انتخاب دقیق، آگاهانه و هوشمندانه دزدگیر

 

متأسفانه حتی میله های پنجره، درهای ضد سرقت و قفل های درجه یک نمی توانند به طور کامل از اموال شما در برابر افراد متجاوز محافظت کنند. بنابراین، وقتی صحبت از امنیت می شود، ما همیشه یک رویکرد سیستم امنیتی all-in-one برای افزایش حفاظت در جنبه هتای گوناگون را توصیه می کنیم.

یک سیستم هشدار به موقع و در لحظه یک تهدید را شناسایی می کند، با آژیر خطر مزاحمان را می ترساند، توجه افراد را جلب می کند و با کاربر خود تماس می گیرد. سیستم هشدار با قفل های امن و سنسورهای تشخیص هوشمند ترکیب می شود که در این حالت مجرمان فرصتی نخواهند داشت!

با این حال، تصمیم گیری در مورد یک سیستم امنیتی کار آسانی نیست زیرا ایمنی اموال شما مستقیماً به آن بستگی دارد. بنابراین، اجازه دهید با توضیح اینکه انواع مختلف سیستم های امنیتی به شما چه کمکی می کنند و در چنین سیستم هایی به دنبال چه چیزی باید باشید.

دزدگیرهای متفرقه

 

انواع مختلف سیستم های امنیتی کدامند؟

به طور خلاصه، سه نوع دزدگیر وجود دارد:

دزدگیر سیمی، دزدگیر بی سیم و دزدگیر ترکیبی.

در دزدگیرهای سیمی، سیگنال از دتکتورها به کنترل پنل از طریق کابل منتقل می شود اما در بی سیم از طریق کانال رادیویی این ارتباط برقرار می شود.

دزدگیرهای هیبریدی ترکیبی از سیستم های سیمی و بی سیم است و سیگنال از طریق سیم و هوا (بی سیم) منتقل می شود.

مدت طولانی است که دزدگیرهای سیمی جزو محصولات پرفروش سیستم های امنیتی هستند که این مربوط به ضعف در دزدگیرهای بی سیم است که به عنوان نمونه ضعف در کانال رادیویی است که به اندازه کافی محافظت نمی شود، سیستم ها اغلب ارتباط خود را با چشمی ها از دست می دهند و به دلیل اتصال یک طرفه، مشخص نیست که چشمی آنلاین است.

دزدگیرهای بی سیم سطح حرفه ای تکامل یافته اند و اکنون رقابت جدی برای دزدگیرهای سیمی ارائه می دهند. دزدگیرهای بی سیم مدرن اطلاعات بیشتری را ارائه می دهند، نصب آنها آسان است و به شما چیزی بیش از امنیت ارائه می دهند.

 

انتخاب دزدگیر و مواردی که در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد

 

1. اتصال به ایستگاه نظارت مرکزی

این شاخص اصلی است که باید هنگام انتخاب یک دزدگیر در نظر بگیرید. دلیل آن این است که فقط یک سیستم مجاز می تواند به یک ایستگاه نظارت مرکزی متصل شود. صدور گواهینامه برای انجام ده ها آزمایش توسط آزمایشگاه های مستقل معتبر، به تجهیزات امنیتی نیاز دارد، که اگر حتی در یک آزمون موفق نشوید، گواهی دریافت نخواهید کرد.

همچنین، قبل از راه اندازی تجهیزات جدید به عنوان یک دزدگیر کاملاً عملیاتی، شرکت های امنیتی با نصب و راه اندازی سیستم ها به طور موازی با سیستم های از قبل اثبات شده، سیستم ها را در عمل آزمایش می کنند. اگر سیستم جدید از نظر قابلیت اطمینان قابل مقایسه باشد، یعنی در معرض تحریک کاذب و ایجاد اختلال نباشد و تهدیدات را به درستی تشخیص دهد، می تواند به ایستگاه نظارت متصل شود.

بیش از 1129 شرکت امنیتی در سراسر جهان به دزدگیرهای آژاکس متصل می شوند و از طریق اپلیکیشن یک شرکت امنیتی را مستقیماً می توانید انتخاب کنید (این قابلیت بدلیل عدم وجود شرکتهای امنیتی در ایران قابل استفاده نمی باشد).

 

2. تعداد کانال های ارتباطی

هنگام انتخاب دزدگیر، به تعداد کانالهای ارتباطی توجه کنید. هرچه کانال های بیشتری وجود داشته باشد، احتمال هشدار سیستم در مورد خطر در هنگام لزوم بیشتر است. پنل های مدرن به درگاه های اترنت، Wi-Fi و ماژول های GSM مجهز هستند. به خاطر داشته باشید که باید انواع مختلفی از کانال ها وجود داشته باشد. حتی اگر این سیستم دارای سه ماژول باشد، اما همه آنها GSM باشند، همانند این است که فقط یک کانال داشته باشید؛ اگر فرکانس های تلفن همراه مسدود شود سیستم از دنیای خارج کاملاً قطع می شود.

 

3. باتری پشتیبان

یک سیستم قابل اعتماد نباید تحت تأثیر قطعی برق قرار گیرد. وجود یک باتری پشتیبان که پس از قطع برق کار مداوم را تضمین می کند مفید است. اگر باتری لیتیوم یون باشد بهتر است. چنین باتری هایی هم ظرفیت بیشتری دارند و هم تقریباً هیچ اثر حافظه (Memory effect) ندارند.

Memory effect: اثر حافظه، همچنین به عنوان اثر باتری، اثر باتری تنبل یا حافظه باتری شناخته می شود، اثری است که در باتری های قابل شارژ نیکل – کادمیوم (nickel-cadmium) و هیدرید فلز نیکل (nickel–metal hydride) مشاهده می شود و باعث می شود شارژ کمتری را در خود نگه دارند. این وضعیت وضعیتی را توصیف می کند که در آن باتری های نیکل-کادمیوم به تدریج حداکثر ظرفیت نگهداری انرژی خود را از دست می دهند در صورتی که پس از تخلیه فقط به صورت جزئی، مرتباً شارژ می شوند. با این مظمون به نظر می رسد باتری ظرفیت کمتری را به یاد می آورد.

هرچه ظرفیت باتری پشتیبان بیشتر باشد، سیستم زمان بیشتری را می تواند بدون برق کار کند. بهتر است یک کنترل پنل با باتری پشتیبان انتخاب کنید که حداقل 5 ساعت عمر باتری را تأمین کند.

باطری لیون
باطری اسید
باتری های قابل شارژ Li-Ion باتری های ژل / اسیدی
مزایا:
 • عمر باطری تا حدود 5 سال
 • چرخه شارژ / تخلیه شارژ تا 4000 بار
 • اثر حافظه بسیار کم
 • می تواند دمای کمی زیر صفر را تحمل کند
معایب:
 • هزینه بالا
 • در صورت خرابی احتمال آتش گرفتن دارد
مزایا:
 • ارزان
 • اتصال آسان
معایب:
 • عمر باطری تا حدود 3 سال
 • چرخه شارژ / تخلیه شارژ تا 400-800 بار
 • پس از تخلیه شارژ عمیق, اثر حافظه بسیار کم
 • دمای زیر صفر
 • در صورت خرید، ژل / اسید نشت می کند

 

4. محدوده عملیاتی

به محدوده ارتباطی بین هاب و چشمی ها توجه کنید. بخاطر داشته باشید که این اعداد باید با ناحیه های حفاظت شده مشخص شده و تست شده در نظر گرفته شوند. تولیدکنندگان اغلب اعداد را در منطقه باز بدون هیچ گونه تداخلی و یا مانعی نشان می دهند. در حقیقت، دامنه عملکرد یک سیگنال رادیویی به دلیل جلوگیری از انتقال سیگنال های رادیویی، می تواند به دلیل موانعی مانند دیوارها، مبلمان یا طبقات، تا حد زیادی کاهش یابد.

بنابراین هرچه فاصله عملکرد ارتباطی بیشتر باشد، منطقه تحت پوشش دزدگیر وایرلس بیشتر می شود. به عنوان مثال، هاب های آژاکس با دتکتورها در فاصله تا 2000 متر در یک فضای باز ارتباط برقرار می کنند. در داخل یک ساختمان، پوشاندن 3-4 طبقه کافی است. پس اگر یک دزدگیر با محدوده عملکرد 150 متر ارتباطش با چشمی های یک آپارتمان دو خوابه قطع شود، تعجب نکنید.

 

5. محافظت از سیستم

این سیستم باید نه تنها بتواند محل را ایمن سازد بلکه حتی در برابر نفوذهای کاملاً سازماندهی شده نیز مقاومت کند. با توجه به این نکته شرکت های در حال توسعه محصولات خود را به سطح محافظت بیشتر مجهز می کنند.

رمزگذاری (Encryption). سیگنال رادیویی بین دتکتورها و کنترل پنل هاب باید رمزگذاری شود و از جعل محافظت شود. این به شما کمک می کند تا از رهگیری سیگنال و جایگزینی تجهیزات جلوگیری شود. اگر از یک الگوریتم پیچیده AES برای رمزگذاری استفاده شود بهتر است چون فاقد کد گیرنده متناظر است و همچنین توصیه می شود از روش استاندارد رمزگذاری مانند KeeLoq که مدتهاست هک شده است، در دزدگیر استفاده نشده باشد.

تمام داده های ارسالی در دزدگیر وایرلس آژاکس با الگوریتم AES با یک کلید شناور رمزگذاری می شوند، بنابراین رمزگشایی داده ها صدها سال طول می کشد. قابلیت اطمینان آژاکس با صدور گواهینامه EN 50131 تأیید می شود و دستگاه های سیستم امنیتی سطح گرید 2 را به خود اختصاص داده اند، یعنی آنها آماده هستند تا با تجهیزات ویژه ای با مهاجمان با تجربه مقابله کنند.

گرید چیست و چرا داشتن آن برای یک سیستم امنیتی بسیار مهم است

 

رزرو کانال. دزدگیرهای وایرلس به یک کانال رادیویی تمیز نیاز دارند. متأسفانه این فقط در یک دنیای ایده آل امکان پذیر است. در حقیقت هوا با تداخل سایر دستگاه های الکترونیکی، از جمله مسدودکننده هایی (Jammers) که توسط سارقین استفاده می شود، آلوده است. برای اینکه اتصال هاب با دتکتورها در شرایط رادیویی به خطر نیفتد، برخی از تولیدکنندگان از الگوریتم های برنامه استفاده می کنند که سیستم را به طور خودکار به فرکانس تمیز منتقل می کند.

اعلان مسدود شدن. متجاوزان ممکن است کل دامنه فرکانس را مسدود (جم) کنند. در این حالت، حتی کانال رادیویی پشتیبان نیز کمکی نخواهد کرد زیرا سطح تداخل در کل باند فرکانس یکسان خواهد بود. این باعث می شود که تمام چشمی ها از دسترس خارج شوند. به همین دلیل سیستم باید به توانایی اطلاع رسانی در مورد اولین تلاش های جمینگ و شرایطی که سطح مهم تداخل رادیویی سیستم را کور کرده است، مجهز باشد.

دزدگیر آژاکس به طور مداوم سطح نویز را در کانال رادیویی بررسی می کند. به محض اینکه سطح از حد مجاز بیشتر شود، هاب پارازیت یا جمینگ را تشخیص می دهد، به یک فرکانس کمتر آلوده به نویز تغییر می یابد و اعلان های مناسب را به کاربر و CMS یک شرکت امنیتی ارسال می کند.

 

6. محافظت در برابر محرک های کاذب

اگر حیوان خانگی دارید، به دتکتورهای ایمن از تشخیص حیوانات خانگی نیاز خواهید داشت. برخی از تولیدکنندگان به کاربران توصیه می کنند که قسمت خاصی از لنزهای دتکتورها را بچسبانند، به طوری که حرکت حیوانات را در مناطق خاصی قابل مشاهده توسط چشمی نباشد. اما این توصیه خوبی نیست زیرا سیستم را به خطر می اندازد. در سیستم های قابل اعتماد، دتکتورهای حرکتی مجهز به الگوریتم هایی هستند که رویدادهای غیر مهم و تداخل های پیچیده را فیلتر می کنند: به عنوان مثال حرکات پرده، نورها و بازتاب نورها.

 

7. الزامات دمای محیط برای تجهیزات

همه سیستم ها در شرایط مختلف آب و هوایی عملکرد یکسانی ندارند. اگر اتاق گرم، مرطوب یا هر دو باشد، ممکن است با نزدیک شدن دمای اتاق به دمای بدن انسان، دتکتورهای حرکتی دیگر نتوانند حرکات انسان را تشخیص دهند. به همین دلیل یک ویژگی به نام جبران دما اختراع شده است که بسته به شرایط دمای اتاق، بطور خودکار حساسیت ردیاب را تنظیم می کند. در فصل سرما که اختلاف بین دمای هوا و دمای بدن قابل توجه است، دتکتور حساسیت کمی دارد. و در فصل گرما، دتکتور حرکت یک جسم را تشخیص می دهد حتی اگر دمای آن فقط چند درجه بالاتر از دمای محیط باشد.

 

8. راه های اطلاع رسانی درباره آلارم

در اینجا نیز قانون “هرچه بیشتر بهتر” اعمال می شود. حتی اگر در کشور دیگری هستید می توانید بلافاصله از این رویداد مطلع شوید. اعلان ها را در یک اپلیکیشن تلفن همراه، پیامک، تماس در صورت هشدار قابل دریافت هستند که کاربر باید یک روش مناسب برای ارائه هشدارها را انتخاب کند.

 

9. دتکتورهای آدرس داده شده

دتکتورهای آدرس داده شده به سرعت می فهمند که کدام یک از دستگاه ها فعال شده، شارژ آنها تمام شده یا دستکاری شده است. به این ترتیب خواهید فهمید که حرکت توسط یک دتکتور اتاق خواب تشخیص داده شده است نه آنکه در سالن است؛ یا زمان تعویض باتری چشمی است. هشدارهای آدرس دار همیشه قابل دستیابی نیستند. در دزدگیرهای سیمی، چیزی وجود دارد به عنوان حلقه خط (Line Loop) هنگامی که چندین دتکتور به یک زون متصل می شوند. اگر یکی از آنها فعال شده باشد فقط می توانید حدس بزنید کدام یک است. زمانی تشخیص دشوارتر می شود که اگر اعلان ها به صورت کدهای ناخوانا ارائه شوند، که با انواع خاصی از زنگ هشدار مطابقت دارند. در این حالت، برای رمزگشایی از آنها، باید یک برگه که کدها در آن تعریف شده است بهمراه داشته باشید.

 

10. ویژگی های اضافی

شما باید بیش از یک سیستم امنیتی درخواست کنید. دکمه های هشدار دتکتورهای دود، دما و نشتی مایعات؛ دستگاه های اتوماسیون خانگی و به لطف فناوری های مدرن اجازه می دهد همه آنها را با هم داشته باشید. در صورت امکان سیستمی را انتخاب کنید که علاوه بر آن بتواند به تجهیزات “هوشمند” مجهز باشد.

 

11. اپلیکیشن موبایل

امروزه هر تولید کننده سیستم های امنیتی که به محصولات خود و به کاربران خود احترام می گذارند، یک اپلیکیشن تلفن همراه متناسب با سیستم خود دارند. اپلیکیشن های تلفن همراه کنترل سیستم را آسانتر می کنند اما اغلب محدود به روشن یا خاموش کردن دزدگیر هستند. برخی از تولیدکنندگان اپلیکیشن را به یک کنترل پنل کاملاً کاربردی تبدیل می کنند که به روزرسانی های وضعیت را برای همه دتکتورها، اطلاعات دقیق در مورد سیستم، گزارش وقایع و ویژگی تست دستگاه ارائه می دهد. باید بدانید که همه اپلیکیشن ها به طور همزمان برای همه سیستم عامل های تلفن همراه ساخته نشده اند. در این صورت، برخی از تولیدکنندگان نسخه وب را نیز راه اندازی می کنند که می تواند در یک مرورگر وب باز شود.

محیط اپلیکیشن آژاکس

 

12. سفارشی سازی و به روز رسانی از راه دور

یک دزدگیری را انتخاب کنید که تولید کننده آن نرم افزار خود را نگهداری و به طور مرتب به روز کند. سیستم های امنیتی مدرن با به روزرسانی های مکرر خود با تلفن های هوشمند قابل مقایسه هستند. امکان شخصی سازی و به روزرسانی سیستم از راه دور باعث صرفه جویی در وقت و هزینه مورد نیاز برای دعوت از یک متخصص می شود زیرا متخصص نیز همان کار را می کند اما به صورت دستی و با هزینه جداگانه

تجهیزات آژاکس از راه دور از طریق برنامه های کاربردی برای تلفن های هوشمند، ویندوز PC و macOS تنظیم می شوند. و برای اطمینان از اینکه سیستم از ویژگی ها و دستگاه های جدید پشتیبانی می کند، ما به طور منظم نرم افزار خود را به روز می کنیم.

 

13. بازبینی ویدیو یا عکس هشدارها

اطمینان حاصل کنید که سیستم یکپارچه سازی با دوربین های نظارتی از سایر تولیدکنندگان را ارائه می دهد زیرا نظارت تصویری و تامین امنیت با دزدگیر مشابه نیستند و در عملکرد متفاوت هستند. این قابلیت ادغام دوربین مداربسته با دزدگیر به شما کمک می کند تا بلافاصله بعد از ارسال آلارم وضعیت خانه را ارزیابی کرده و علت فعال شدن سیستم را شناسایی کنید. این کار باعث می شود از زحمت و گرفتاری بی مورد، زمان و انرژی صرفه جویی شود چون ممکن است یکی از اعضای خانواده شما فراموش کرده است که سیستم امنیتی را خاموش کند و باعث هشدار کاذب در سیستم شود.

با استفاده از پروتکل RTSP می توانید هر دوربین مداربسته تحت شبکه را به دزدگیر آژاکس متصل کنید. همچنین یکپارچه سازی با دوربین ها و DVR های داهوا، هایک ویژن و سفیر نیز انجام شده است که به شما امکان می دهد تنها با چند کلیک برندهای شناخته شده نظارت تصویری را در سیستم امنیتی خود اضافه کنید.

 

14. امنیت سایبری

سیستم عاملی که دزدگیر از آن استفاده می کند نیز نقش مهمی دارد. سیستم های متن باز (Open Source) اغلب با باگ ها و مشکلات امنیتی روبرو هستند که این امر کنترل آسان سیستم را برای متجاوزان آسان می کند.

 

15. امنیت در فضای باز

برای تأمین امنیت محل سکونت شخصی خود، ما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از سارقین با آژیر خطر جهت ایجاد صدای بلند قبل از اینکه نزدیک خانه شوند، آنها را فراری داده و از اموالتان محافظت کنید.

از دتکتورهای حرکتی در فضای باز به طور کلی برای محافظت از فضای بیرونی استفاده می شود. این امر به این دلیل است که دتکتورهای معمولی برای محافظت از مناطق خارج از خانه طراحی نشده اند زیرا چندین علت بالقوه برای تحریک کاذب در فضای باز وجود دارد. به عنوان مثال، برگهای درخت که توسط خورشید گرم می شوند (ایجاد خطای کاذب در سنسورهای حرارتی)، تحرک پرندگان و حشرات، تردد حیوانات خانگی در آن منطقه، اشعه های خورشید و وزش باد غیر قابل پیش بینی همگی قابل تشخیص هستند. هر یک از اینها می تواند باعث ایجاد یک زنگ هشدار کاذب شود.

دانلود کاتالوگ محصولات و تجهیزات جانبی دزدگیر آژاکس

نتیجه

هنگام انتخاب یک دزدگیر، اطلاعات مربوط به سیستم را به دقت مطالعه کنید و به نکات کلیدی زیر توجه کنید:

 • آیا شرکت های امنیتی دزدگیر مورد نظر را به ایستگاه های نظارت مرکزی خود متصل می کنند؟ (غیر قابل استفاده در ایران)
 • سیستم از چند کانال ارتباطی استفاده می کند؟ هرچی بیشتر بهتر.
 • آیا پنل دزدگیر هاب باتری پشتیبان دارد؟ و دامنه ارتباط آن با دستگاه های سیستم چقدر است؟
 • آیا دزدگیر در برابر خرابکاری و دتکتورها از هشدارهای دروغین محافظت می شوند؟
 • دزدگیر در چه دمایی می تواند کار کند و آیا سیستم دتکتورهای حرکتی در فضای باز را ارائه می دهد؟
 • چگونه دزدگیر از آلارم های خود مطلع می شود و آیا اعلان ها به اندازه کافی خوانا و ساده هستند؟
 • اپلیکیشن موبایلی که برای کنترل دزدگیر وجود دارد چقدر راحت هستند و سازنده سیستم چه ویژگی های اضافی را ارائه می دهد؟
 • آیا دزدگیر از سفارشی سازی (Customization) از راه دور پشتیبانی می کند؟
 • آیا دزدگیر با دوربین های مدار بسته و DVR ها ادغام می شود؟

همچنین بررسی کنید که چند بار بروزرسانی سخت افزاری و نرم افزاری در تجهیزات منتشر می شود و آیا تجهیزات جدید به دزدگیر اضافه می شوند. این نشان می دهد که تولید کننده به طور فعال محصول را توسعه می دهد و از آنها نگهداری می کند.

 

مقاله مرتبط:


تفاوت دزدگیر حرفه ای و دزدگیر ارزان قیمت چیست؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *