راهنمای نصب DualCurtain Outdoor

 

DualCurtain Outdoor یک چشمی پرده ای دوطرفه فضای باز بی سیم با دامنه تشخیص قابل تنظیم تا 30 متر است. این دتکتور دارای یک سیستم ضد ماسکه شدن است و در صورت تنظیم و نصب صحیح حیوانات خانگی را نادیده می گیرد.

چشمی پرده ای دوطرفه دارای زاویه تشخیص افقی باریک است و برای کنترل محیط و معابر یک ملک نظیر پنجره ها، راهروها، درها، گیت ها طراحی شده است.

چشمی پرده ای دوطرفه فقط با هاب پلاس، هاب 2، هاب 2 پلاس و اکستندر وایرلس رکس سازگار است و از اتصال با هاب و ماژول های گیرنده ocBridge Plus و uartBridge پشتیبانی نمی شود!

چشمی DualCurtain Outdoor به عنوان بخشی از سیستم امنیتی آژاکس با اتصال از طریق پروتکل ارتباط رادیویی امن Jeweller عمل می کند. برد ارتباطی با هاب در خط دید بدون مانع تا 1700 متر است.

مشاهده محصول چشمی پرده ای دوطرفه آژاکس

 

عناصر عملیاتی

ظاهر چشمی

عناصر عملیاتی

 1. نشانگر ال ای دی به شکل آرم آژاکس
 2. لنزهای دتکتور سمت چپ
 3. سنسورهای ماسکه شدن سمت چپ
 4. لنزهای دتکتور سمت راست
 5. سنسورهای ماسکه شدن سمت راست
 6. پنل نصب SmartBracket (برای باز کردن باید آن را به پایین بکشید)

  در صورت تلاش برای جدا کردن چشمی از سطح نصب شده، قسمت سوراخ دار برای ایجاد هشدار دستکاری ضروری است. مراقب باشید این قسمت آسیببی نبیند!

 7. سوراخ برای اتصال پنل SmartBracket با پیچ

کنترل

عناصر کنترل و تنظیم در پشت چشمی قرار دارند.

کنترل چشمی

 1. دکمه دستکاری (Tamper)
 2. دکمه روشن/خاموش
 3. کد QR برای اتصال به دزدگیر

سوئیچ های کنترل سمت چپ چشمی

سوئیچ های کنترل کننده سمت چپ چشمی

 1. سوئیچ تشخیص منطقه نزدیک / Near area detection
 2. سوئیچ جهت پرتو / Beam direction
 3. سوئیچ تنظیم فاصله تشخیص / Detection distance

سوئیچ های کنترل سمت راست چشمی

سوئیچ های کنترل کننده سمت راست چشمی

 1. سوئیچ تشخیص منطقه نزدیک / Near area detection
 2. سوئیچ جهت پرتو / Beam direction
 3. سوئیچ تنظیم فاصله تشخیص / Detection distance

 

نحوه عملکرد

تشخیص تهدید توسط چشمی

DualCurtain Outdoor یک چشمی پرده ای دو طرفه مناسب نصب در فضای باز است که از سنسورهای IR برای شناسایی اشیاء متحرک با دمای نزدیک به بدن انسان استفاده می کند.

هنگامی که در حالت عملیاتی است، چشمی بطور مداوم سیگنال های سنسور را پردازش می کند. هنگامی که حرکت تشخیص داده می شود، DualCurtain Outdoor از طریق چشمک زدن آرم آژاکس بروی بدنه هشدار می دهد (اگر نشانگر آرم فعال باشد) و یک آلارم را به هاب نیز ارسال می کند. حرکت فقط در صورتی تشخیص داده می شود که هر دو سنسور IR در یک طرف تحریک شوند.

هنگامی که یک رویداد زنگ هشدار دریافت می کند، هاب آژیرها را فعال می کند، سناریوها را اجرا می کند و هشدار دریافتی را به کاربران و یک شرکت امنیتی اطلاع می دهد. تمام هشدارها و رویدادهای چشمی در فید اعلان برنامه آژاکس نشان داده می شود.

چشمی در فواصل 5 ثانیه ای از تحریکات متوالی و پشت سرهم اطلاع می دهد. این را در هنگام تست کردن چشمی در نظر داشته باشید.

DualCurtain Outdoor دارای دو سنسور تشخیص دهنده حرکت با زاویه باریک است که در هر دو طرف چشمی تعبیه شده است. برد تشخیص در مجموع می تواند تا 30 متر طول (15 متر در هر جهت) برسد.

پرتوی پرده ای چشمی

فاصله تشخیص برای هر طرف را می توان بطور مستقل تنظیم کرد و به شما امکان می دهد منطقه تشخیص را دقیقاً تنظیم کنید و از هشدارهای نادرست ناشی از بوته ها، درختان یا سایر اشیاء جلوگیری کنید.

کاربران از جایی که حرکت شناسایی شده است مطلع می شوند. اعلان ها شامل نام دستگاه، اتاق مجازی و نام طرف فعال شده است. با فشردن دکمه ایکون یک عکس از سمت تحریک شده باز می شود.

چشمی فوراً بازو نمی شود. زمان عملیاتی شدن به دو عامل بستگی دارد: تاخیر در خروج / Exit delays (مشخص شده در تنظیمات چشمی) و فاصله پینگ ردیاب (تنظیمات Jeweller، مقدار پیش فرض 36 ثانیه است). تاخیر می تواند برابر با زمان پینگ باشد و با تاخیر تنظیم شده در تنظیمات توسط کاربر بیشتر شود.

نادیده گرفتن حیوانات خانگی

نادیده گرفتن حیوانات خانگی

هنگام تنظیم و نصب صحیح، چشمی پرده ای دو طرفه DualCurtain Outdoor حیوانات خانگی با قد 80 سانتیمتر را نادیده می گیرد که به چهار سنسور IR (یک جفت در هر طرف) مجهز شده است. این چشمی وایرلس فقط هنگام تشخیص حرکت توسط هر دو سنسور در یک طرف، زنگ خطر را فعال می کند.

در صورت نصب صحیح، حیوانات فقط یکی از سنسورهای چشمی را تحریک می کنند. به این ترتیب هشدارهای کاذب در فضای باز فیلتر می شود. برای محافظت بیشتر در برابر هشدارهای دروغین، چشمی یک الگوریتم پیشرفته نرم افزاری به نام ELSA را اعمال می کند.

سیستم ضد ماسکه شدن

مسدود کردن دید چشمی

ماسکه کردن تلاشی برای مسدود کردن دید چشمی با نقاشی کردن بروی آن، پوشاندن آن، قرار دادن مانعی در مقابل لنز چشمی یا موارد دیگر است.

چشمی DualCurtain Outdoor انواع زیر ماسکه شدن را تشخیص می دهد :

 • قرار گرفتن مانع جلوی لنزهای چشمی با فاصله 10 سانتیمتری (بستگی به جنس مانع دارد).
 • نقاشی کردن یا اسپری کردن روی لنزها یا روی هر یک از سمت های دتکتور.
 • چسب زدن بروی لنزها یا روی هر یک از سمت های دتکتور.
نوع ماسکه شدن ایجاد هشدار برحسب ثانیه زمان برای بازیابی برحسب ثانیه
مانع در مقابل لنز چشمی (در فاصله حداکثر 10 سانتیمتری از لنز) 7 20
نقاشی روی لنز یا کل یک سمت چشمی 100 20
چسب زدن بروی لنزها یا کل یک سمت چشمی 100 20

این سیستم به کاربران و یک ایستگاه نظارت شرکت امنیتی در مورد ماسکه شدن اطلاع می دهد. برای محافظت و آگاهی بیشتر، پاسخ آژیرها را به ماسکه شدن روشن کنید. حداکثر زمان تشخیص ماسکه شدن 180 ثانیه است (بستگی به نوع مانع و فاصله آن دارد).

محافظت در برابر محرک های کاذب

برای فیلتر کردن آلارم های کاذب، چشمی پرده ای دوطرفه از ELSA (تجزیه و تحلیل سیگنال در لحظه) استفاده می کند. یک الگوریتم نرم افزاری سه مرحله ای که سیگنال های دریافتی از دو حسگر IR با زاویه باریک از یک سیستم نوری را تجزیه و تحلیل می کند.

1. فرم تجزیه و تحلیل

شکل هر دو سیگنال سنسور IR باید نشان دهنده تشخیص عبور از منطقه امن باشد یعنی در هر جهت ممکن یعنی یا عمودی یا در امتداد جهت اپتیک چشمی. در همان مرحله، تصحیح برای شدت سیگنال انجام می شود تا فاصله سنسورها و اندازه جسم را در نظر بگیرد.

2. مقایسه الگوها

دامنه سیگنال با پایگاه داده الگو بازبینی می شود. برای ایجاد این پایگاه داده، هزاران آزمایش از تحرکات مختلف افراد، حیوانات، چراغ ها و سایر منابع طبیعی در شرایط مختلف آب و هوایی را تجزیه و تحلیل کرده ایم. الگوهای سیگنال باید برای انسان یکسان یا تفاوت بسیار ناچیز از نمونه های قرار داده شده در پایگاه داده الگو باشد.

3. تایید زمان

هنگامی که سیگنال های هر دو سنسور IR با شرایط مطابقت دارند به این معنی است که این یک حرکت است و برای یک انسان معمولی است، الگوریتم ELSA زمان فریم های سیگنال ها را مقایسه می کند؛ که سنسورهای فوقانی و تحتانی همزمان حرکت را تشخیص می دهند.

اگر هر سه شرط برآورده شود، سیستم زنگ خطر را ایجاد می کند. الگوریتم ELSA کمتر از 1 ثانیه طول می کشد تا “تهدید” یا “زنگ هشدار” را صادر کند.

تشخیص منطقه نزدیک

بطور معمول، چشمی های پرده ای دوطرفه در فضای باز دارای یک نقطه کور در نزدیکی بدنه خود هستند. اندازه آن به ارتفاع نصب، نوع دتکتور و فاصله تشخیص حرکت بستگی دارد. نقطه کور یک آسیب پذیری بالقوه در سیستم امنیتی دزدگیر ایجاد می کند.

چشمی DualCurtain Outdoor از یک فناوری استفاده می کند که منطقه تشخیص را گسترش می دهد که در بین چشمی های پرده ای در فضای باز بی نظیر است. هنگامی که Near area detection فعال می شود، سنسور IR فوقانی یک بخش باریک اضافی در دید خود را، دریافت می کند، که به زاویه 40 درجه به سمت پایین هدایت می شود.

در صورت فعال بودن، Near area detection بطور قابل توجهی نقطه کور را در نزدیکی دید سنسورها کاهش می دهد و درها، پنجره ها و سایر مسیرهای داخل اتاق را که در مجاورت چشمی قرار دارند، امکانپذیر می کند.

حالت Near area detection برای هر طرف در قسمت پشت محفظه چشمی فعال می شود و به سنسورها اجازه می دهد هنگام عبور از فرد از محیط محافظت شده در نزدیکی دستگاه، حرکت را تشخیص دهند و نقطه کور را از بین ببرند.

حالت تشخیص منطقه نزدیک برای محافظت از پنجره ها و سایر گذرگاه هایی طراحی شده است که برای حیوانات در دسترس نیستند زیرا بطور قابل توجهی کارایی نادیده گرفتن حیوانات خانگی را در مجاورت چشمی کاهش می دهد.

تغییر زاویه دید

با سوئیچ Beam Direction، زاویه دید چشمی را می توان 3 درجه در دید افقی تغییر داد. این تغییر زاویه بطور جداگانه برای هر طرف چشمی قابل اعمال است.

اگر موانعی در منطقه تشخیص مانند ناودان ها، ستون ها یا لامپ ها وجود داشته باشد، این ویژگی به جلوگیری از ایجاد شدن نقاط کور می کند.

انتقال رویداد به ایستگاه مانیتورینگ

سیستم امنیتی Ajax می تواند آلارم ها را به ایستگاه های نظارت مرکزی (CMS) در Sur-Gard (ContactID)، SIA (DC-09) و سایر فرمت های پروتکل اختصاصی ارسال کند. لیست کامل پروتکل های پشتیبانی شده در سایت آژاکس موجود است.

شناسه دستگاه و شماره حلقه (زون) را می توان در صفحه وضعیت ها پیدا کرد. به خاطر داشته باشید که زنگ هشدار هر طرف با یک کد به یک نرم افزار CMS تحویل داده می شود. می توانید در برنامه Ajax PRO Desktop بین آلارم های چشمی سمت راست و چپ تمایز قائل شوید.

 

افزودن به دزدگیر

این چشمی پرده ای دوطرفه بی سیم با هاب، پنل های مرکزی برندهای دیگر دزدگیر و ماژول های گیرنده ocBridge Plus و uartBridge سازگار نیست.

قبل از افزودن دستگاه

 1. برنامه Ajax را نصب کنید. یک حساب کاربری ایجاد کنید. یک هاب به برنامه اضافه کنید و حداقل یک اتاق ایجاد کنید.
 2. مطمئن شوید که هاب روشن است و به اینترنت (از طریق کابل اترنت، وای فای و/یا شبکه تلفن همراه) دسترسی دارد. شما می توانید این کار را در برنامه آژاکس یا با نگاه کردن به لوگوی هاب بروی پنل هاب انجام دهید چون رنگ آن در هنگام اتصال به شبکه به رنگ سفید یا سبز می شود.
 3. با مشاهده وضعیت آن در برنامه آژاکس مطمئن شوید که هاب عملیاتی نیست و بروزرسانی نمی شود.

فقط یک کاربر یا PRO با دسترسی ادمین می تواند یک دستگاه را به هاب متصل کند.

نحوه اضافه کردن چشمی به سیستم

 1. برنامه آژاکس را باز کنید. اگر حساب شما به چندین هاب دسترسی دارد، یکی از آنها را که می خواهید که به آن DualCurtain Outdoor را اضافه کنید، انتخاب کنید.
 2. به تب دستگاه ها / Devices ایکون بروید و روی افزودن دستگاه / Add Device کلیک کنید.
 3. نام چشمی را تعیین کنید، کد QR را اسکن کنید یا آن را تایپ کنید (روی بدنه چشمی و بسته بندی قرار داده شده است)، یک اتاق و یک گروه را انتخاب کنید (در صورت فعال بودن حالت گروه).
 4. روی افزودن / Add کلیک کنید. شمارش معکوس آغاز خواهد شد
 5. با نگه داشتن دکمه روشن/خاموش به مدت 3 ثانیه دستگاه را روشن کنید.

برای اطمینان از اتصال DualCurtain Outdoor به هاب، چشمی باید در در محدوده شبکه وایرلس هاب قرار داشته باشد.

چشمی متصل در لیست دستگاه های هاب در برنامه آژاکس ظاهر می شود. بروزرسانی وضعیت دستگاه در لیست به تنظیمات Jeweller بستگی دارد. مقدار پیش فرض 36 ثانیه است.

اگر اتصال ناموفق بود، بعد از 5 ثانیه دوباره امتحان کنید. اگر به سقف حداکثر تعداد دستگاه قابل اتصال به هاب رسیده باشید، هنگام اضافه کردن دستگاه جدید به شما این مورد اطلاع داده می شود.

چشمی DualCurtain Outdoor فقط با یک هاب کار می کند. هنگامی که به یک هاب جدید متصل می شود، چشمی ارسال دستورات به هاب قبلی را متوقف می کند. پس از اضافه شدن به یک هاب جدید، چشمی از لیست دستگاه هاب قدیمی حذف نمی شود و باید بصورت دستی در برنامه آژاکس اینکار را انجام دهید.

 

آیکون ها

آیکون ها برخی از وضعیت های چشمی پرده ای دوطرفه را نشان می دهند. می توانید آنها را در تب دستگاه ها / Devices ایکون، در برنامه آژاکس ببینید.

آیکون مقدار
ایکون قدرت سیگنال Jeweller بین هاب (یا اکستندر وایرلس) و دتکتور
ایکون میزان شارژ باقی مانده باتری DualCurtain Outdoor
ایکون شناسایی نقص فنی در عملکرد. فهرست و شرح خرابی ها در منوی وضعیت دتکتور در دسترس است
ایکون کار کردن DualCurtain Outdoor از طریق اکستندر وایرلس رکس
ایکون حداقل یک طرف چشمی در حالت همیشه فعال/Always Active است

ایکون

ایکون

وقفه در هنگام ورود و یا خروج فعال شده است (برای هر دو طرف چشمی اعمال می شود)
ایکون عمکلرد DualCurtain Outdoor در حالت شب/Night Mode
ایکون DualCurtain Outdoor حرکت را تشخیص داده است
ایکون غیرفعال شدن موقت نوتیفیکیشن های مربوط به وضعیت بدنه DualCurtain Outdoor
ایکون DualCurtain Outdoor موقتاً غیرفعال شده است

 

وضعیت ها

صفحه وضعیت ها شامل اطلاعاتی در مورد دستگاه و پارامترهای عملکرد آن است. حالت های DualCurtain Outdoor را می توانید در برنامه آژاکس پیدا کنید :

 1. به تب دستگاه ها / Devices ایکون بروید.
 2. چشمی پرده ای دوطرفه / DualCurtain Outdoor را در لیست انتخاب کنید.
پارامتر مقدار
نقص فنی در عملکرد / Malfunction با فشردن ایکون لیست نقص عملکردهای DualCurtain Outdoor باز می شود.
این فیلد فقط در صورت تشخیص نقص نمایش داده می شود
دما / Temperature دمای چشمی روی پردازنده اندازه گیری می شود و به تدریج تغییر می کند.
خطای قابل قبول بین مقدار در برنامه و دمای اتاق، 2 تا 4 درجه سانتیگراد است
قدرت سیگنال / Jeweller signal Strength قدرت سیگنال بین هاب (یا اکستندر وایرلس رکس) و DualCurtain Outdoor. مقادیر توصیه شده 2 تا 3 خط سیگنال
اتصال / Connection وضعیت اتصال بین هاب یا اکستندر وایرلس و چشمی DualCurtain Outdoor:

 • آنلاین / Online — چشمی آنلاین است
 • آفلاین / Offline — بدون اتصال به چشمی
شارژ باتری / Battery Charge سطح باتری دستگاه. دو حالت موجود:

 • بسیار خوب / OK
 • باتری خالی شده / Battery discharged

هنگامی که باتری ها خالی می شوند، برنامه های آژاکس و شرکت امنیتی نوتیفیکیشن های مناسب را دریافت خواهند کرد.

پس از ارسال اعلان باتری کم، چشمی می تواند تا 2 ماه کار کند

درپوش / Lid حالت تشخیص دستکاری (Tamper) دتکتور که به جدا شدن یا آسیب دیدن بدنه واکنش نشان می دهد:

 • باز شده / Opened
 • بسته شده / Closed
وقفه ثانیه ای در زمان ورود / Delay When Entering, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه). برای هر دو طرف چشمی روشن می شود.
تاخیر در هنگام ورود (تاخیر در فعالسازی آلارم) زمانی است که کاربر باید پس از ورود به منطقه امن، سیستم امنیتی را غیرعملیاتی/Disarmed کند.
وقفه ثانیه ای در زمان خروج / Delay When Leaving, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه). برای هر دو طرف چشمی روشن می شود.
تاخیر هنگام خروج (تاخیر در عملیاتی کردن/Arming) زمانی است که کاربر باید پس از فعالسازی منطقه امن را ترک کند.
غیرفعالسازی موقت /Temporary Deactivation وضعیت عملکرد غیرفعالسازی موقت دستگاه را نشان می دهد:

 • خیر / No — دستگاه بطور معمول کار می کند و همه رویدادها را منتقل می کند.
 • فقط در / Lid only — مدیر هاب اعلان های مربوط به فعال شدن دکمه دستکاری (Tamper) دستگاه را غیرفعال کرده است.
 • بطور کامل / Entirely — دستگاه توسط مدیریت هاب بطور کامل از عملکرد سیستم حذف شده است. دستگاه از دستورات سیستم پیروی نمی کند و آلارم یا رویدادهای دیگر را گزارش نمی کند.
 • بر اساس تعداد آلارم ها/ By number of alarms — هنگامی که تعداد آلارم ها بیش از حد باشد، دستگاه بطور خودکار غیرفعال می شود (در تنظیمات برای غیرفعالسازی خودکار دستگاه ها مشخص شده است). این ویژگی در برنامه Ajax PRO پیکربندی شده است.
سمت چپ
فعال / Active نشان می دهد که آیا سمت چپ دستگاه روشن است یا خیر.
حالت های سمت چپ (زیر) در صورت فعال بودن سمت در دسترس خواهد بود
حساسیت / Sensitivity سطح حساسیت سمت چپ چشمی حرکت:

 • کم / Low
 • متوسط / Medium
 • زیاد / High
همیشه فعال / Always Active وقتی فعال باشد، سمت چپ چشمی دائماً در وضعیت عملیاتی است و حرکت را تشخیص می دهد
ضد ماسکه شدن / Anti-masking وضعیت ماسکه شدن سنسور در سمت چپ چشمی:

 • زنگ هشدار / Alarm — شناسایی ماسکه شدن
 • روشن / On — سیستم ضد ماسکه شدن روشن است
 • خاموش / Off — سیستم ضد ماسکه شدن خاموش است
سمت راست
فعال / Active نشان می دهد که آیا سمت راست دستگاه روشن است یا خیر.
حالت های سمت چپ (زیر) در صورت فعال بودن سمت در دسترس خواهد بود
حساسیت / Sensitivity سطح حساسیت سمت راست چشمی حرکت:

 • کم / Low
 • متوسط / Medium
 • زیاد / High
همیشه فعال / Always Active وقتی فعال باشد، سمت راست چشمی دائماً در وضعیت عملیاتی است و حرکت را تشخیص می دهد
ضد ماسکه شدن / Anti-masking وضعیت ماسکه شدن سنسور در سمت راست چشمی:

 • زنگ هشدار / Alarm — شناسایی ماسکه شدن
 • روشن / On — سیستم ضد ماسکه شدن روشن است
 • خاموش / Off — سیستم ضد ماسکه شدن خاموش است
فریمور /Firmware نسخه فریمور دتکتور
شناسه / ID شناسه چشمی همچنین در کد QR روی بدنه چشمی و روی بسته بندی موجود است
№ دستگاه / № Device تعداد حلقه دستگاه (منطقه)

 

تنظیمات

توجه داشته باشید که تنها بخشی از پارامترهای چشمی را می توان در برنامه آژاکس پیکربندی کرد. فاصله تشخیص، تغییر زاویه دید افقی و تشخیص منطقه نزدیک با کلیدهای روی بدنه چشمی قابل تنظیم هستند.

برای تغییر تنظیمات چشمی در برنامه آژاکس :

 1. به تب دستگاه ها / Devices ایکون بروید.
 2. چشمی پرده ای دوطرفه / DualCurtain Outdoor را در لیست انتخاب کنید.
 3. با کلیک بر روی آیکون چرخ دنده ایکون به تنظیمات / Settings بروید.

برای اعمال تنظیمات بعد از تغییر روی دکمه بازگشت / Back کلیک کنید.

تنظیمات مقدار
اولین فیلد / First field در لیست دستگاه های هاب، متن پیامک و نوتیفیکیشن ها در فید رویداد نمایش داده می شود.
برای تغییر نام دتکتور، روی آیکون مداد ایکون کلیک کنید.
نام می تواند حداکثر 12 نویسه سیریلیک یا حداکثر 24 نویسه لاتین داشته باشد
اتاق / Room انتخاب اتاق مجازی که DualCurtain Outdoor به آن اختصاص داده شده است. نام اتاق در متن پیامک و در نوتیفیکیشن ها در فید رویداد نمایش داده می شود
وقفه ثانیه ای در زمان ورود / Delay When Entering, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه). برای هر دو طرف چشمی روشن می شود.
تاخیر در هنگام ورود (تاخیر در فعالسازی آلارم) زمانی است که کاربر باید پس از ورود به منطقه امن، سیستم امنیتی را غیرعملیاتی/Disarmed کند.
وقفه ثانیه ای در زمان خروج / Delay When Leaving, sec زمان تاخیر هنگام ورود (5 تا 120 ثانیه). برای هر دو طرف چشمی روشن می شود.
تاخیر هنگام خروج (تاخیر در عملیاتی کردن/Arming) زمانی است که کاربر باید پس از فعالسازی منطقه امن را ترک کند.
وقفه در حالت شب / Delays in Night Mode اگر فعال باشد، تاخیر هنگام ورود و خروج در حالت شب اعمال می شود.
در صورت فعال بودن تاخیرها، و همچنین ویژگی عملیاتی در حالت شب / Arm in Night Mode، فیلد نمایش داده شده و فعال می شود.
عملیاتی در حالت شب / Arm in Night Mode در صورت فعال بودن، پس از وارد شدن سیستم به حالت شب، دتکتور عملیاتی می شود.
نشانگر ال ای دی هشدار / Alarm LED indication به شما امکان می دهد در صورت هشدار، تحریک شدن قابلیت دستکاری (Tamper) یا تشخیص ماسکه شدن، چراغ ال ای دی دتکتور را غیرفعال کنید.
راه اندازی سمت ها (کناره ها) / Sides setup دسترسی به منوی تنظیمات سمت راست و چپ چشمی
سمت چپ
فعال / Active وقتی فعال باشد، سمت چپ چشمی فعال خواهد بود
حساسیت / Sensitivity انتخاب سطح حساسیت سمت چپ چشمی حرکت:

 • کم / Low
 • متوسط (یپش فرض) / Normal (default)
 • زیاد / High

انتخاب سطح حساسیت در طول آزمایش منطقه تشخیص/detection zone test تعیین می شود. اگر در حین آزمایش چشمی در 5 مورد از 5 مورد به حرکت واکنش نشان ندهد، حساسیت را می توان افزایش داد.

همیشه فعال / Always Active وقتی فعال باشد، سمت چپ چشمی دائماً در وضعیت عملیاتی است و حرکت را تشخیص می دهد
ضد ماسکه شدن / Anti-masking هنگامی که فعال باشد، DualCurtain Outdoor ماسکه شدن را در سمت چپ چشمی تشخیص می دهد
سمت راست
فعال / Active وقتی فعال باشد، سمت راست چشمی فعال خواهد بود
حساسیت / Sensitivity انتخاب سطح حساسیت سمت راست چشمی حرکت:

 • کم / Low
 • متوسط (یپش فرض) / Normal (default)
 • زیاد / High

انتخاب سطح حساسیت در طول آزمایش منطقه تشخیص/detection zone test تعیین می شود. اگر در حین آزمایش چشمی در 5 مورد از 5 مورد به حرکت واکنش نشان ندهد، حساسیت را می توان افزایش داد.

همیشه فعال / Always Active وقتی فعال باشد، سمت راست چشمی دائماً در وضعیت عملیاتی است و حرکت را تشخیص می دهد
ضد ماسکه شدن / Anti-masking هنگامی که فعال باشد، DualCurtain Outdoor ماسکه شدن را در سمت راست چشمی تشخیص می دهد
اعلان با آژیر در صورت تشخیص حرکت — چپ / Alert with a siren if motion detected — left در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با شناسایی حرکت در سمت چپ دتکتور DualCurtain Outdoor فعال می شوند.
اعلان با آژیر در صورت تشخیص ماسکه شدن — چپ / Alert with a siren if masking is detected — left در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با ماسکه شدن در سمت چپ دتکتور DualCurtain Outdoor فعال می شوند.
اعلان با آژیر در صورت تشخیص حرکت — راست / Alert with a siren if motion detected — right در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با شناسایی حرکت در سمت راست دتکتور DualCurtain Outdoor فعال می شوند.
اعلان با آژیر در صورت تشخیص ماسکه شدن — راست / Alert with a siren if masking is detected — right در صورت فعال بودن، آژیرهای اضافه شده به سیستم با ماسکه شدن در سمت راست دتکتور DualCurtain Outdoor فعال می شوند.
تست قدرت سیگنال / Jeweller Signal Strength Test دتکتور را به حالت تست سطح سیگنال Jeweller سوئیچ می کند.
این تست قدرت سیگنال بین هاب و دتکتور را در فرکانس های Jeweller بررسی می‌کند تا محل نصب بهینه را برای کاربر تعیین کند.
تست منطقه تشخیص / Detection Zone Test دتکتور را به حالت تست منطقه تشخیص / detection zone test تغییر می دهد.

این آزمایش نحوه واکنش دتکتور به حرکت و ماسکه شدن را بررسی می‌کند و محل نصب بهینه را تعیین می‌کند.

پشتیبانی از 4 نوع تست:

 • سنسورهای بالایی دتکتور / Upper detector sensors
 • سنسورهای پایینی دتکتور / Lower detector sensors
 • سنسورهای ضد ماسکه شدن / Anti-masking sensors
 • همه سنسورهای حرکتی با هم / All motion sensors together
تست تضعیف / Attenuation Test دتکتور را به حالت تست تضعیف سیگنال سوئیچ می کند.
این آزمایش به شما امکان می دهد قدرت یک فرستنده رادیویی را کاهش یا افزایش دهید تا یک محیط در حال تغییر را شبیه سازی کنید تا پایداری اتصال بین چشمی و هاب (یا اکستندر وایرلس رکس) را آزمایش کنید.
راهنمای کاربری / User Guide بازکردن راهنمای کاربری دتکتور
غیرفعالسازی موقت / Temporary Deactivation به کاربر این امکان را می دهد تا بدون جدا کردن دستگاه از سیستم، اتصال آن را قطع کند که دو گزینه در دسترس است:

 • بطور کامل / Entirely — دستگاه دستورات سیستم را اجرا نمی کند یا در سناریوهای اتوماسیون شرکت نمی کند و سیستم هشدارهای دستگاه و سایر اعلان ها را نادیده می گیرد.
 • فقط درپوش / Lid only — سیستم فقط نوتیفیکیشن های مربوط به فعال شدن دکمه دستکاری (Tamper) دستگاه را نادیده می گیرد

این سیستم همچنین می تواند بطور خودکار دستگاه ها را هنگامی که از تعداد آلارم های تنظیم شده فراتر رفت، غیرفعال کند.

لغو اتصال دستگاه / Unpair Device اتصال دتکتور با هاب را قطع می کند و تنظیمات آن را حذف می کند.

 

نشانگر


نشانگر ال ای دی Outdoor DualCurtain بسته به وضعیت چشمی می تواند به رنگ قرمز یا سبز شود.

وضعیت نشانگر با فشار دادن دکمه روشن/خاموش

نشانه رویداد
روشن شدن چراغ قرمز، در حالی که دکمه فشرده شده است فشردن دکمه روشن/خاموش زمانیکه دتکتور روشن است
روشن شدن چراغ سبز، در حالی که دستگاه در حال فعال شدن است فعال کردن
چراغ قرمز روشن می شود، سپس سه بار چشمک می زند غیرفعال کردن

وضعیت نشانگر در صورت فعال شدن چشمی

نشانگر رویداد
روشن شدن چراغ سبز دتکتور حدود یک ثانیه تحریک شدن آلارم، ماسکه شدن یا تشخیص دستکاری (Tamper)
پس از روشن شدن به رنگ قرمز چشمک می زند ارور سخت افزاری. دتکتور نیاز به تعمیر دارد. تماس با پشتیبانی
چند دقیقه پس از نصب در SmartBracket به رنگ قرمز چشمک می زند کالیبراسیون ناموفق است. چیزی دید دتکتور را در حین کالیبراسیون مسدود کرده است یا به درستی نصب نشده است.
دتکتور را دوباره کالیبره کنید. برای انجام این کار، دستگاه را از پایه جدا کرده و دوباره آن را نصب کنید. کالیبراسیون مجدد بطور خودکار شروع می شود. مطمئن شوید که هیچ چیزی مانع دید دتکتور نشود
روشن شدن چراغ سبز برای چند ثانیه در حال اتصال دتکتور به هاب
هنگام هشدار، ماسکه شدن و تحریک شدن دستکاری (Tamper)، چراغ سبز به آرامی روشن و خاموش می شود نیاز به تعویض باتری

 

تست عملکرد

سیستم امنیتی آژاکس چندین تست برای انتخاب محل نصب مناسب دستگاه ها دارد.

تست های چشمی DualCurtain Outdoor بلافاصله شروع نمی شوند، اما با گذشت 36 ثانیه این فرآیند شروع خواهد شد (بطور پیش فرض 36 ثانیه). می توانید دوره پینگ دستگاه ها را در منوی Jeweller تنظیمات هاب تغییر دهید.

تست ها در منوی تنظیمات دستگاه (دستگاه ها / Devices ایکون ← چشمی پرده ای دوطرفه / DualCurtain Outdoor ← تنظیمات / Settings ایکون) در دسترس هستند :

 • تست قدرت سیگنال / Jeweller Signal Strength Test
 • تست منطقه تشخیص / Detection Zone Test
 • تست تضعیف شدن / Attenuation Test

 

انتخاب محل نصب

محافظت چشمی از محیط

چشمی وایرلس DualCurtain Outdoor برای محافظت از ناحیه اطراف تحت پوشش توسط سیستم امنیتی، مناسب است. این اجازه می دهد تا از محیط محافظت کنید و فضایی را برای حرکت آزادانه در داخل ایجاد کنید. این چشمی را می توان هم در فضای باز و هم در داخل خانه نصب کرد.

چشمی وایرلس DualCurtain Outdoor می تواند محافظت کند از :

 • درهای ورودی
 • پنجره ها
 • گیت ها
 • نرده ها
 • راهرو ها

اگر برای محافظت از درها، نرده ها این چشمی قرار است استفاده شود باید در ارتفاع 0.8 تا 1.3 متری از سطح زمین نصب شود. اگر منطقه مسطح نباشد، ارتفاع نصب از بالاترین نقطه منطقه تحت نظارت محاسبه می شود. چنین ارتفاعی یک پیش نیاز برای عملکرد مؤثر ویژگی نادیده گرفتن حیوانات خانگی است. نصب در ارتفاع نامناسب می تواند منجر به آلارم کاذب توسط عبور حیوانات شود.

اگر از دستگاه برای محافظت از پنجره ها استفاده می شود، چشمی باید در ارتفاع 0.5 تا 0.6 متری از آستانه پنجره قرار بگیرد.

محیط تحت پوشش چشمی

اگر از یک طرف دتکتور برای محافظت از در و از طرف دیگر برای محافظت از پنجره استفاده شود، دتکتور در ارتفاع 0.5 تا 0.6 متری از آستانه پنجره نصب می شود. اگر چشمی نزدیک به پنجره قرار بگیرد، گزینه Near area detection باید فعال شود (سوئیچ Near area detection در پشت چشمی). این گزینه نقطه کور نزدیک چشمی را کاهش می دهد.

هنگام انتخاب محل نصب، باید دو عامل اصلی را در نظر بگیرید : قدرت سیگنال و منطقه تشخیص.

قدرت سیگنال

چشمی DualCurtain Outdoor را در مکانی با قدرت سیگنال ثابت Jeweller (2 تا 3 خط سیگنال در برنامه آژاکس) نصب کنید. هنگام انتخاب مکان برای نصب، فاصله بین چشمی و هاب یا اکستندر وایرلس و وجود موانع بین دستگاه هایی که سیگنال رادیویی را مسدود می کنند در نظر بگیرید : دیوارها، طبقات، اشیاء بزرگ واقع در اتاق.

حتماً قدرت سیگنال Jeweller را در محل نصب بررسی کنید. اگر قدرت سیگنال کم باشد (تک خط سیگنال)، نمی توانیم عملکرد پایدار سیستم امنیتی را تضمین کنیم! حداقل، دستگاه را جابجا کنید، زیرا تغییر مکان دستگاه حتی تا 20 سانتیمتر میتواند بطور قابل توجهی دریافت سیگنال را بهبود بخشد.

اگر پس از جابجایی چشمی همچنان قدرت سیگنال ضعیف یا ناپایدار گزارش شد، از اکستندر وایرلس رکس استفاده کنید.

منطقه تشخیص

منطقه تشخیص چشمی

چشمی پرده ای دو طرفه شامل دو دتکتور حرکت پرده ای متضاد است. فاصله تشخیص بطور جداگانه برای هر طرف با سوئیچ های Detection Distance در پشت چشمی تنظیم می شود.

هنگام انتخاب محل نصب، حداکثر فاصله تشخیص مشخص شده چشمی را در نظر بگیرید. این به موقعیت سوئیچ Detection distance، نوع و سرعت حرکت انسان (دویدن، راه رفتن) و دمای محیط بستگی دارد.

موقعیت سوئیچ تنظیم فاصله تشخیص حرکت هنگام نصب در 1.3 – 0.8 متر
خط اول (مربوط به نوشته near روی بدنه) حداکثر تا 4 متر
خط دوم حداکثر تا 5 متر
خط سوم حداکثر تا 7 متر
خط چهارم حداکثر تا 12 متر
خط پنجم (مربوط به نوشته far روی بدنه) حداکثر تا 15 متر

فاصله تشخیص در سطح حساسیت متوسط، دمای محیط 23+ درجه سانتیگراد و هوای صاف و براساس راه رفتن انسان آزمایش شده است. تحت شرایط دیگر، نتایج ممکن است متفاوت باشد.

هنگام انتخاب محل قرار دادن چشمی، مطمئن شوید که از تست منطقه تشخیص / Detection zone test برای تعیین بخشی که چشمی حرکت را تا حد امکان دقیق تشخیص می دهد، استفاده کنید.

اگر موانعی در مسیر دید چشمی مانند ناودان ها، ستون ها یا لامپ ها وجود دارد، زاویه دید را روی 3 درجه تنظیم کنید (سوئیچ beam direction در پشت چشمی).

زاویه دید مسدود شده چشمی

بیشتر شدن زاویه دید چشمی

در صورت لزوم، Near area detection (سوئیچ Near area detection) را برای سمت مورد نظر روشن کنید. این حالت به سنسورهای چشمی اجازه می دهد تا حرکت را در هنگام تلاش برای نفوذ به بدنه دستگاه تشخیص دهند و نقطه کور را کاهش دهند.

هنگام نصب، عرض منطقه تشخیص را نیز در نظر بگیرید. انتخاب نادرست محل نصب چشمی پرده ای دو طرفه می تواند منجر به آلارم کاذب یا عملکرد نادرست دتکتور شود.

زاویه دید دتکتور

زاویه دید افقی چشمی

فاصله تشخیص پهنای ناحیه تشخیص
4 متر 0.25 متر
6 متر 0.45 متر
9 متر 0.7 متر
12 متر 0.9 متر
15 متر 1.15 متر

 

از موقعیت هایی که چشمی حرکت را در فاصله ای بیشتر از حد لازم تشخیص می دهد اجتناب کنید. برای انجام این کار، فاصله تشخیص مورد نظر را تعیین و تنظیم کنید. بهترین مکان برای نصب چشمی ممکن است در یک مکان بسته باشد. به عنوان مثال، زمانی که منطقه تشخیص چشمی توسط یک حصار محدود شده است چون این امر احتمال هشدارهای کاذب در پاسخ به عوامل خارجی را کاهش می دهد.

مطمئن شوید که هیچ مانعی جلوی دید چشمی را نمی گیرد. توجه داشته باشید که این چشمی وایرلس حرکت پشت شیشه را تشخیص نمی دهد. بنابراین، چشمی را در جایی نصب نکنید که یک پنجره یا یک در باز ممکن است دید دستگاه را مسدود کند.

دتکتور را در این شرایط نصب نکنید :

 • نزدیک اجسام فلزی و آینه ها (تضعیف شدن سیگنال).
 • در مقابل درختان دارای برگ در ناحیه تشخیص هر دو سنسور IR چشمی.
 • در مکان هایی که منطقه تشخیص چشمی ممکن است شامل بوته هایی به ارتفاع 80 سانتیمتر یا بالاتر باشد.
 • در مکان هایی با قدرت سیگنال کم یا ناپایدار.
 • نزدیکتر از 1 متر از هاب یا اکستندر وایرلس.

 

نصب چشمی

قبل از نصب چشمی وایرلس DualCurtain Outdoor، مطمئن شوید که مکان بهینه ای را طبق توصیه های این راهنما انتخاب کرده اید!

نصب چشمی

قبل از نصب، فاصله تشخیص دلخواه چشمی (سوئیچ Detection distance)، انحراف زاویه دید (سوئیچ Beam direction) را تنظیم کنید و در صورت لزوم حالت تشخیص ناحیه نزدیک (سوئیچ Near area detection) را فعال کنید.

 1. پنل SmartBracket را بطور موقت با بست های همراه (یا سایر اتصال دهنده های موقت مانند نوار چسب دو طرفه) وصل کنید. ارتفاع نصب 0.8 تا 1.3 متر از سطح زمین است در صورتی که نیاز به محافظت از یک در، یک راهرو، یک گذرگاه دیگر یا راه رفتن به سمت پنجره دارید. یا 0.5 تا 0.6 متر بالاتر از آستانه پنجره، اگر از چشمی برای محافظت از پنجره استفاده می کنید.

  اگر چشمی را برای محافظت از یک پنجره نصب می کنید، باید آن را نزدیک دهانه قرار دهید.رعایت ارتفاع نصب برای عملکرد صحیح نادیده گرفتن حیوانات خانگی و همچنین تشخیص ناحیه نزدیک ضروری است. برای نصب پایه SmartBracket روی بست ها، ابتدا باید سوراخ هایی در آن ایجاد کنید.

 2. چشمی را روی پنل SmartBracket نصب کنید.ناحیه تشخیص چشمی را ترک کنید (زاویه تشخیص افقی 4.5 درجه) و مطمئن شوید که هیچ حرکتی در ناحیه تحت پوشش چشمی وجود ندارد. این برای کالیبراسیون صحیح سنسورهای تشخیص ماسکه شدن ضروری است. در طول کالیبراسیون، چشمی تقریباً یکبار در ثانیه به رنگ سبز چشمک می زند. کالیبراسیون تا 2 دقیقه طول می کشد.

  هنگامی که چشمی روی صفحه نصب SmartBracket قرار می گیرد، کالیبراسیون سنسورهای تشخیص ماسکه شدن بطور خودکار شروع می شود.

 3. اگر قدرت سیگنال ناپایدار است یا اگر تک خط سیگنال نمایش داده می شود، چشمی را حرکت دهید یا از یک اکستندر وایرلس رکس استفاده کنید.

  بست ها یا نوار چسب دو طرفه فقط برای نصب موقت چشمی استفاده می شود. دستگاه متصل شده با نوار چسب می تواند در هر زمان از سطح جدا شده و سقوط کند که ممکن است منجر به خرابی چشمی شود. توجه داشته باشید که تا زمانی که دستگاه با بست یا نوار چسب نصب شده باشد، هنگامی که شخصی سعی می کند چشمی را از بین ببرد، قابلیت تشخیص دستکاری فعال نمی شود.

 4. تست های منطقه تشخیص را انجام دهید. ابتدا از سنسورهای پایینی و سپس از سنسورهای بالایی. این به تعیین و تنظیم حداکثر فاصله تشخیص مورد نیاز چشمی (تعیین شده توسط سنسور پایین تر) کمک می کند. سپس، تست منطقه تشخیص را برای هر دو سنسور بطور همزمان و همچنین تست سنسورهای ماسکه شدن را انجام دهید. در صورت عدم پاسخ به حرکت، سطح حساسیت مناسب، فاصله تشخیص (سوئیچ Detection distance)، انحراف زاویه دید (سوئیچ Beam direction) را انتخاب کنید، حالت تشخیص ناحیه نزدیک (سوئیچ Near area detection) را فعال کنید و شیب زاویه چشمی را بررسی کنید.
 5. صفحه نصب SmartBracket را با استفاده از پیچ های همراه به سطح وصل کنید. هنگام اتصال، حداقل از دو نقطه برای بستن پیچ و ثابت کردن استفاده کنید. برای اینکه قابلیت دستکاری (Tamper) به تلاش برای جدا کردن دستگاه واکنش نشان دهد، حتما گوشه SmartBracket که سوراخ دار است، حتما با پیچ ببندید.
 6. چشمی DualCurtain Outdoor را روی صفحه نصب قرار دهید، صبر کنید تا کالیبراسیون کامل شود و پیچ پایین بدنه را ببندید. بستن این پیچ برای نصب ایمن تر و به گونه ای که چشمی را نتوان به سرعت از پایه جدا کرد، مورد نیاز است.
 7. هنگامی که چشمی بطور محکم به SmartBracket متصل شود، ال ای دی چشمک می زند؛ این سیگنالی است که نشان می دهد ویژگی تشخیص دستکاری فعال شده است. اگر ال ای دی پس از نصب بروی SmartBracket چشمک نمی زند، وضعیت تشخیص دستکاری را در برنامه آژاکس بررسی کنید و سپس مطمئن شوید که صفحه به خوبی وصل شده است.

 

نگهداری

عملکرد چشمی را هر سه ماه یکبار بطور منظم بررسی کنید. بدنه چشمی را از گرد و غبار، تار عنکبوت و سایر آلاینده ها به محض ظاهر شدن پاک کنید. از یک پارچه خشک نرم که برای مراقبت از تجهیزات مناسب است استفاده کنید.

برای تمیز کردن چشمی از موادی که حاوی الکل، استون، بنزین یا سایر حلال های فعال هستند استفاده نکنید. لنز را با دقت پاک کنید؛ خراش افتادن روی پلاستیک لنز می تواند حساسیت چشمی را کاهش دهد.

باتری های از پیش نصب شده بر اساس 1 زنگ هشدار در روز با تنظیمات استاندارد Jeweller (مدت زمان پینگ 36 ثانیه) تا 4 سال عمر باتری را ارائه می دهند. هنگامی که باتری های چشمی تخلیه می شوند، سیستم امنیتی یک نوتیفیکیشن مناسب ارسال می کند و هنگامی که چشمی حرکتی را تشخیص دهد یا دستکاری فعال شود، ال ای دی روشن می شود و به تدریج خاموش می شود.

چشمی پرده ای دوطرفه وایرلس می تواند تا 2 ماه پس از سیگنال باتری کم کار کند. با این حال، توصیه می کنیم بلافاصله پس از اطلاع رسانی، باتری ها را تعویض کنید. استفاده از باتری های لیتیومی توصیه می شود. آنها ظرفیت زیادی دارند و کمتر تحت تأثیر دما قرار می گیرند.

 

مشخصات فنی

سازگاری هاب پلاس
هاب 2
هاب 2 پلاس
رکس
رکس 2
عنصر تشخیص دو سنسور IR برای هر طرف
فاصله تشخیص حرکت 4 تا 15 متر (از هر طرف بستگی به تنظیمات دارد)
زوایه دید افقی 4.5 درجه
عنصر حساس 2 عدد سنسور IR
امکان انحراف زاویه دید افقی بله تا 3 درجه
سرعت تشخیص حرکت از 0.3 تا 2.0 متر در ثانیه
قابلیت نادیده گرفتن حیوانات دارد. هنگامی که دتکتور در ارتفاع 0.8 تا 1.3 متری نصب شود و به درستی تنظیم شود، حیوانات تا قد 80 سانتیمتر را نادیده می گیرد.
محافظت در برابر تحریک کاذب +
محافظت از دستکاری (Tamper) +
محافظت از ماسکه شدن +
نصب در فضای باز و داخل ساختمان
پروتکل ارتباط رادیویی Jeweller
باند فرکانسی 866.0 – 866.5 مگاهرتز
868.0 – 868.6 مگاهرتز
868.7 – 869.2 مگاهرتز
905.0 – 926.5 مگاهرتز
915.85 – 926.5 مگاهرتز
921.0 – 922.0 مگاهرتزبسته به منطقه فروش
بیشترین توان خروجی RF 6.35mW (محدودیت تا 20mW)
تلفیق سیگنال رادیویی GFSK
محدوده سیگنال رادیویی حداکثر تا 1,700متر (بدون مانع)
منبع تغذیه دو عدد باتری CR123 3V
عمر باتری تا 4 سال
کلاس حفاظتی بدنه IP54
محدوده دمای عملیاتی از °25- سانتیگراد تا °60+ سانتیگراد
رطوبت مجاز عملیاتی حداکثر تا %95
ابعاد 174 × 123 × 88 میلیمتر
وزن 615 گرم
زمان سرویس دهی 10 سال

 

اقلام جعبه دتکتور DualCurtain Outdoor

 • چشمی دوطرفه پرده ای DualCurtain Outdoor
 • پنل نصب SmartBracket
 • دو عدد باتری CR123 (از پیش نصب شده)
 • کیت نصب
 • دفترچه راهنما

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *