ای که از قبل برنامه ریزی حملات را انجام می دهند و به تجهیزات کاملی مجهز هستند مقاومت کند. این برای اشیایی مناسب است که بیشترین خطر سرقت یا حمله تروریستی را دارند.

در حالی که گریدها به دستگاه های جداگانه اختصاص می یابد، سیستم های امنیتی به عنوان یک واحد مرکزی ارزیابی می شوند. درجه سیستم توسط دستگاه سیستم با کمترین درجه تعیین می شود. یعنی اگر فقط یک دتکتور امنیتی دارای درجه 1 باشد، کل آن سیستم امنیتی درجه 1 را کسب می کند. حتی اگر 100 دستگاه امنیتی دیگر در همان سیستم درجه 3 را دریافت کنند.

 

چگونه دزدگیر آژاکس گرید 2 را کسب کرد؟

ازمایش 5 مدل

 

ما فرآیند صدور گواهینامه را با پنج دستگاه آغاز کردیم: کنترل پنل Hub، چشمی حرکت MotionProtect، سنسور مغناطیسی تشخیص بازبودن در DoorProtect، چشمی تشخیص شکستگی شیشه GlassProtect و آژیر در فضای باز StreetSiren. ما تجهیزات خود را به صدور گواهینامه TREZOR TEST برای تست بدنه و برای بقیه آزمایشها به آزمایشگاههای TESTALARM، CMI Testcom، ABEGU، VZLU TEST و موسسه EZU دادیم. همه آنها شرکت های معتبر کشور جمهوری چک با تجربه و تخصص مناسب هستند.

این دستگاه ها به عنوان بخشی از سیستم امنیتی آژاکس مورد آزمایش قرار گرفتند. کارشناسان عملکرد منظم روتین روزانه، تعامل آنها با اکوسیستم امنیتی، قابلیت اطمینان و مقاومت آنها در برابر تأثیرات خارجی را کنترل کردند. همه دستگاه ها تحت شرایط دما و رطوبت شدید مورد آزمایش قرار گرفتند. این آزمایشات 21 روز به طول انجامید. دتکتورها، آژیر و پنل دزدگیر هاب در برابر ارتعاشات، الکترواستاتیک و میدان های مغناطیسی مورد آزمایش قرار گرفتند. تلاش شد تا دستگاه ها با صفحات فلزی نازک باز شوند و دستگاه ها از پایه های SmartBracket خود جدا شوند تا بررسی کنند آیا عبور از قابلیت محافظت از دستکاری (Tamper Protection) ما امکان پذیر است. دستگاه ها حتی برای بررسی قدرت خود مورد ضربه و فشار فیزیکی قرار گرفتند.

بیشترین توجه به پنل دزدگیر هاب انجام شد، زیرا مرکز هماهنگی بین دتکتورها و چشمی ها است. کارشناسان سرعت ارسال دستورات را به چشمی ها و بروزرسانی از آنها را بررسی کردند. آنها بررسی کردند که سیستم با چه سرعتی به دکمه هشدار در صورت فشار واکنش نشان می دهد و آیا وضعیت دستگاه به درستی نمایش داده می شود. سوئیچ از برق عادی به باتری پشتیبان و همچنین اینکه آیا کنترل پنل هاب می تواند 15 ساعت باطری بکاپ تعیین شده را ارائه دهد، نیز مورد بررسی قرار گرفت. هر دو کانال ارتباطی اترنت و جی اس ام (GPRS) بررسی شدند که آیا در صورت قطعی در کانال اصلی، به کانال ارتباطی پشتیبان سریعاً تغییر می یابد یا خیر. در همان زمان، آزمایشات توان سیستم عامل (OS) هاب را تأیید کردند که این سیستم عامل را نمی توان با یک نسخه ویرایش شده جایگزین کرد.

تکنولوژی Jeweller ما نیز مورد آزمایش قرار گرفت. کارشناسان دو آنتن را که مخصوص هاب طراحی شده اند و همچنین قدرت سیگنال رادیویی را بررسی کردند. آنها بررسی کردند که آیا پینگ واقعی با 12-300 ثانیه مقرر شده مطابقت دارد یا خیر. این سیستم از نظر توانایی مقاومت در برابر جمینگ و یافتن فرکانس آزاد در صورت تداخل رادیویی مورد آزمایش قرار گرفت. آنها همچنین حفاظت در برابر دستگاه های تقلبی و قابلیت اطمینان رمزگذاری داده ها را مطالعه کردند.

چشمی MotionProtect در مورد اینکه آیا می تواند افراد را در مناطق حفاظت شده شناسایی کند یا مقاومت در برابر تداخل را آزمایش کند، مورد آزمایش قرار گرفت. آزمایش کنندگان دتکتور را به صورت مورب و در امتداد ناحیه تشخیص حرکت داده و سرعت را تغییر می دهند. آنها در جستجوی نقاط کور بودند و اینکه آیا می توانند Pyrosensor را فریب دهند. لنز MotionProtect با هوای گرم منفجر شد (شبیه سازی یک دستگاه تهویه هوا) و در زوایای مختلف تحت لامپ هالوژن قرار گرفت (شبیه سازی نور خورشید).

برای آزمایش دتکتور GlassProtect، انواع مختلف پنل های شیشه مورد ضربه قرار گرفتند. این شامل پنل های لمینت شده و روکش شده (Coated) و همچنین شیشه های عایق بندی شده بود. در کل 18 تست وجود داشت. محافظت دو عاملی در برابر هشدارهای دروغین با ضربه زدن به شیشه با گلوله های پلاستیکی و لاستیکی و همچنین لوله های فلزی آزمایش شد. فرکانس های مختلف صدای 80 دسی بل نیز مورد آزمایش قرار گرفتند.

دتکتور DoorProtect برنامه خاص خود را داشت؛ سوئیچ Reed (که در یا پنجره باز شده را ثبت می کند) با قرار گرفتن در معرض آهنربا بزرگ در طول صفحات مختلف و در فواصل مختلف آزمایش شد.

و آژیر StreetSiren توانایی اجرای 30 دقیقه با قدرت 95 دسی بل تا 113 دسی بل را آزمایش کرد. با ایجاد شرایط دمایی مختلف مانند گرما، سرما و رطوبت بالا. همانطور که مشخص شد، این دستگاه مطابق با استاندارد حفاظت IP54 است، به این معنی که می تواند در فضای باز کار کند.

پس از 4 ماه آزمایش، به هر پنج دستگاه امنیتی آژاکس گواهینامه EN 50131 صادر شد. قابلیت اطمینان Hub ،MotionProtect ،GlassProtect ،DoorProtect و StreetSiren همه گرید 2 دریافت کردند.

 

چرا یک سیستم امنیتی به گرید نیاز دارد؟

دریافت گرید

 

یک تولید کننده برای دستگاه های خود به گواهینامه احتیاج دارد. این تنها راهی است که یک سیستم امنیتی می تواند در بازار حضور داشته باشد و برای مورد استفاده کاربران قرار بگیرد.

صدور گواهینامه برای تولید کننده یک چالش است. استاندارد EN 50131 الزامات مربوط به تمام جنبه های یک دستگاه امنیتی را ذکر می کند. با رعایت این الزامات، تولیدکنندگان ارتباط دو طرفه بین تجهیزات دزدگیر، رمزگذاری داده ها یا مقاومت فیزیکی در برابر طبیعت، خرابکاری و دستکاری را از دست نخواهند داد. این تولیدکنندگان را مجبور به جستجو و یافتن راه حل می کند و آنها را به سمت ایجاد یک محصول واقعاً قابل اعتماد سوق می دهد.

دانلود کاتالوگ محصولات و تجهیزات جانبی دزدگیر آژاکس

چگونه آژاکس کیفیت عالی محصولات خود را حفظ می کند؟

آژاکس دارای گرید 2

 

در ژوئن 2018، ما تحت طرح 5 گواهینامه درجه 2 را دریافت کردیم. بنابراین هر کجا دستگاه های آژاکس را خریداری می کنید، آنها همیشه با استانداردهای کیفیت بالا مطابقت دارند. علاوه بر این، شرکتی که آزمایش های گواهینامه را انجام داد TrezorTest بود که یک شرکت معتبر جمهوری چک با شهرت عالی در اروپا در زمینه ارائه گرید برای محصولات امنیتی می باشد.

مراحل صدور گواهینامه درجه 2:

  • طرح 1: سازنده دستگاه را برای آزمایش می فرستد تا مطابقت آن را با استانداردهای اروپا تایید کند.
  • طرح 3: آزمایشات در چندین دستگاه دریافت شده از کارخانه سازنده انجام می شود. علاوه بر این، فرآیند تولیدی سری دستگاه ها نیز در هنگام صدور گواهینامه ارزیابی می شود.
  • طرح 5: شامل تمام آزمون های طرح 1 و طرح 3 است و همچنین دستگاه های خریداری شده از هر نماینده سازنده بررسی می شوند.

برای تأیید گواهینامه، ما هر ساله دستگاه هایی را برای آزمایش مجدد به TrezorTest ارسال می کنیم و از نظر مراحل انطباق فرآیند تولید مورد بازرسی قرار می گیریم. شرکت تست کننده همچنین می تواند دزدگیرهای وایرلس آژاکس را از هر یک از نمایندگان ما در هر کشور خریداری و آزمایش کند. اگر نمونه ها آزمایشات را قبول نکنند، تولید کننده گواهینامه خود را از دست می دهد. به همین دلیل است که ما از استانداردهای دقیق کیفیت پیروی می کنیم، به طوری که کلیه محصولات آژاکس عملکردهای امنیتی خود را با اطمینان انجام می دهند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *