کنترل دزدگیر سیمی به عنوان راه حل دوم امنیتی از طریق تلفن هوشمند

 

مولتی ترانسمیتر

ماژول فرستنده چندگانه MultiTransmitter امکان اتصال چشمی های سیمی دزدگیرهای منسوخ شده را به دزدگیر آژاکس فراهم می کند، که این ادغام باعث می شود تنظیمات انعطاف پذیرتری برای چشمی های قدیمی و کاربرانی که از این سیستم های قدیمی استفاده می کنند فراهم شود. در دزدگیر مدرن آژاکس قابلیت های مهمی نظیر اتوماسیون سازی دزدگیر با سناریوها، کنترل عملکردهای دزدگیر با گوشی های هوشمند و همچنین امکان دریافت بروزرسانی فراهم شده است که بواسطه ماژول مولتی ترانسمیتر، چشمی های قدیمی میتوانند بخشی از این عملکردها باشند.
مشاهده این محصول

 

پیشینه

فناوری های امنیتی هر روز در حال پیشرفت هستند. چندی پیش، دزدگیرها صرفاً برای اطلاع رسانی در صورت نفوذ استفاده می شدند ولی اکنون آنها بخش مرکزی در سیستم امنیتی یک مجموعه هستند که محافظت خودکار در برابر انواع تهدیدها، نظارت تصویری و قابلیت های خانه هوشمند بصورت ترکیبی ارائه می دهند.

این جهش فناوری، این صنعت را به دو بخش تقسیم کرده است که در یک طرف، سیستم های قدیمی امنیتی وجود دارد که عملکردهای خود را بدرستی انجام می دهند، اگرچه امکانات نوسازی و بروزرسانی را ارائه نمی دهند و از طرف دیگر، سیستم های خانه هوشمند وجود دارد که بسیاری از ویژگی های هوشمند را ارائه می دهند اما همیشه آماده نیستند تا امنیت قابل اطمینان را ارائه دهند.

در روند توسعه دزدگیر آژاکس، با الهام از این تقابل، استانداردهای امنیتی هر دو نسل باهم ترکیب شد تا یک تجربه کاربر پسند بدست آید. با این حال، آژاکس یک اکوسیستم متمایز از این نوع دستگاه ها دارد که برای استفاده از این امکانات باید کاملاً به دزدگیر آژاکس، سیستم امنیتی قدیمی را به آن سوئیچ کنید. این سیستم از پروتکل ارتباط رادیویی اختصاصی برای ارتباط با دتکتورها و چشمی ها استفاده می کند و از طریق نرم افزار این ارتباط انجام می شود. در روزهای اولیه توسعه، سیستم امنیتی آژاکس از چشمی های غیر هم برند پشتیبانی نمی کرد.

در سال 2017، با انتشار Transmitter، ماژولی برای ادغام دستگاه های سیمی غیر آژاکس با سیستم آژاکس ارائه شد که باعث شد تا حدی شکاف بین فناوری های مدرن و قدیمی کاهش پیدا کند. با استفاده از این ماژول، هر دتکتور یا چشمی سیمی با تماس NC / NO می تواند بخشی از سیستم امنیتی بی سیم آژاکس شود. این ماژول واسطی بین دریافت سیگنال از طریق کابل یک چشمی سیمی و ارسال این سیگنال با پروتکل رادیویی Jeweller به پنل مرکزی دزدگیر است. مدیریت حالت های امنیتی هر دو سیستم های امنیتی غیر آژاکس و آژاکس در نرم افزار موبایل آژاکس انجام می شود.

ماژول ترانسمیتر دزدگیر

فرستنده (Transmitter) می تواند نه تنها به عنوان ارتباط دهنده سیگنال بلکه به عنوان منبع تغذیه چشمی ها نیز عمل کند

 

Transmitter برای گسترش دزدگیر آژاکس با دستگاههایی که مشکلات خاصی را حل می کنند طراحی شده است: دتکتور نشت گاز خانگی، سنسور تشخیص نشتی مایعات، ترموستات ها، موانع و مسدود کننده های IR. با این نوع پشتیبانی از محصولات غیر آژاکس، این دستگاه فرستنده به خوبی در بازار سیستم های امنیتی آژاکس مورد استقبال متخصصان بدلیل امکان پیکربندی و کنترل از راه دور قرار گرفت؛ نصابان با استفاده از Transmitter شروع به بازسازی کل سیستم های امنیتی سیمی قدیمی کردند.

همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید از 5، 10، 20 فرستنده به طور همزمان استفاده شده است، که امکان تطبیق پذیری بالای این فرستنده را نشان می دهد. علی رغم هزینه چنین راه حلی، استفاده از چندین فرستنده امکانپذیر است تا از ویژگی های هوشمند چشمی ها و دتکتورهای قدیمی به خوبی استفاده شود. برخی از کاربران از ماژول فرستنده آژاکس برای افزایش امنیت به گاراژهای زیرزمینی، انبارها و گاوصندوق ها، جایی که امواج رادیویی نمی توانند نفوذ کنند، استفاده کردند.

باکس نگهدارنده ماژول

 

ماژول دزدگیر MultiTransmitter یک ماژول یکپارچه سازی با 18 منطقه سیمی (wired zones) است. این ماژول به جای کنترل پنل دزدگیر قدیمی قرار می گیرد و دستگاه های سیمی را به یک کنترل پنل بی سیم (تمامی مدل های کنترل پنل هاب) متصل می کند. با این روش یکپارچه سازی، تنظیمات بیشتر، سناریوهای اتوماسیون و کنترل بیشتر را از طریق تلفن های هوشمند برای کاربران فراهم می شود.

ماژول MultiTransmitter از طریق ارتباطات رادیویی Jeweller، تجهیزات سیمی را به هاب متصل می کند

 

ویژگی های سخت افزاری ماژول فرستنده چندگانه

نمای داخلی ماژول ترانسمیتر

 

مالتی ترانسمیتر دارای 18 زون سیمی برای ارتباط دستگاه ها و Tampers است که از 4 نوع اتصال پشتیبانی می کنند: NO ،NC (بدون مقاومت)، EOL (NC با مقاومت)، EOL (NO با مقاومت). علاوه بر 18 منطقه، ماژول دارای سه خروجی 12 ولت است: 2 اصلی و 1 جداگانه برای دتکتورهای آتش سوزی.

نقشه مدار ماژول

 

این ماژول از منبع تغذیه 110/230 ولت بهره می برد و در صورت قطعی برق، امکان قرارگیری باتری پشتیبان در بدنه خود دستگاه وجود دارد که میتواند برق مورد نیاز خود ماژول و دستگاه های متصل را تأمین کند. همچنین در صورت قطعی برق، یک اعلان در نرم افزار برای کاربر ارسال می شود.

در نرم افزار دزدگیر آژاکس، امکان تعریف یک اتاق، یک گروه، یک نوع دستگاه (دتکتور / Tamper) و یک نوع Alarm برای هر دستگاه وجود دارد. به همین دلیل، کاربران می توانند اعلان واضحی را دریافت کنند که نشان می دهد چه اتفاقی، چه زمانی و در کجا رخ داده است. کاربر می تواند یکی از پنج نوع Alarm را انتخاب کند:

  • نفوذ
  • آتش سوزی
  • کمک پزشکی
  • Panic button (دلهره و اضطراب)
  • نشت گاز

این ماژول به دو دکمه تشخیص دستکاری (Tamper Buttons) مجهز شده است، که به باز شدن در بدنه و جدا شدن بدنه از دیوار واکنش می دهد که با این ویژگی، باز کردن و دستکاری کردن این ماژول بدون آگاهی شما امکان پذیر نیست و نوسان میزان مقاومت این اختیار را به نرم افزار می هد، تا ماژول فوراً متوجه اشکال، قطع برق یا قطع کابل سیگنال دتکتور متصل شود.

 

تجربه کاربری جدید

ماژول دزدگیر MultiTransmitter این امکان را فراهم می کند که از یک دزدگیر سیمی قدیمی به دزدگیر وایرلس آژاکس بصورت مرحله به مرحله سوئیچ کنید. برای شروع، یک پنل دزدگیر هاب و یک ماژول ادغام کافی است. با استفاده از آنها، کاربران مدیریت امنیت و گزارش رویداد را در برنامه و همچنین گزینه های گسترده بهبود امکانات را بدست می آورند. نشت یاب بی سیم، تشخیص دهنده های دود و شکست شیشه، آژیرهای خیابانی و خانگی، پریزهای هوشمند و رله ها که تمامی این دتکتورها را می توان در لحظه نوسازی یا در آینده به دزدگیر اضافه کرد.

در دزدگیر آژاکس، کاربران می توانند نحوه دریافت هشدارها و اعلان های رویدادهای سیستم را از طریق Notifications، پیامک یا تماس مشخص کنند. دتکتور حرکتی MotionCam به شما امکان می دهد که فقط در چند ثانیه متوجه شوید که آیا واقعاً یک نفوذ رخ داده است یا کسی فراموش کرده است که دزدگیر را خاموش یا غیر عملیاتی کند.

برای متخصصان نصب سیستم های امنیتی، ماژول MultiTransmitter گامی به سمت خدمات از راه دور است. در برنامه تلفن همراه Ajax PRO: Tool for Engineers یا برنامه Ajax PRO Desktop PC، می توانید تأخیر را از راه دور هنگام ورود/خروج تنظیم کنید، برنامه ای را برای روشن کردن حالت شب (Night Mode) و فعال کردن آژیر هنگام فعال شدن دتکتورها تنظیم کنید در صورت اشکال در عملکرد، دستگاه را موقتاً خاموش کنید. با استفاده از ترمینال های جداگانه برق، آلارم های نادرست دتکتورهای آتش سوزی متصل به MultiTransmitter را می توان در برنامه تنظیم مجدد کرد.

با این قابلیت ها و تنظیمات، جهت اکثر مشکلاتی که در پروژه ایجاد می شد و نصاب می بایست به محل مراجعه و با عیب یابی رفع مشکل می نمود به حداقل ممکن رسیده است و دیگر هیچ بازدید غیرضروری از پروژه برای حل اینگونه مشکل ها وجود ندارد.

MultiTransmitter همراه با پنل دزدگیر هاب، ثبات ارتباطات سیستم با کاربر را به سطح جدیدی می رساند. هاب های دزدگیر آژاکس حداکثر از 4 کانال ارتباطی پشتیبانی می کند که می تواند شامل اترنت، Wi-Fi و سرویس تلفن همراه (2G / 3G / 4G) باشد. اگر هاب نتواند به هیچ یک از کانال ها متصل شود، کاربران در عرض یک دقیقه از این موضوع مطلع خواهند شد که نسبت به دزدگیرهای قدیمی که بعد از ساعت ها کاربر متوجه خرابی میشد، یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می شود.

عملکرد اساسی دیگری که مالتی ترانسمیتر برای سیستم های امنیتی سیمی منسوخ شده باز می کند، حالات اتوماسیون است. آنها به سیستم اجازه می دهند تا نه تنها تهدید را گزارش کند بلکه بطور فعال در برابر آن مقاومت کند. این به پریزها و رله های هوشمند احتیاج دارد که با سوئیچ کردن چراغ خاموش به روشن یا بالعکس، باز و بسته شدن کرکره ها، قفل و باز کردن قفل های برقی و مواردی مشابه از این دست را امکانپذیر می سازد.

 

چهار قدم برای دستیابی به قابلیت های جدید

فرآیند نصب و پیکربندی MultiTransmitter در زمانی کوتاه و با حداقل تنظیمات، انجام می شود. مانند سایر دستگاه های آژاکس، ماژول با اسکن یک کد QR در نرم افزار به هاب متصل می شود. هنگام اتصال دستگاه های سیمی، MultiTransmitter کلیه تجهیزات متصل را نشان می دهد و اگر دستگاه به اشتباه وصل شده باشد، سیستم در این باره به شما اطلاع می دهد.

4 قدم برای نصب ماژول

با اتصال یک سیستم آلارم سیمی از طریق MultiTransmitter به هاب، دیگر نگران همگام سازی دزدگیر آژاکس با دزدگیرهای قدیمی را نخواهید داشت.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *