کیفیت خدمات شبکه

 

تعریف

قابلیت Quality of Service که به اختصار QoS شناخته می شود به کیفیت خدمات مدیریت ترافیک شبکه گفته می شود که با فعال بودن این Function در سوئیچ شبکه یا سوئیچ PoE شبکه موجب کاهش تعداد Packet Loss و زمان تأخیر شبکه می شود. با استفاده از QoS می توانید منابع شبکه را با تعیین اولویت ها برای هر نوع داده مانند صدا/تصویر، برنامه ها و حتی دانلود/آپلود را مدیریت نمایید.

کیفیت خدمات

 

کاربرد QoS

این قابلیت یک شرح یا اندازه گیری عملکرد کلی یک سرویس، که به صورت قابلیت نرم افزاری در سوئیچ شبکه تعبیه شده است و برای شبکه های کامپیوتری با ترافیک بالا که در شرکت های بزرگ و بستر تمام خدمات ارائه شده آن شرکت بر اساس شبکه داخلی می باشد بسیار حائز اهمیت است.

به عنوان مثال مجموعه ای که دارای تلفن VoIP می باشد، الویت VoIP نسبت به تمامی امکانات فعال در شبکه بالاتر است و به دلیل دانلود سنگین فایل توسط هر کاربر یا کاربران، ارسال/دریافت فایلهای سنگین کاربران به همدیگر/سرور و حتی چک کردن تمامی دوربین های مداربسته مجموعه در آن واحد نباید در کارکرد VoIP مشکلی ایجاد شود.

شما می توانید با اعمال محدودیت بر روی هر کاربر از ایجاد مشکلات ناشی از اتفاقات قید شده، شبکه ای Stable و فاقد Packet Loss در مجموعه داشته باشید.

 

مهمترین استفاده

یکی از استفاده های مهم این قابلیت برای کاهش دادن حداکثری تاخیر در شبکه است، تا بتوان بهترین بهینه سازی را بر ارتباطات داخل شبکه انجام داد. QoS تاثیر مستقیم بر پهنای باند شبکه دارد که میتوان تعریف کرد هر کاربر به چه میزان می تواند در واحد زمان دانلود و آپلود داشته باشد تا کل پهنای باند شبکه درگیر استفاده یک Nod از شبکه یا حتی اینترنت نشود.

نمونه هایی از سوئیچ HRUI که دارای قابلیت QoS هستند:

سوئیچ hr600-swtg342408f

سوئیچ مدیریتی گیگ اچ ار یو ای HRUI HR600-SWTG342408F-400

سوئیچ hr-afgm-swtg342408s

سوئیچ مدیریتی PoE گیگ اچ ار یو ای HRUI HR-AFGM-SWTG342408S

سوئیچ hr901-afgm-2444s-400

سوئیچ مدیریتی گیگ PoE اچ ار یو ای HRUI HR901-AFGM-2444S-400

سوئیچ hr901-afg-242s-300

سوئیچ گیگ PoE اچ ار یو ای HRUI HR901-AFG-242S-300

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *