تشخیص تهدیدات واقعی با چشمی تشخیص حرکت آژاکس

 

نصب چشمی دزدگیر بروی دیوار

دزدگیر حرفه ای آژاکس میتواند امنیتی بیش از حد انتظار برای ملک ها و اموال فراهم آورد و سلامتی و حتی کیفیت زندگی را افزایش دهد. آژاکس به عنوان برترین سیستم امنیتی اروپا در 4 سال گذشته، یک راه حل جامع و منعطف برای امنیت داخلی ایجاد کرده است. آژاکس با عنوان ترین سیستم امنیتی امروز اروپا است. ما اکنون آماده ایم که فراتر از مکان حرکت کنیم و از کیفیت بالای حفاظت از مناطق مجاور اطمینان حاصل کنیم.

طیف جدیدی از چشمی های مخصوص فضای باز MotionProtect Outdoor توسط دزدگیر آژاکس ارائه شده است؛ این چشمی یک دتکتور تشخیص حرکت با الگوریتم دو فاز برای محافظت در برابر محرک های کاذب، مصونیت از خطای ایجاد شده توسط حیوانات خانگی و یک سیستم anti-masking بصورت پیشرفته است که این چشمی را تبدیل به قابل اطمینان ترین راه حل برای تامین امنیت فضای بیرونی، کرده است.

 

تمرکز صحیح

محدوده تحت پوشش چشمی دزدگیر

 

بازار امنیت در اروپای غربی تفاوت قابل توجهی با سایر بازارها دارد چون بخش قابل توجهی از مردم در خانه های خصوصی و خانه های شهری زندگی می کنند. به طور سنتی، توسعه یک سیستم امنیتی با ملک مجاور آغاز می شود: به منظور ترساندن سارقین با آژیر خطر هنگام نزدیک شدن به خانه، از ملک واقع در مجاورت ملک شما هم محافظت می شود و چند دقیقه ارزشمند در اختیار ساکنان در صورت نفوذهای شبانه، قرار می دهد. فقدان چشمی های Outdoor در فضای باز مانع اصلی گسترش گسترده امنیت در محدوده تحت پوشش دزدگیر آژاکس بود.

آژاکس با انتشار ماژول ادغام Transmitter بسرعت به این فقدان امنیتی پاسخ داده و با اتصال این ماژول از طریق فناوری وایرلس Jeweller به چشمی های سیمی موجود در بازار، از جمله اتصال به چشمی های مخصوص فضای باز را امکان پذیر می کند.

دستگاه transmitter دزدگیرآژاکس

 

با وجود این ماژول، دزدگیر آژاکس با مرحله دیگری نیز در پیشرو بود. یک نظرسنجی از متخصصان بازار امنیت راجب به عمکلرد ایده آل یک دتکتور حرکتی در فضای باز انجام شد. نتیجه نهایی این نظرسنجی بر این مسئله اشاره داشت که دقت عمل بالاترین اولویت را دارد. طبق نظرات متخصصان این حوزه، حتی بهترین دستگاه های این سطح از سیستم های امنیتی نیز باعث ایجاد هشدار غلط توسط تحریک کاذب می شوند که منجر به هدر رفت هزینه و زمان کاربران می شود. حتی برخی از آنها اعلام کردند که این مشکل آنقدر جدی است که برخی از مشتریان از خرید این گونه چشمی های مخصوص فضای بیرونی امتناع می کردند و برای جبران این نقص امنیتی در فضای بیرونی، مجبور به نصب سیستم نظارت تصویری (دوربین مدار بسته) می شدند.

آژاکس این شرایط را به عنوان یک چالش در نظر گرفت و لیستی از نیازهای MotionProtect Outdoor را بر مبنای نظرات بدست آمده، قرار داد:

  1. سیستم تشخیص حرکت کاملاً دقیق. چشمی باید در هنگام کار حتی در سخت ترین شرایط فقط در برابر تهدیدات واقعی واکنش نشان دهد و تحریکات کاذب را تشخیص داده و هشدار کاذب ایجاد نکند.
  2. بالاترین سطح محافظت در برابر ماسکه شدن (anti-masking) و تخریب. هر اتفاقی که برای چشمی بیفتد (پوشیده شدن چشمی و دستکاری سخت افزاری و حتی سرقت خود چشمی)، باید به کاربر اطلاع داده شود.
  3. تداوم ویژگی های اصلی آژاکس: محدوده ارتباطی گسترده، عمر طولانی باتری های نصب شده در دستگاه و انتقال هشدارها در 0.15 ثانیه.

 

بدون هشدار خطا (False Alarm)

ماسکه شدن سنسور با حشرات

 

آژاکس شروع به ساخت نمونه های اولیه چشمی های فضای باز کاملاً متنوع با انواع مختلف لنزهای echelon و سیستم های تشخیص حرکت با یک یا دو سنسور IR و یک سنسور کمکی مایکروویو نمود. یکسیری از چشمی ها نیز به دوربین فیلمبرداری مجهز شدند و در شرایط مختلف آب و هوایی در مکان هایی نظیر منطقه مسکونی شهر، منطقه صنعتی و منطقه حومه شهر قرار داده شد تا عملکرد متفاوت هر کدام از این چشمی ها ارزیابی شود.

با کمک چشمی های فضای باز MotionProtect، تداخل هایی خاص مانند تلالو نور خورشید، جریان هوای گرم و تردد حیوانات خانگی در اتاق ها بدست آمد که دزدگیر آژاکس توانست آنها را با الگوریتم دیجیتال SmartDetect فیلتر کند. با این حال، در فضای باز چندین برابر علل بالقوه بیشتری برای ایجاد هشدار False (خطا) وجود دارد. برگهای درختان و گیاهان که توسط نور خورشید گرم می شوند، پرندگانی که در میدان دید چشمی پرواز می کنند، حشراتی که روی لنزهای تشخیص چشمی می نشینند، حیوانات خانگی که در آن محدوده عبور می کنند، حرارت شدید آفتاب و حتی وزش باد غیر قابل پیش بینی که تمامی اینها لیستی کامل از رویدادهایی است که می توانند چشمی دزدگیر نصب شده در فضای بیرونی را دچار خطا و اشتباه کند. با مجموعه بزرگی از داده ها که جمع آوری شد و تجزیه و تحلیل دقیق آنها توسط تیم آژاکس، تعیین مشخصات سیگنال برای همه رویدادهای معمولی در فضای باز امکان پذیر شد.

ایکون ها

 

به لطف آزمایش هایی که در نمونه های اولیه انجام شد، در مورد چگونگی سیستم تشخیص حرکت و نحوه تجزیه و تحلیل داده ها در MotionProtect Outdoor، پاسخ قاطعی داده شد. با وجود محبوبیت استفاده از سنسورهای IR و مایکروویو در دتکتورهای بیرونی، این راه حل مناسب نبود. سنسور مایکروویو بطور موثری در برابر هشدارهای دروغین تا فاصله 8 متری واکنش لازم را نشان می دهد. این فاصله بسیار مهم برای یک سیگنال است تا مشخصه های کافی از یک فرد متحرک منعکس شود تا بتوان سیگنال های تداخلی را از سینگال های صحیح متمایز و تشخیص صحیح انجام شود. همچنین محدوده تشخیص حرکت فقط با تغییر ارتفاع نصب یا شیب دستگاه قابل تنظیم است، که کیفیت عملکرد را به خطر می اندازد یا چشمی را از عملکرد نادیده گرفتن حیوان خانگی محروم می کند.

یک چشمی با دو حسگر موثرترین سیستم برای MotionProtect Outdoor بود.

پرتو سنسورهای چشمی دزدگیر

به دلیل ضریب هدایت متفاوت لنزها، چشمی اطلاعات کافی را در مورد آنچه که در میدان دید اتفاق می افتد بدست می آورد تا بتواند 100٪ هشدارهای دروغین را تجزیه و تحلیل کند و حتی در مورد حیوانات اهلی بزرگ با قد تا 80 سانتی متر واکنش نشان ندهد. زاویه دید متغیر لنز پایینی این امکان را فراهم می کند تا دامنه تشخیص حرکت را در فاصله 15 ~ 3 متری بتوانید تنظیم نمایید.

هشدار خطر توسط چشمی دزدگیر
فردی از پرتوهای هر دو ردیاب عبور کرد – اعلام زنگ هشدار

 

نادیده گرفتن چشمی دزدگیر
فرد فقط از پرتو دتکتور بالایی عبور می کند (قرار گرفتن در خارج از منطقه تشخیص) – این رویداد نادیده گرفته می شود

 

نادیده گرفتن چشمی دزدگیر
حیوان خانگی فقط از پرتو دتکتور پایین عبور می کند – این رویداد نادیده گرفته می شود

 

بیشتر چشمی های تشخیص حرکتی دارای سنسورهای IR، تعداد پالس ها را شمارش می کنند که این یک روش ساده است: دوازده پالس زنگ هشدار را ایجاد می کنند. این روش غیرقابل اعتماد است زیرا وقایع کاملاً متفاوت، می توانند در شرایط خاص سیگنال های مشابه را بوجود آورند.

چشمی دزدگیر بیرونی آژاکس از یک سیستم تجزیه و تحلیل سیگنال پیچیده تر استفاده می کند:

  1. MotionProtect Outdoor فقط در صورت واکنش هر دو سنسور به حرکت، زنگ هشدار را ایجاد می کند – این اولین مرحله محافظت در برابر هشدارهای دروغین است.
  2. سیگنال های هر دو سنسور توسط الگوریتم SmartDetect اصلاح شده و برای مشخصات خاص تداخل در فضای باز اصلاح شده و سپس شکل موج آنها نسبت بهم مقایسه می شود. در این مرحله، MotionProtect Outdoor در 100٪ موارد شخص را تعیین می کند و احتمال هشدار کاذب نسبتاً کم است. این مرحله دوم حفاظت است و ما می توانیم در این مرحله متوقف شویم، اما هنوز اطمینان لازم بدست نیامده است.
  3. تجزیه و تحلیل طیفی (Spectral Analysis) مانع سوم بود. الگوریتم مقایسه اجزای فرکانس سیگنال های هر دو سنسور با هم متفاوت است است. شروع پردازش پس از هر تشخیص، حرکتی غیرمجاز است زیرا محاسبات پیچیده باعث کاهش عمر باتری چشمی به 2 سال می شود. بنابراین، فقط در صورتی که هنگام تجزیه و تحلیل شباهت سیگنال ها، در علت ایجاد عامل آن سیگنال اطمینان کامل نداشته باشیم، شروع به اتصال و پردازش آنها می کنیم.

الگوریتم دو مرحله ای با عملکردی بی نظیر که امکان هشدار نادرست را به حداقل ممکن می رسد و عمر باتری را تا 5 سال فراهم می کند، LISA: Live Intelligent Spectrum Analysis نام دارد.

لیزا

 

محافظت در برابر خرابکاری (Anti-sabotage)

با حل مشکل دقت تشخیص حرکت، حال تمرکز بر روی بدنه MotionProtect Outdoor قرار گرفت. نصب چشمی در فضای باز احتمال خرابکاری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد: چشمی را می توان با پارچه پوشاند، لنزها را می توان چسب زد و یا رنگ آمیزی کرد. علاوه بر این یک متجاوز می تواند آن را از پایه جدا کند، اجزای الکترونیکی را باز کرده و به آنها آسیب برساند یا براحتی آن را با یک وسیله سنگین از هم متلاشی کند. یک سنسور مطمئن باید با تهدید مقابله کند و بتواند مشکل را به کاربر گزارش دهد.

بدنه چشمی دزدگیر MotionProtect Outdoor از پلاستیک مقاوم ساخته شده و مجهز به تشخیص دستکاری بدنه است که تلاش برای باز کردن غیر مجاز چشمی و یا سعی در جدا شدن آن از SmartBracket را تشخیص می دهد.

محافظت از نفوذ

 

سیستم محافظت از anti-masking (تلاش برای جلوگیری از دید چشمی) شامل سه دتکتور ویژه و یک الگوریتم تجزیه و تحلیل سیگنال است. این زنگ هشدار را در تمامی موارد معمول ماسکه شدن چشمی، فقط در چند ثانیه تشخیص و ضبط می کند:

  • موقعیت جسمی که هر دو لنز را با فاصله 20 سانتیمتر و نزدیکتر پوشش می دهد
  • هنگامی که مانعی وجود دارد که با دید یکی از لنزها در فاصله 10 سانتیمتر تداخل ایجاد می کند
  • اگر چیزی روی یک یا هر دو لنز گیر کرده باشد یا لنز رنگ آمیزی شده باشد

و برای اطمینان از حداکثر قابلیت اطمینان، یک سرپوش مخصوص محافظت از چشمی دزدگیر آماده شده است که از حسگرها در برابر باران و برف محافظت می کند.

پوشاندن سنسور چشمی دزدگیر

 

سیستم ضد ماسکه شدن چشمی دزدگیر MotionProtect Outdoor دارای گرید 3 استاندارد امنیتی EN 50131 می باشد.

بعلاوه، MotionProtect Outdoor دارای استاندارد محافظت در برابر باران و گرد و غبار (IP55) است و می تواند در شرایط رطوبت تا 100% در دمای 25- تا 60+ درجه سانتیگراد کار کند. از آنجا که ظرفیت باتری های لیتیوم تعبیه شده در چشمی در شرایط سرمای شدید به طور قابل توجهی کاهش می یابد، امکان اتصال منبع تغذیه 28 ~ 5 ولت خارجی نیز فراهم شده است.

عملکرد بی سیم MotionProtect Outdoor نیز در سطح مناسبی قرار دارد چون فناوری رادیویی Jeweller به پنل دزدگیر هاب اجازه می دهد تا ارتباط دو طرفه با دتکتور را تا فاصله 1700 متری حفظ کند؛ هشدارها در 0.15 ثانیه منتقل می شوند.

 

مشخصات فنی MotionProtect Outdoor

عامل تشخیص دو سنسور PIR
زاویه تشخیص 90° افقی
مسافت تشخیص حرکت قابل تنظیم، 3 تا 15 متر در صورت نصب در ارتفاع 1 متری
عملکرد نادیده گرفتن حیوان خانگی قابل تنظیم، تا 80 سانتیمتر در صورت نصب در ارتفاع 1 متری
محدوده ارتباطی تا 1700 متر (بدون مانع)
باند فرکانس 868.0 – 868.6 MHz یا 868.7 – 869.2 MHz بسته به منطقه
عمر باتری حداکثر تا 5 سال (دو باتری CR123A)
منبع تغذیه خارجی 28 – 5 ولت DC با 200 میلی آمپر
محافظت از نفوذ دارد
محافظت از ماسکه شدن دارد
مقاومت بدنه IP54
دمای عملیاتی از °25- سانتیگراد تا °60+ سانتیگراد
رطوبت عملیاتی تا 100%
ابعاد 184x70x65 میلیمتر
وزن 318 گرم

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *